Επιλογή Κατεύθυνσης για Διδακτορικές Σπουδές

Συντονιστής: spyros

mirzakhani

Επιλογή Κατεύθυνσης για Διδακτορικές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mirzakhani » Παρ Νοέμ 08, 2019 7:24 am

Καλημέρα σας,

Παρακολουθούσα το :logo: τακτικά ως μαθήτρια γυμνασίου και λυκείου, αλλά έχω χρόνια να το επισκεφτώ. Πλέον κάνω προπτυχιακές σπουδές στα μαθηματικά, και του χρόνου τέτοια εποχή πρόκειται να κάνω αιτήσεις για μεταπτυχιακά. Κατά την διάρκεια των προπτυχιακών σπουδών μου έχω προσπαθήσει να εκτεθώ σε ένα σχετικά ''ευρύ'' φάσμα κλάδων των μαθηματικών και της θεωρητικής πληροφορικής (έβαλα τα εισαγωγικά καθώς γνωρίζω πως προφανώς μέσα σε -ούτε καν 3- χρόνια σπουδών δεν έχω δει ακόμη τίποτα). Το πρόβλημά μου είναι πως οι περισσότεροι κλάδοι που έχω συναντήσει ως τώρα (με λίγες μόνο εξαιρέσεις) μου έχουν φανεί εξαιρετικά ενδιαφέροντες, γεγονός που καθιστά δύσκολη την επιλογή κάποιας συγκεκριμένης κατεύθυνσης που θα μπορούσα να ακολουθήσω μεταπτυχιακά. Υπάρχουν τόσοι τομείς των μαθηματικών που θα ήθελα να εξερευνήσω περαιτέρω, που με στενοχωρεί το γεγονός ότι μεταπτυχιακά θα πρέπει να εξειδικευτώ σε έναν πολύ περιορισμένο κλάδο. Ωστόσο γνωρίζω πως, ρεαλιστικά, κάτι τέτοιο είναι μονόδρομος δεδομένου του πόσο αχανή είναι τα σύγχρονα μαθηματικά.

Γνωρίζω πως δεν σας δίνω αρκετές πληροφορίες για να με συμβουλέψετε συγκεκριμένα για την δική μου κατάσταση, ωστόσο θα με ενδιέφερε να ακούσω τις εμπειρίες των μελών του :logo: για το πως επιλέξατε με ποιόν τομέα των μαθηματικών θα ασχοληθείτε, ενδεχομένως εις βάρος άλλων τομέων που αγαπούσατε και σας ενδιέφεραν εξίσου.

Λέξεις Κλειδιά:
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης