Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

Συντονιστής: chris_gatos

Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Σάβ Δεκ 26, 2020 1:27 pm

Ένας στρατιώτης (ναρκαλιευτής έμπειρος) πρέπει να ερευνήσει για την παρουσία ναρκών
σε ένα πεδίο που έχει σχήμα ισοπλεύρου τριγώνου.
Η ακτίνα δράσης του στρατιώτη ισούται με το μισό του ύψους του τριγώνου.
Βρίσκεται σε μια κορυφή του τριγώνου.
Ποιόν δρόμο θα τον συμβουλεύατε να ακολουθήσει ώστε να διατρέξει την ελάχιστη δυνατή απόσταση
αλλά και να εκπληρώσει την αποστολή του (να ελέγξει δηλαδή όλο αυτό το πεδίο);

Ελπίζω να σας ενδιαφέρει.
Χρόνια πολλά!


Χρήστος Κυριαζής

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Σάβ Δεκ 26, 2020 6:17 pm

Όντως ενδιαφέρον Χρήστο. Θα επιχειρήσω μια απάντηση:


Έστω a η πλευρά του τριγώνου, K, L, M τα μέσα των υψών του AD, BE, CZ αντίστοιχα.

Το ύψος του τριγώνου είναι  \displaystyle \frac{{\alpha \sqrt 3 }}{2} , άρα η ακτίνα του κύκλου είναι  \displaystyle r = \frac{{\alpha \sqrt 3 }}{4} .


Όταν το σημείοS (που αντιστοιχεί στη θέση του ναρκαλιευτή) είναι στη θέση A, καλύπεται κυκλικός τομέας ακτίνας r.


26-12-2020 Γεωμετρία a.png
26-12-2020 Γεωμετρία a.png (49.28 KiB) Προβλήθηκε 1361 φορές
Το S κινείται στη διαδρομή AL. Όταν βρεθεί στη θέση L, ο κύκλος τέμνει τις AB και BC σε σημεία T, R, ώστε ώστε  \displaystyle BT = BR = r\sqrt 3  = \frac{{3a}}{4} .
Έτσι, μένουν ακάλυπτα μόνον τα μεικτόγραμμα χωρία ATE, CRE.

Κατόπιν κινείται στη διαδρομή LM και καλύπτει όλο το εσωτερικό του τριγώνου εκτός από τα μεικτόγραμμα χωρία ATI, BTH, που έχουν ήδη καλυφθεί, εφόσον  \displaystyle AI = BH = \frac{{r\sqrt 3 }}{4} = \frac{a}{4} < \frac{{a\sqrt 3 }}{4}


26-12-2020 Γεωμετρία b.png
26-12-2020 Γεωμετρία b.png (47.16 KiB) Προβλήθηκε 1361 φορές


Είναι  \displaystyle A{L^2} = A{K^2} + K{L^2} - 2AK \cdot KL\sigma \upsilon \nu 150^\circ  = \frac{{7{a^2}}}{{16}} \Rightarrow AL = \frac{{a\sqrt 7 }}{4} και  \displaystyle LM = \frac{a}{4}

Η διαδρομή είναι  \displaystyle AL + LM = \frac{{a\left( {\sqrt 7  + 1} \right)}}{4} .

Επισυνάπτω ένα αρχείο Geogebra με κίνηση για τη διαδρομή του ναρκαλιευτή.

edit: Ξανακοιτώντας το, με την παρακίνηση του Χρήστου, βλέπω ότι ΔΕΝ είναι αναγκαίο να βρεθεί στα L, M, αλλά σε κάποια από τα σημεία των τόξων (B, r), C(r). Άρα θα υπάρχει και κάποια καλύτερη προσέγγιση. Δεν τη βλέπω τώρα. Αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον σε εύλογο χρόνο, θα ξαναπροσπαθήσω.
Συνημμένα
26-12-2020 Γεωμετρία b.ggb
(28.87 KiB) Μεταφορτώθηκε 33 φορές
τελευταία επεξεργασία από Γιώργος Ρίζος σε Σάβ Δεκ 26, 2020 8:02 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Σάβ Δεκ 26, 2020 7:21 pm

Και γιατί να μην σώσει τα σίγουρα την ζωή του με τίμημα να περπατήσει λίγο παραπάνω;

Αν μείνει στην ασφάλεια της περιμέτρου του τριγώνου μπορεί να πάει από το G στο C, στο B, στο F. Τι την θέλεις την Γεωμετρία
όταν κινδυνεύει η ζωή σου;
Narkes.png
Narkes.png (49.17 KiB) Προβλήθηκε 1326 φορές


Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Σάβ Δεκ 26, 2020 8:43 pm

Εγώ δεν καταλαβαίνω αν ψάχνουμε κάλυψη ή την διαδρομή εκείνη που αν θεωρήσουμε κέντρα κύκλων θα έχουμε την βέλτιστη κάλυψη.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Κυρ Δεκ 27, 2020 9:33 am

Christos.N έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 8:43 pm
Εγώ δεν καταλαβαίνω αν ψάχνουμε κάλυψη ή την διαδρομή εκείνη που αν θεωρήσουμε κέντρα κύκλων θα έχουμε την βέλτιστη κάλυψη.
Χρήστο, θέλει την ελάχιστη διαδρομή στο εσωτερικό του τριγώνου, ώστε ο κυκλικός δίσκος (S, r) να καλύπτει (ανιχνεύει) πλήρως το εσωτερικό του τριγώνου.
Γιώργος Ρίζος έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 6:17 pm

edit: Ξανακοιτώντας το, με την παρακίνηση του Χρήστου Κυριαζή, βλέπω ότι ΔΕΝ είναι αναγκαίο να βρεθεί στα L, M, αλλά σε κάποια από τα σημεία των τόξων (B, r), C(r). Άρα θα υπάρχει και κάποια καλύτερη προσέγγιση. Δεν τη βλέπω τώρα. Αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον σε εύλογο χρόνο, θα ξαναπροσπαθήσω.


Με δοκιμές στο Geogebra, βελτίωσα τη διαδρομή: AL και κατόπιν στην ευθεία LC, ώσπου να συναντήσει το τόξο (C, r).
Mε τη βοήθεια ανισοτικών σχέσεων, πιστεύω πως μπορεί να αποδειχθεί ότι, είναι συντομότερη διαδρομή σε σχέση με άλλες από το A προς κάποια σημεία των τόξων (B, r), C(r).
Επειδή ήδη έχω δεχτεί βοήθεια με σχετική υπόδειξη, το αφήνω για όποιον θα ήθελε να ασχοληθεί.

Το θεωρώ αρκετά ενδιαφέρον ως θέμα ερευνητικό, για να προκαλέσει συζητήσεις (σε μικρές, πολύ μικρές...) ομάδες μαθητών.
Για θέμα ΑΣΕΠ τι να πω... Θα έχει για μήνες λόξυγγα ο θεματοδότης από τις ευχές που θα ακούσει...


Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1798
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Κυρ Δεκ 27, 2020 12:55 pm

chris_gatos έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 1:27 pm
Ένας στρατιώτης (ναρκαλιευτής έμπειρος) πρέπει να ερευνήσει για την παρουσία ναρκών
σε ένα πεδίο που έχει σχήμα ισοπλεύρου τριγώνου.
Η ακτίνα δράσης του στρατιώτη ισούται με το μισό του ύψους του τριγώνου.
Βρίσκεται σε μια κορυφή του τριγώνου.
Ποιόν δρόμο θα τον συμβουλεύατε να ακολουθήσει ώστε να διατρέξει την ελάχιστη δυνατή απόσταση
αλλά και να εκπληρώσει την αποστολή του (να ελέγξει δηλαδή όλο αυτό το πεδίο);
Χρόνια πολλά!

Οι σκέψεις μου ήταν οι εξείς αλλά δε είμαι σίγουρος και δεν είναι πλήρης λύση...

Έστω ότι ο ναρκαλιευτής βρίσκεται αρχικά στο σημείο A του ισόπλευρου τριγώνου (πεδίου) ABC. Επειδή εν τέλη θα πρέπει να ερευνήσει τα σημεία B,C θα πρέπει να βρεθεί σε ακτίνα d=h/2 (το ήμιση του ύψους του τριγώνου) από αυτά. Δηλαδή ο χώρος δράσης του αρκεί να είναι το εσωτερικό του τριγώνου εκτός των κυκλικών τομέων με κέντρα τα B,C και ακτίνα d. Ο ναρκαλιευτής πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον στο σύνορο αυτών των κυκλικών τομέων για να καλύψει τα  B,C.

Φανταζόμαστε τώρα ότι ο ναρκαλιευτής τοποθέτησε κυκλικούς καθρέφτες (ως προς τα έξω ο καθρεπτισμός) στα σημεία B,C με ακτίνα d. Βρίσκεται στο σημείο A και σημαδεύει το σημείο M, που είναι τομή του κύκλου (B,d) με το ύψος από το B, με ένα λεϊζερ. Τότε παρατηρεί ότι η ακτίνα του λεϊζερ επιστρέφει σε αυτόν.

Το φώς όμως ακολουθεί την συνομότερη διαδρομή από το A στο M ύστερα στο P (σημείο τομής του (C,d) με το τμήμα MC) και πίσω. Αν ακολουθήσει αυτή την διαδρομή, που είναι διπλάσια από την ζητούμενη, παρατηρούμε ότι θα καλύψει όλο το τρίγωνο. Άρα η διαδρομή AMP είναι η ζητούμενη (μία από αυτές).
narkalieuths.png
narkalieuths.png (25.26 KiB) Προβλήθηκε 1210 φορές


Μιχάλης Τσουρακάκης
Δημοσιεύσεις: 2770
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 4:17 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιχάλης Τσουρακάκης » Κυρ Δεκ 27, 2020 5:00 pm

chris_gatos έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 1:27 pm
Ένας στρατιώτης (ναρκαλιευτής έμπειρος) πρέπει να ερευνήσει για την παρουσία ναρκών
σε ένα πεδίο που έχει σχήμα ισοπλεύρου τριγώνου.
Η ακτίνα δράσης του στρατιώτη ισούται με το μισό του ύψους του τριγώνου.
Βρίσκεται σε μια κορυφή του τριγώνου.
Ποιόν δρόμο θα τον συμβουλεύατε να ακολουθήσει ώστε να διατρέξει την ελάχιστη δυνατή απόσταση
αλλά και να εκπληρώσει την αποστολή του (να ελέγξει δηλαδή όλο αυτό το πεδίο);

Ελπίζω να σας ενδιαφέρει.
Χρόνια πολλά!
Θεωρούμε τους κυκλικούς τομείς του σχήματος ακτίνας  AM= \dfrac{a \sqrt{3} }{4} και K,L μέσα των AB,AC

Το πρόβλημα ζητα, να ελέγξει όλη την επιφάνεια του ισόπλευρου τριγώνου, κανοντας συγχρόνως τη μικρότερη διαδρομή

Άν βρίσκεται στο B έχει καλύψει τον τομέα BZH.Για να ελέγξει την κορυφή A κι όλο τον τομέα ATQ πρέπει

να κινηθεί στο τόξο TMQ και πρέπει να βρεθεί σε σημείο του S ,τέτοιο ώστε κινούμενος

απ αυτό προς το τόξο PXI για να ελέγξει τη C κι όλο τον τομέα PCI, να έχει κάνει τη μικρότερη διαδρομή

Αυτό ισοδυναμεί με την εύρεση της μικρότερης διαδρομής BSC

Θεωρώντας E συμμετρικό του C ως πρός την KL προφανώς τα B,M,E είναι συνευθειακά

με BM=ME=MC. Ισχύει BS+SC=BS+SE \geq BE με το ελάχιστο να λαμβάνεται όταν S \equiv M

Άρα η ζητούμενη ελάχιστη διαδρομή ελέγχοντας όλη την επιφάνεια του τριγώνου ABC είναι η

BM+MD=2BM-AM κι εύκολα βρίσκουμε ότι το μήκος αυτό είναι \dfrac{a}{4}(2 \sqrt{7} - \sqrt{3})
ναρκαλιευτής.png
ναρκαλιευτής.png (69.29 KiB) Προβλήθηκε 1180 φορές


Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Δευ Δεκ 28, 2020 2:13 am

Οι σκέψεις που έκανα (edit: με πειράματα)- αν κατάλαβα καλά ότι ψάχνουμε την διαδρομή των κέντρων του κύκλων που θα έχουν μέγιστη κάλυψη - συνοψίζονται στο επόμενο σχήμα.
Στιγμιότυπο από 2020-12-28 02-07-03.png
Στιγμιότυπο από 2020-12-28 02-07-03.png (69.38 KiB) Προβλήθηκε 1138 φορές
Η εκκίνηση γίνεται πάνω σε πλευρά και στο σημείο που απέχει απο μια κορυφή μία ακτίνα, στην συνέχεια κινούμαστε προς το μέσο του ύψους που άγεται απο την έτερη κορυφή και τέλος κατευθυνόμαστε προς την απέναντι κορυφή.

edit2:
Ένας στρατιώτης (ναρκαλιευτής έμπειρος) πρέπει να ερευνήσει για την παρουσία ναρκών
σε ένα πεδίο που έχει σχήμα ισοπλεύρου τριγώνου.
Η ακτίνα δράσης του στρατιώτη ισούται με το μισό του ύψους του τριγώνου.
Βρίσκεται σε μια κορυφή του τριγώνου.
Ποιόν δρόμο θα τον συμβουλεύατε να ακολουθήσει ώστε να διατρέξει την ελάχιστη δυνατή απόσταση
αλλά και να εκπληρώσει την αποστολή του (να ελέγξει δηλαδή όλο αυτό το πεδίο);
δέκα φορές το διάβασα, μόλις είδα ότι η εκφώνηση γράφει σε κορύφη τριγώνου, το ξαναείδα γιατί βλέποντας τις λύσεις και των τριών όλοι συγκλίνατε. Πάω για :gleam: ...σύντομα.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Κυρ Ιαν 03, 2021 8:04 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Εύχομαι καλή χρονιά!
Να απολογηθώ γιατί σκόπευα να βάλω μια λύση όμως η χρονική στιγμή που έθεσα το πρόβλημα
ήταν αποτρεπτική έχοντας τρομερή κούραση από τη διαδικτυακή μου επαφή με τους μαθητές μου
αλλά και με τη διόρθωση πολλών (πάρα πολλών) ανορθόδοξων διαδικτυακών διαγωνισμάτων.
Τώρα μόλις άδειασα.
Ας είναι...
Πρωτοήρθα σε επαφή με την άσκηση από το διάβασμα των Γεωμετρικών θεμάτων του Μανόλη Μαραγκάκη.σελ(104)
Βρήκα άλλες δύο λύσεις, μια στο geometric problems on maxima and minima των T. Andreescu- O. Mushkarov-L. Stoyanov
και στο IMO Compendium των D.Djukic- V. Janković, I. Matić , N. Petrović.
Δεν είμαι και ο τελειότερος γεωμέτρης, μάλλον ερασιτέχνης θα έλεγα αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον. Για να είμαι ειλικρινής προσπάθησα
να το βάλω κάτω και να σκεφτώ τι ακριβώς ήθελε. Βάζοντας το και εδώ αλλά και σε άλλο φόρουμ είδα ότι οι προσεγγίσεις ποικίλλουν
και εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημά μου.
Να πω πως η λύση που με ικανοποίησε και κατανόησα πλήρως (εγώ δεν τα κατάφερα μόνος) είναι από το τρίτο βιβλίο που αναφέρω (ήταν η επίσημη λύση του διαγωνισμού IMO ΤΟ 1973) και μοιάζει πολύ με τη λύση του Μιχάλη Τσουρακάκη.
Το ερώτημα μου είναι πόσο ασφαλές είναι το problem solving αλλά και πόσο μεγάλη σημασία παίζει μια σωστή εκφώνηση. Με τη συγκεκριμένη, το επαναλαμβάνω είχα θέμα, αλλά μπορεί η δική μου προσέγγιση ή το background που έχω να μη βοηθά!
Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν και "έσπασαν" το κεφάλι τους όπως κι εγώ για να δώσουν τα φώτα τους στο θέμα.
Ξανά καλή χρονιά και υγεία!


Χρήστος Κυριαζής
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Ναρκαλίευση και Γεωμετρία

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Κυρ Ιαν 03, 2021 8:10 pm

Γιώργος Ρίζος έγραψε:
Κυρ Δεκ 27, 2020 9:33 am

Το θεωρώ αρκετά ενδιαφέρον ως θέμα ερευνητικό, για να προκαλέσει συζητήσεις (σε μικρές, πολύ μικρές...) ομάδες μαθητών.
Για θέμα ΑΣΕΠ τι να πω... Θα έχει για μήνες λόξυγγα ο θεματοδότης από τις ευχές που θα ακούσει...
Να πω επίσης ότι έχω πάρει την απόφαση να βάζω στη στήλη και θέματα που φυσικά δεν ενδείκνυνται για ΑΣΕΠ, όπως αυτό, αλλά
θα δώσουν πολλά αν ασχολούμαστε με αυτά (πάντα με προσωπικό γούστο και αναλαμβάνω όλη την ευθύνη επιλογής).
Γιώργο όντως θα είχε πονοκέφαλο για πολύ καιρό όποιος το τολμούσε!
Καλή συνέχεια!


Χρήστος Κυριαζής
Απάντηση

Επιστροφή σε “Προτεινόμενα Θέματα Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες