Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

Συντονιστής: spyros

GiwrgosAlex30
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 7:01 pm

Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiwrgosAlex30 » Πέμ Δεκ 02, 2021 7:32 pm

Καλησπέρα σας!(ή καλημέρα ανάλογα με το πότε διαβάζετε την ανάρτηση μου)
Είμαι μαθητής Α' Λυκείου και καινούργιος στο forum. Ελπίζω η ερώτηση μου να ανήκει εδώ και να μην θεωρηθεί χαζή.Ελπίζω επίσης να έχω βάλει τα σωστά tags στην ανάρτηση μου. Όμως ας πάμε στο κυρίως θέμα. Γενικά στο σχολείο τα μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου μάθημα και θα ήθελα να πάρω μέρος του χρόνου στον μαθηματικό διαγωνισμό του Θαλή, μιας και που θα είναι η τελευταία χρονιά που θα μπορέσω να λάβω μέρος. Το πρόβλημα μου είναι ότι είδα τα θέματα και μπορώ να λύσω αρκετά όμως από ότι έχω καταλάβει κάποια περιέχουν θεωρία αριθμών, κάτι που δεν έχω μελετήσει αρκετά. Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου. Η θεωρία αριθμών έχει κάποια θεωρία/μεθοδολογία για την επίλυση ασκήσεων, την οποία εάν την έχει εύκαιρη κάποιος μπορεί μήπως να μου την επισυνάψει σε ένα αρχείο να την μελετήσω με κάποιο αντίστοιχο παράδειγμα. Μπορεί βέβαια να μην υπάρχει συγκεκριμένη θεωρία αλλά γενικά αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει έστω λίγο στο πως και τι θα διαβάσω, θα το εκτιμήσω πάρα πολύ!
Καλή Συνέχεια σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων που διαβάσατε μέχρι εδώ!!



Λέξεις Κλειδιά:
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Δεκ 02, 2021 7:50 pm

Καλησπέρα και σε σένα! Δεν νομίζω ότι στον Θαλή έχουμε θέματα "καθαρής" Θεωρίας Αριθμών.. Εκτός αν έχεις κάτι στο νου σου που μου διαφεύγει. Αν αναζητάς όμως όντως κάτι τέτοιο, μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας το αντίστοιχο κεφάλαιο από το βιβλίο κατεύθυνσης της Β' Λυκείου και στη συνέχεια να κοιτάξεις τις σημειώσεις της Ε.Μ.Ε στην ιστοσελίδα της .


GiwrgosAlex30
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 7:01 pm

Re: Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiwrgosAlex30 » Πέμ Δεκ 02, 2021 8:12 pm

Γεια σας!
Αρχικά, σας ευχαριστώ πολύ που πήρατε χρόνο και μου απαντήσατε, το εκτιμώ πάρα πολύ. Τώρα ξέρω τουλάχιστον προς τα που να διαβάσω και που να ψάξω, κάτι που βοηθά αφάνταστα. Τώρα όσον αφορά την θεωρία αριθμών δεν είμαι σίγουρος να σας πω την αλήθεια αν οι ασκήσεις αυτές θεωρούνται θεωρίας αριθμών. Π.χ φέτος στην Α Λυκείου το θέμα 2 εγώ το θεώρησα ως θεωρίας αριθμών αλλά δεν ξέρω να σας πω την αλήθεια με σιγουριά. Αν θέλετε δείτε το και εσείς και πείτε μου!
Καλό σας βράδυ και σας ευχαριστώ και πάλι!


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Πέμ Δεκ 02, 2021 8:28 pm

GiwrgosAlex30 έγραψε:
Πέμ Δεκ 02, 2021 8:12 pm
Γεια σας!
Αρχικά, σας ευχαριστώ πολύ που πήρατε χρόνο και μου απαντήσατε, το εκτιμώ πάρα πολύ. Τώρα ξέρω τουλάχιστον προς τα που να διαβάσω και που να ψάξω, κάτι που βοηθά αφάνταστα. Τώρα όσον αφορά την θεωρία αριθμών δεν είμαι σίγουρος να σας πω την αλήθεια αν οι ασκήσεις αυτές θεωρούνται θεωρίας αριθμών. Π.χ φέτος στην Α Λυκείου το θέμα 2 εγώ το θεώρησα ως θεωρίας αριθμών αλλά δεν ξέρω να σας πω την αλήθεια με σιγουριά. Αν θέλετε δείτε το και εσείς και πείτε μου!
Καλό σας βράδυ και σας ευχαριστώ και πάλι!
Ο κ. Νίκος έχει δίκιο. Το φετινό θέμα 2 δεν ήταν καθαρή θεωρία αριθμών, και θα έλεγα πως επί το πλειστον ήταν άλγεβρα. Επίσης, εάν επιθυμείς να μελετήσεις την θεωρία αριθμών σε μεγαλύτερο επίπεδο, υπάρχουν πολλά βιβλία από πολλούς διακεκριμένους συγγραφείς που μπορείς είτε να αγοράσεις είτε να βρεις στο ίντερνετ. Για το επίπεδο του Θαλή νομίζω αρκούν οι σημειώσεις της ΕΜΕ και το βιβλίο της Β Λυκείου.


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
GiwrgosAlex30
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 7:01 pm

Re: Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiwrgosAlex30 » Πέμ Δεκ 02, 2021 8:39 pm

Γεια σας!
Μάλλον σκέφτηκα λάθος, ίσως επειδή δεν έχω δει και τόση θεωρία αριθμών και δεν ξέρω ακριβώς πως να αναγνωρίζω τις διάφορες ασκήσεις. Ωστόσο εσείς μου προτείνετε να αγοράσω το βιβλίο την Β'λυκείου από τώρα ή να περιμένω μέχρι να τελειώσω την χρονιά;
Επίσης το απόφθεγμα του David Hilbert που έχετε στο προφιλ σας είναι απλά τέλειο!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Δεκ 02, 2021 10:08 pm

Γιώργο δεν σκέφτηκες "λάθος". Από εκεί και πέρα καλά είναι να ξεκινήσεις από τώρα.... Ο χρόνος είναι μικρός και τα μαθηματικά είναι αστείρευτα! Όπως και να έχει να θυμάσαι ότι έχεις 2 χρονιές ακόμη...και το χρόνο που θα αφιερώσεις τώρα θα τον κερδίσεις από την Γ λυκείου μιας και η ικανότητα στην σκέψη σου θα έχει μεγαλώσει! Καλό διάβασμα :D


GiwrgosAlex30
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 7:01 pm

Re: Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiwrgosAlex30 » Σάβ Δεκ 04, 2021 8:17 pm

Καλησπέρα σας!
Αρχικά συγγνώμη που σας απαντώ τόσο αργά, άργησα να δω την απάντησα σας δυστυχώς! Θα προχωρήσω ίσως προς την ύλη της β'λυκ διότι στην φετινή ύλη έχω φτάσει στις συναρτήσεις στο πεδίο ορισμού από ότι θυμάμαι. Όμως έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να μου απαντήσετε αν και εσείς θέλετε και τις ξέρετε. Πρώτον σε ποια ύλη αναφέρεται ο διαγωνισμός του Θαλή για την Β'λυκείου. Δεύτερον που μπορώ να βρω τις σημειώσεις της Εμε που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Τρίτον πόσα θέματα πρέπει να λύσει κάποιος ώστε να περάσει. Σας βομβάρδισα και εγώ με ερωτήσεις βραδιάτικα :lol:
Εν πάσι περίπτωση καλό βράδυ και καλή συνέχεια!!


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Βοήθεια στην εξάσκηση θεωρίας αριθμών και στον διαγωνισμό Θαλής

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Κυρ Δεκ 05, 2021 2:55 am

Τις σημειώσεις μπορείς να τις βρεις στο παρακάτω link

http://www.hms.gr/?q=node/614


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 9 επισκέπτες