Απορια στη Latex

Συντονιστής: grigkost

DimitrisT
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2016 10:48 am

Απορια στη Latex

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DimitrisT » Πέμ Απρ 14, 2016 10:46 pm

έχω κατεβάσει τo miltex το έβαλα σε ένα φάκελο αλλά όταν πατάω μου ανοίγει πεντακόσιους υποφακέλους και δεν ξέρω τι να πατήσω..
τελευταία επεξεργασία από grigkost σε Παρ Απρ 15, 2016 5:07 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: τονισμός λέξεων και συντακτικό


Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Απορία στη Latex

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Πέμ Απρ 14, 2016 10:57 pm

DimitrisT έγραψε:έχω κατεβάσει τo miltex το έβαλα σε ένα φάκελο αλλά όταν πατάω με ανοίγει πεντακόσιους υποφακέλους και δεν ξέρω τι πατάω..
Γεια σας,

μήπως έχεις ανοίξει κάτι άλλο εκτός του installer ; Το MikTeX (όχι miltex) φέρει μαζί του κάποια πακέτα που βοηθούν στο να συνταχθεί ένα κείμενο γραμμένο σε \LaTeX. Μήπως μπορείς να δώσεις ένα printscreen για να μπορέσω να δω τι έχεις ανοίξει;


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
DimitrisT
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2016 10:48 am

Re: Απορια στη Latex

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DimitrisT » Πέμ Απρ 14, 2016 11:34 pm

Γεια σας!! προσπαθώ να ανεβάσω το screenshot αλλά μου εμφανίζει αυτό εδώ <<Ανακριβής τύπος αρχείου: ανάπτυξη επέκτασης jpg όμως η επέκταση png που δίνετε.>>


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Απορια στη Latex

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Απρ 15, 2016 5:39 am

DimitrisT έγραψε:έχω κατεβάσει τo miltex το έβαλα σε ένα φάκελο αλλά όταν πατάω μου ανοίγει πεντακόσιους υποφακέλους και δεν ξέρω τι να πατήσω..
Για να γράψουμε κείμενο με το TeX δεν χρειάζεται να "πειράξουμε" το miktex. Γράφουμε κείμενο χρησιμοποιώντας κάποιον κειμενογράφο (tex editor) τον οποίον πρέπει, επίσης, να εγκαταστήσουμε.

Τα βασικά βήματα για πλήρη εγκατάσταση των απαιτούμενων προγραμμάτων (miktex, editor, κ.α.) έχουν συζητηθεί και εδώ.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Απάντηση

Επιστροφή σε “Οδηγίες για γραφή με TeX”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες