Βγαίνουν τα νούμερα;

Συντονιστής: Τηλέγραφος Κώστας

gakmngadklnn513
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2021 8:58 pm

Βγαίνουν τα νούμερα;

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gakmngadklnn513 » Τρί Φεβ 23, 2021 9:07 pm

Δίνεται η παρακάτω εκφώνηση:

"Να βρείτε την εξίσωση της ευθείας e που διέρχεται από το σημείο M(0,1) και τέμνει τις ευθείες e_1: y=\frac{1}{2}x
και e_2:y=\frac{1}{2}x+1 στα σημεία A και B αντίστοιχα, έτσι ώστε (AB)=1."

Γνωρίζω πως λύνεται η άσκηση, έχω λύσει και άλλες ασκήσεις αυτού του τύπου. Όμως, δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχουν λύσεις; Προς το παρόν, οι εξισώσεις που βρήκα (για το λ) ήταν και οι δύο αδύνατες.

Ευχαριστώ πολύ.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Βγαίνουν τα νούμερα;

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Τρί Φεβ 23, 2021 9:50 pm

gakmngadklnn513 έγραψε:
Τρί Φεβ 23, 2021 9:07 pm
Δίνεται η παρακάτω εκφώνηση:

"Να βρείτε την εξίσωση της ευθείας e που διέρχεται από το σημείο M(0,1) και τέμνει τις ευθείες e_1: y=\frac{1}{2}x
και e_2:y=\frac{1}{2}x+1 στα σημεία A και B αντίστοιχα, έτσι ώστε (AB)=1."

Γνωρίζω πως λύνεται η άσκηση, έχω λύσει και άλλες ασκήσεις αυτού του τύπου. Όμως, δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχουν λύσεις; Προς το παρόν, οι εξισώσεις που βρήκα (για το λ) ήταν και οι δύο αδύνατες.

Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα. Σίγουρα είναι έτσι η εκφώνηση; To M(0,1) ανήκει στην e_2 άρα ταυτίζεται με το B. Προφανώς το A(0,0) δίνει μια λύση.
Ο κύκλος (M, 1) τέμνει την e_1 και σε άλλο σημείο κι έτσι έχεις δύο λύσεις.
Μού κάνει εντύπωση το ότι το M της εκφωνήσεως ταυτίζεται με το B. Αν το ήθελε ο θεματοδότης γιατί δεν έλεγε με σαφήνεια;


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Βγαίνουν τα νούμερα;

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Φεβ 23, 2021 10:30 pm

gakmngadklnn513 έγραψε:
Τρί Φεβ 23, 2021 9:07 pm
Δίνεται η παρακάτω εκφώνηση:

"Να βρείτε την εξίσωση της ευθείας e που διέρχεται από το σημείο M(0,1) και τέμνει τις ευθείες e_1: y=\frac{1}{2}x
και e_2:y=\frac{1}{2}x+1 στα σημεία A και B αντίστοιχα, έτσι ώστε (AB)=1."

Γνωρίζω πως λύνεται η άσκηση, έχω λύσει και άλλες ασκήσεις αυτού του τύπου. Όμως, δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχουν λύσεις; Προς το παρόν, οι εξισώσεις που βρήκα (για το λ) ήταν και οι δύο αδύνατες.

Όχι δεν είναι αδύνατες. Το αντίθετο. Ακόμα καλύτερα, δείξε ότι

Οποιοδήποτε και αν είναι το M (εντός, εκτός ή πάνω στις δύο ευθείες) ΠΑΝΤΑ υπάρχει ευθεία e που έχει την ιδιότητα που ζητάς.

Θα χαρούμε να δούμε εδώ την λύση σου, για M της αρεσκείας σου διαφορετικό από το M(0,1). Λέω διαφορετικό γιατί για M(0,1) ο Γιώργος σου έγραψε ήδη λύση.

Επισημαίνω ότι λύση πάνω από δύο γραμμές σημαίνει ότι χάσαμε την ουσία. Δύο γραμμές υπέρ αρκούν.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Βγαίνουν τα νούμερα;

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Μαρ 02, 2021 2:51 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Τρί Φεβ 23, 2021 10:30 pm
Θα χαρούμε να δούμε εδώ την λύση σου, για M της αρεσκείας σου διαφορετικό από το M(0,1). Λέω διαφορετικό γιατί για M(0,1) ο Γιώργος σου έγραψε ήδη λύση.

Επισημαίνω ότι λύση πάνω από δύο γραμμές σημαίνει ότι χάσαμε την ουσία. Δύο γραμμές υπέρ αρκούν.
gakmngadklnn513, έχουμε πρόοδο σε αυτό;


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Βγαίνουν τα νούμερα;

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Σάβ Μαρ 06, 2021 6:22 pm

Για να μην μείνει εκκρεμές το θέμα, μη περιμένοντας πια κάποια παρέμβαση από τον μαθητή (;) που έθεσε το ερώτημα, ας δώσω μια γενίκευση για τυχαίο σημείο του επιπέδου.

ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ:
Να βρείτε τις εξισώσεις των ευθειών που διέρχονται από το σημείο M(a,b) και τέμνουν τις ευθείες {e_1}:y = \frac{1}{2}x και {e_2}:y = \frac{1}{2}x + 1 σε σημεία που απέχουν μεταξύ τους μία μονάδα.

06-03-2021 Γεωμετρία b.png
06-03-2021 Γεωμετρία b.png (29.2 KiB) Προβλήθηκε 488 φορές


H e_2 είναι κατακόρυφη μετατόπιση της e_1 κατά μία μονάδα, άρα η ευθεία e:   x=a ικανοποιεί την υπόθεση. Τότε η e τέμνει την e_1 στο  \displaystyle A\left( {a,\;\frac{a}{2}} \right) και την e_2 στο  \displaystyle B\left( {a,\;\frac{a}{2} + 1} \right) .

Η κάθετη από το M στην e_1 έχει εξίσωση  \displaystyle y =  - 2x + 2a + b και την τέμνει στο  \displaystyle K = \left( {\frac{{4a + 2b}}{5},\;\frac{{4a + 2b}}{{10}}} \right) .

Το K είναι μέσο του AA’ με  \displaystyle A' = \left( {\frac{{3a + 4b}}{5},\;\frac{{3a + 4b}}{{10}}} \right) .

Λόγω συμμετρίας η ευθεία e’ που διέρχεται από τα M’, A’ ικανοποιεί την υπόθεση. Τέμνει την e_2 στο B’.

Αυτή είναι η  \displaystyle y - b =  - \frac{3}{4}x + \frac{3}{4}a + b .

Επίσης, λόγω συμμετρίας, δεν υπάρχει άλλη ευθεία που να ικανοποιεί την υπόθεση.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Β'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες