Συγγραφή άρθρου σε TeX

Συντονιστής: grigkost

Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Συγγραφή άρθρου σε TeX

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Σάβ Οκτ 14, 2017 1:27 pm

Ποια η απόσταση ανάμεσα στο TeX που χρησιμοποιείται στο :logo: και στο TeX που απαιτούν τα ερευνητικά περιοδικά; Υποπτεύομαι πως είναι πολύ μικρή*, αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας... (Αν δεν είναι τόσο μικρή όσο νομίζω ... θα ενδιαφερόμουν να πληρώσω κάποιον να μου γράψει/τυπώσει σε TeX αδημοσίευτο, ήδη τυπωμένο, άρθρο 3 σελίδων ηλικίας 31 ετών...)

*έχω ήδη δημοσιεύσει -- χάρις στην εξάσκηση εδώ στο :logo: -- άρθρα με TeX στο wordpress χρησιμοποιώντας το $: κάτι τέτοιο δεν γίνεται και στα άρθρα που πάνε στα περιοδικά;


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Συγγραφή άρθρου σε TeX

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Σάβ Οκτ 14, 2017 1:56 pm

gbaloglou έγραψε:
Σάβ Οκτ 14, 2017 1:27 pm
(Αν δεν είναι τόσο μικρή όσο νομίζω ... θα ενδιαφερόμουν να πληρώσω κάποιον να μου γράψει/τυπώσει σε TeX αδημοσίευτο, ήδη τυπωμένο, άρθρο 3 σελίδων ηλικίας 31 ετών...)
K. Γιώργο, καλησπέρα.

Απ' όσο ξέρω, ο Τόλης αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές και μάλιστα έχουν εξαιρετικά, επαγγελματικά αποτελέσματα. Κάλλιστα μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του για λεπτομέρειες.

Φιλικά.


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συγγραφή άρθρου σε TeX

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Σάβ Οκτ 14, 2017 2:56 pm

gbaloglou έγραψε:
Σάβ Οκτ 14, 2017 1:27 pm
Ποια η απόσταση ανάμεσα στο TeX που χρησιμοποιείται στο :logo: και στο TeX που απαιτούν τα ερευνητικά περιοδικά; Υποπτεύομαι πως είναι πολύ μικρή*, αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας...
Γιώργο,

η απόσταση είναι μεγάλη. Στο mathematica.gr (όπως και στο wordpress) χρησιμοποιείται μόνο το μέρος του TeX που αφορά την γραφή μαθηματικών τύπων. Όμως το TeX είναι ένα πλήρες (και ιδιοφυές κατά την γνώμη μου) πρόγραμμα-σύστημα γραφής κειμένου (μαθηματικού ή μη) με απεριόριστες δυνατότητες επιλογής και παραμετροποίησης.

Για περισσότερα βλέπε:
1) wiki/TeX
2) wiki/LaTeX


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Συγγραφή άρθρου σε TeX

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Σάβ Οκτ 14, 2017 3:38 pm

Για να δώσω κάποια παραδείγματα σε αυτά που λέει ο Γρηγόρης υπάρχουν π.χ. επιλογές μορφοποίησης για τα εξής:

(α) Πως θα αριθμούνται τα θεωρήματα. Π.χ. αν η αρίθμηση θα είναι συνεχόμενη ή αν σε κάθε κεφάλαιο θα ξεκινάει από την αρχή.
(β) Αν η αρίθμηση των λημμάτων πορισμάτων κ.τ.λ. θα είναι ξεχωριστή ή θα ακολουθεί την αρίθμηση των θεωρημάτων
(γ) Πως θα είναι η μορφοποίηση των θεωρημάτων κ.τ.λ. Π.χ. αν θα χρησιμοποιούνται πλάγια γράμματα ή μαυρισμένα γράμματα κ.τ.λ.

Όλες αυτές οι αποφάσεις γίνονται καθολικά και μπορεί ο κάθε εκδότης να τις αλλάζει κατά τα γούστα του. Π.χ. δεν κάνεις εσύ την αρίθμηση των θεωρημάτων αλλά αυτή γίνεται αυτόματα. Έτσι μπορείς πιο εύκολα να τοποθετείς ένα επιπλέον θεώρημα ενδιάμεσα χωρίς να χρειάζεσαι να αλλάζεις την αρίθμηση χειροκίνητα.

Ένα παράδειγμα κώδικα που έχω σε κάποιες σημειώσεις μου είναι το εξής:

\theoremstyle{plain}
\newtheorem{theorem}{Theorem}[chapter]
\newtheorem{lemma}[theorem]{Lemma}

\theoremstyle{definition}
\newtheorem{example}{Example}[chapter]

Το

\theoremstyle{plain}

δηλώνει πως σε ότι ακολουθεί θα χρησιμοποιείται το στυλ "plain". Σε αυτό το στυλ τα γράμματα εμφανίζονται πλάγια.

Οι επόμενες δύο γραμμές λένε ότι τα θεωρήματα και λήμματα θα ακολουθούν αυτό το στυλ. Τα θεωρήματα θα αριθμούνται ανά κεφάλαιο και τα λήμματα θα ακολουθούν την αρίθμηση των θεωρημάτων.

Οι επόμενες δύο γραμμές λένε ότι τα παραδείγματα θα αριθμούνται ανά κεφάλαιο και θα ακολουθούν το στυλ "definition"

Τα στυλ "plain" και "definition" είναι προκαθορισμένα αλλά σε όποιον δεν αρέσουν μπορεί να δημιουργήσει δικά του στυλ.


Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Συγγραφή άρθρου σε TeX

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Σάβ Οκτ 14, 2017 3:44 pm

grigkost έγραψε:
Σάβ Οκτ 14, 2017 2:56 pm
(όπως και στο wordpress) χρησιμοποιείται μόνο το μέρος του TeX που αφορά την γραφή μαθηματικών τύπων.
Γρηγόρη,

στο wordpress υπάρχει plugin που στηρίζει πάρα πολύ καλά το {\rm \LaTeX}. Από απλά σύμβολα μέχρι custom μακροεντολές , tikz και τα λοιπά και τα λοιπά. Το χρησιμοποιώ στο blog μου όπου τα κάνω όλα με κώδικα πλέον. Όπως μπορείτε να δείτε έχω αλλάξει μέχρι και τη γραμματοσειρά σε Euler .

Για παράδειγμα ο πίνακας μονοτονίας στη δημοσίευση εδώ έχει γίνει με κώδικα ...


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συγγραφή άρθρου σε TeX

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Σάβ Οκτ 14, 2017 4:57 pm

Tolaso J Kos έγραψε:
Σάβ Οκτ 14, 2017 3:44 pm
grigkost έγραψε:
Σάβ Οκτ 14, 2017 2:56 pm
(όπως και στο wordpress) χρησιμοποιείται μόνο το μέρος του TeX που αφορά την γραφή μαθηματικών τύπων.
...στο wordpress υπάρχει plugin που στηρίζει πάρα πολύ καλά το {\rm \LaTeX}. Από απλά σύμβολα μέχρι custom μακροεντολές , tikz και τα λοιπά και τα λοιπά. ..
Τόλη,

δεν αντιλέγω, αλλά ακόμα και με αυτά, η απόσταση από τι είναι πραγματικά το \rm{\TeX}} είναι μεγάλη.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Συγγραφή άρθρου σε TeX

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Σάβ Οκτ 14, 2017 4:58 pm

Συμφωνώ και επαυξάνω ... !


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Απάντηση

Επιστροφή σε “Οδηγίες για γραφή με TeX”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες