Πως φεύγει το κάθετο κενό στην αρχή της σελίδας στο LaTex

Συντονιστής: grigkost

kika
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 7:57 pm

Πως φεύγει το κάθετο κενό στην αρχή της σελίδας στο LaTex

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kika » Κυρ Μάιος 20, 2018 4:16 pm

καλησπέρα.
προσπαθώ να ''συμμαζέψω'' το κείμενο και να μειώσω το κενό που αφήνει το Latex στην αρχή κάθε σελίδας.
Αφενός μου φαίνεται μεγάλο, αφετέρου θέλω να έχω όσο το δυνατόν λιγότερες σελίδες.
Ψάχνοντας το ίντερνετ βρήκα το παρακάτω πακέτο στο preamble, αν και φαίνεται αρκετά πολύπλοκο:

\documentclass{article}
\usepackage[a4paper]{geometry}
\geometry{textwidth=\paperwidth, textheight=\paperheight, noheadfoot, nomarginpar}
\setlength{\topskip}{0mm}
\setlength{\parindent}{0mm}

Το θέμα είναι ότι ενώ αρχίζει πλέον το κείμενο εκεί ακριβώς όπου θέλω, παρόλα αυτά όμως, ''κρατάει'' την αλλαγή σελίδας όπως πριν.
Δηλαδή μένει κάποιο μεγάλο κενό (αφού μεταφέρθηκαν όλα προς τα πάνω) και μετά ξανά άλλη σελίδα όπως πριν.
Επίσης μου κοτσάρει και από κάτω την αρίθμηση της παλιάς σελίδας (οταν τελειώνει το κείμενο στη μέση της σελίδας)..

Καμιά βοήθεια??..
τελευταία επεξεργασία από kika σε Κυρ Μάιος 20, 2018 10:02 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Πως φεύγει το κάθετο κενό στην αρχή της σελίδας στο LaTex

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Κυρ Μάιος 20, 2018 4:47 pm

Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις το πακέτο geometry για να αλλάξεις διαστάσεις στα περιθώρια (μάλιστα δεν συνίσταται για αυτήν την "δουλειά"). Απλώς στο προοίμιο (συνήθως μετά τα πακέτα) βάλε

\setlength{\topmargin}{-0.5cm}
\setlength{\topskip}{1.0cm}
\setlength{\textheight}{21.6cm}
\setlength{\textwidth}{15.6cm}
\setlength{\oddsidemargin}{0.4cm}
\setlength{\evensidemargin}{0.4cm}
\setlength{\headheight}{13.6pt}

Στα κοκκινισμένα (διαστάσεις) δοκίμασε διάφορα νούμερα, ώστε να ρυθμιστούν τα περιθώρια στις διαστάσεις που θέλεις.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: οι διαστάσεις μπορούν να είναι και αρνητικές. π.χ.\setlength{\oddsidemargin}{-0.4cm}


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
kika
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 7:57 pm

Re: Πως φεύγει το κάθετο κενό στην αρχή της σελίδας στο LaTex

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kika » Κυρ Μάιος 20, 2018 5:03 pm

Γρηγόρη σ' ευχαριστώ πολύ! :10sta10:


Απάντηση

Επιστροφή σε “Οδηγίες για γραφή με TeX”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες