Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία

#21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Κυρ Νοέμ 15, 2015 11:14 pm

Στα τεστ και στα διαγωνίσματα τι πρακτική έχετε;


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Πασχάληςςς
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 12:59 pm

Re: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία

#22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασχάληςςς » Σάβ Ιαν 26, 2019 1:07 pm

Τι πρέπει να κάνεις αν κάποιος καθηγητής αποφεύγει στο να εξετάσει κάποιο παιδί με δυσλεξία?
Οποίος ξέρεις αν γίνετε να μου απαντήσεις.
Σας ευχαριστώ.


nikit
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2024 12:25 pm

Re: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία

#23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikit » Τετ Φεβ 28, 2024 12:35 pm

Καλημέρα.Επαναφέρω το θέμα της προφορικής εξέτασης γαιτί θα ήθελα τις γνώσεις όποιου ξέρει να με βοηθήσει.Μαθητής έχει δυσορθογραφία..οπότε το πρόβλημα του είναι εστιασμένο στα ορθογραφικά λάθη και μόνο εκεί.Κατα την αποψη μου θα έπρεπε να δίνει κανονικά γραπτά εξετάσεις και να μη λαμβάνονται υπόψιν τα ορθογραφικά λάθη και όχι να δινει προφορικά εφόσον δεν υστερεί κάπου αλλού. Προσπαθεί να αποφασίσει αν θα δωσει γραπτά ή προφορικά αλλά φοβάται μήπως η προφορική εξέταση τελικά του βγει σε κακό παρά σε καλό.Οι πληροφορίες που έχω ως τωρα ειναι ότι καθεται κανονικά 3 ωρες και γραφει μαζι με τους υπόλοιπους και μετα το τρίωρο εξετάζεται προφορικά.Ας πούμε ότι έχει γράψει έκθεση και στη προφορική εξεταση διαβάσει ότι έχει γράψει.Στα μαθηματικά μπορέι να ζητήσει να ληφθεί υπόψιν το γραπτό του?Δηλαδή να βαθμολογηθούν οι ασκήσεις όπως τις έχει λύσει στο τετράδιο και μην εξεταστει προφορικά??Αυτό που μας έχουν πει ειναι οτι δε γίνεται αυτό και ότι θ απρέπει σε όλα να εξεταστεί προφορικά.Ισχύει?¨οποια γνωση ,άποψη ,εμπειρία δεκτή.να πω οτι ο μαθητής ειναι άριστος,στοχευει ψηλά και δε θέλει να ρισκάρει η αποφασή του να τον χαντακώσει.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Παιδαγωγικά Θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες