Ανάθεση σε ειδικό για κατασκευή προγράμματος

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
DreamingMaths
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 4:48 pm
Τοποθεσία: Αττική

Ανάθεση σε ειδικό για κατασκευή προγράμματος

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DreamingMaths » Τρί Νοέμ 20, 2018 3:41 pm

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του mathematica.gr!

Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές διότι το περιεχόμενο του θέματός μου είναι εν μέρει μαθηματικό. Αντιμετωπίζω ένα θέμα αυτόν τον καιρό στο οποίο θέλω να προσφέρω λύση η οποία έχει να κάνει με την πραγμάτωση δύο προσωπικών μου στόχων-ονείρων που με γεμίζουν και μην έχοντας κατορθώσει να τα πραγματώσω, απευθύνομαι σε σας και αν θέλει ο Θεός που με ευλογεί παντοιοτρόπως, θα κατορθώσω να τα φέρω εις πέρας.

Εκτός των εξισώσεων και των μαθηματικών, ασχολούμαι με τα σταυρόλεξα ως λύτης και συνθέτης, 40 χρόνια περίπου και με τα Sudoku για αρκετά χρόνια. Είχα ένα στόχο, να κατορθώσω να συνθέσω μόνος μου κάποια προγράμματα, ανεξάρτητα που θα μπορούσαν να τα συνθέσουν με μία σχετικά καλή ταχύτητα. Για τα Sudoku τα κατάφερα μέσω μακροεντολών του Excel, όμως ο κώδικας έτρεχε πάρα πολύ αργά και απαιτούσε και τη δική μου παρέμβαση σε σημεία του. Για τα σταυρόλεξα ούτε λόγος, σταμάτησα τον κώδικα στην αρχή του, διότι η σύνθεσή του κώδικα ήταν πολυπαραγοντική και δεν μπορούσα παντελώς να του υποδείξω πώς θα αντιμετώπιζε κάποιες καταστάσεις στη σύνθεση των σταυρόλεξων εκ του μηδενός.

Όταν πριν ένα μεγάλο διάστημα ήρθα σε πρώτη επαφή με τον θαυμάσιο κόσμο των New York Times Crosswords, θαύμασα το γεγονός και το πρώτο πράγμα που συμπέρανα ήταν ότι η αγγλική γλώσσα έχει περισσότερες δυνατότητες από την ελληνική, σε αυτό το θέμα και αυτό όταν είδα κάποια σταυρόλεξα που ούτε κατά διάνοια θα μπορούσα να τα φτιάξω εγώ, παρόλο τη μεγάλη πείρα μου έχοντας τις θέσεις των μαύρων τετραγώνων δεδομένες σε αυτά και γεμίζοντας τα με ελληνικές λέξεις. Σκέφτηκα πως ένα πολύ δυνατό πρόγραμμα, ίσως θα μπορούσε. Επειδή κατέχομαι από μία όμορφη τρέλα για τα σταυρόλεξα και θέλω συνεχώς να δοκιμάζω τον εαυτό μου στα δύσκολα, αποφάσισα να απευθυνθώ σε ένα ειδικό ο οποίος θα μπορούσε να μου κατασκευάσει ένα πρόγραμμα σύνθεσης σταυρόλεξων.

Από μία πρώτη αναζήτηση στο διαδίκτυο δεν κατάφερα τίποτα. Κάνοντας ένα ερώτημα σε ένα αξιόπιστο site, το PC-Steps μου πρότειναν να το αναθέσω στο https://www.freelancer.com/ στο οποίο καταφεύγουν πολλοί από πάρα πολλές χώρες για την επίτευξη του έργου τους κατόπιν συμφωνίας. Έτσι λοιπόν έκανα και εγώ την αρχή εκεί πριν δύο μέρες αλλά δυστυχώς η προσπάθεια δεν καρποφόρησε διότι ο ειδικός (freelancer) που μου πρότειναν βάσει της ανάρτησης του πρότζεκτ μου, θεώρησε αρχικά πως ο στόχος μου θα μπορούσε να επιτευχθεί με έναν αλγόριθμο στο excel, μετά όμως από συζήτηση δύο μόνο ημερών, παραθέτοντας τις πολλαπλές δυσκολίες που είχε, καταλήξαμε από κοινού στο συμπέρασμα ότι είναι υπερβολικά δύσκολο, αν όχι αδύνατο να γίνει στο excel. Περαιτέρω δυνατότητες για την επίτευξη του στόχου μου δεν είχε.

Διστάζω να κάνω εκεί μία δεύτερη προσπάθεια διότι δεν ξέρω τι γνώσεις θα πρέπει να έχει ο ειδικός που θα ενδιαφερθεί και θα μου κάνει πρόταση συνεργασίας. Κατά την ανάρτηση του πρότζεκτ, μου ζητήθηκε αυτό από τη διαδικασία και εγώ θεώρησα λανθασμένα ή όχι να έχει τις εξής δεξιότητες: Data Processing, Data Entry, Database Administration, Greek, Software Development. Όμως δεν ξέρω αν επέλεξα τις κατάλληλες, δεν ξέρω ποια γλώσσα προγραμματισμού θα μπορούσε να το αντιμετωπίσει, ή ποιο υπάρχον πρόγραμμα ίσως.

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια υπόδειξη σε όσα σας είπα κι αυτό αν έχετε σχέση με το θέμα, ή από την πείρα που έχετε συνολικά αποκομίσει σε διάφορα επίπεδα. Κάτι ανάλογο με όλα αυτά, θέλω να σας ζητήσω και για το πρόγραμμα δημιουργίας Sudoku. Πώς πρέπει να ψάξω και εδώ, σε πρόσωπα, γλώσσες προγραμματισμού ή υπάρχουσα προγράμματα που θα μπορούσαν να το πραγματώσουν.

Αν γνωρίζετε άλλες εταιρείες ή πρόσωπα με διαδικτυακό προφίλ που θα μπορούσαν να τα επιτύχουν κατόπιν συμφωνίας, παρακαλώ πολύ, ενημερώστε με. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μου άρθρο, ήθελα απλά να κάνω μία αναλυτική παρουσίαση των στόχων που έχω και των δυσκολιών που αντιμετωπίζω.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας!!!


Η επιτυχία είναι ένα πανέμορφο κορίτσι που το λένε Ε(επιμονή), Υ(υπομονή), Α(αγάπη).
Κρατήστε τα με δύναμη στους στόχους σας και θα τους δείτε να πραγματώνονται ...
Νίκος Πελεκανάκης

Λέξεις Κλειδιά:
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες