Λάθη σχολικού

Συντονιστής: Μιχάλης Νάννος

blondy
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 11:35 pm

Λάθη σχολικού

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blondy » Τρί Δεκ 15, 2009 12:15 am

Είμαι καινούρια και δεν είχα εντοπίσει τη λάθος λύση που δίνει το 'λυσάρι' ( ελπίζω να μην έχει τύχει να τη λύσω γι'αυτό...!!!) Τέλοσπάντων, αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει σημειώσει και άλλα τόσο σοβαρά λάθη του σχολικού...


Άβαταρ μέλους
lna
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 25, 2008 12:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Λάθη σχολικού

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lna » Τρί Δεκ 15, 2009 1:40 pm

Νομίζω κάπου είχα εντοπίσει ένα λάθος στο κεφάλαιο με τις εγγεγραμμένες. Πάντως δεν θα σου συνιστούσα να το συμβουλεύεσαι, εμένα προσωπικά οι λύσεις που δίνει σε αρκετές ασκήσεις δεν μου αρέσουν.


Q: What is normed, complete, and yellow?
A: A Bananach space...
blondy
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 11:35 pm

Re: Λάθη σχολικού

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blondy » Τετ Δεκ 16, 2009 1:04 pm

Συμφωνώ απόλυτα!Και μένα πολλές λύσεις δε μου αρέσουν και λύνει αρκετές ασκήσεις θεωρώντας ότι οι μαθητές θυμούνται απέξω όλες τις εφαρμογές...!Απλά θεωρούσα ότι αφού αυτές τις λύσεις προτείνει το ΥΠΕΠΘ σε αυτά θέλει να δώσουμε βαρύτητα...


killbill
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2009 1:34 pm

Re: Λάθη σχολικού

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killbill » Δευ Νοέμ 02, 2015 1:07 am

Στο βιβλίο Γεωμετρίας στη σελίδα 175 (έκδοση 2014) στην εφαρμογή 1 η ζητούμενη αναλογία είναι λάθος. Θα πρέπει να δωθεί με αντιστροφή των κλασμάτων. Στην απόδειξη το λ παριστάνει τα αντίστροφα κλάσματα από αυτό που ζητείται.

παρατήρηση: στο forum δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα για λάθη σχολικών βιβλίων. Καλό θα είναι να ανοιχτεί ένα τέτοιο θέμα όχι σε κάθε αντικείμενο αλλά συνολικά για όλα τα αντικείμενα. Έχω εντοπίσει πάνω από 60 λάθη στα σχολικά βιβλία και θα ήθελα να τα καταθέσω κάπου, αλλά δεν βρήκα το κατάλληλο θέμα. Αυτό που δημοσιοποιώ παραπάνω αφορά ύλη Γεωμετρίας Β λυκείου, αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα το έγραψα εδώ.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΕΥΚΛΕΙΔΕΙΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Α'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες