Προτάσεις για θέματα συζήτησης στην Άλγεβρα Α΄ Λυκείου

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
PPetridis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 29, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Γιαννιτσά
Επικοινωνία:

Προτάσεις για θέματα συζήτησης στην Άλγεβρα Α΄ Λυκείου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PPetridis » Κυρ Νοέμ 28, 2021 7:08 pm

Καλησπέρα. Θα ήθελα προτάσεις και ιδέες για θέματα συζήτησης στην Άλγεβρα της Α΄ Λυκείου.

Αναλυτικότερα:

Θα καλέσω τους μαθητές μου στην Α΄ Λυκείου να χωριστούν σε ομάδες των 4 ή 5 ατόμων και κάθε ομάδα να αναλάβει μία θεματική ενότητα σχετικά με την οποία αρχικά να αναζητήσει και τελικά να ετοιμάσει και να κάνει μία παρουσίαση.

Για την επιλογή θεματικών ενοτήτων θα δώσω μία σειρά προτεινόμενων τίτλων. Θα υπάρχει και η ελευθερία κάποια ομάδα να διαλέξει κάτι εκτός των προτάσεων αυτών, αλλά πιθανότατα οι ομάδες θα καταφύγουν σε κάποια από τις προτεινόμενες θεματικές.

Και η ερώτηση: Έχετε να προτείνετε κάτι;

Σκοπεύω μεν να μην δώσω εξαρχής κάποια κατεύθυνση στους μαθητές, αλλά θα πρέπει να έχω κάτι σχετικά συγκεκριμένο στην -πολύ πιθανή- περίπτωση που αυτοί καταφύγουν στη βοήθειά μου.

Οι θεματικές που έχω σκεφτεί είναι:
1. Εξισώσεις – Ανισώσεις τριωνύμου (Συνόψιση μεθόδων επίλυσης)
2. Τρίγωνο Πασκάλ
3. Ακολουθία Φιμπονάτσι
4. Ισοδυναμίες – Ο ρόλος του συνεπάγεται
5. Προβλήματα που ανάγονται σε εξισώσεις – ανισώσεις 2ου βαθμού
6. Διαιρετότητα και αριθμοί της μορφής πδ+υ
7. Ζάρια – Τρικ – Εύρεση και αναπαραγωγή (σε αυτό έχω πέντε ζάρια με τριψήφιους αριθμούς σε κάθε έδρα που με κόλπο μπορεί κάποιος γρήγορα να υπολογίσει το άθροισμα των ενδείξεών τους)
8. Οι γέφυρες του Königsberg – Γρίφος – Απόδειξη του αδύνατου
9. Κριτήρια διαιρετότητας
10. Ιστορία μαθηματικών (π.χ. βιογραφία κάποιου μαθηματικού ή ιστορική διαδρομή μίας έννοιας)
Όπως καταλαβαίνετε, το βλέπω και ως μία ευκαιρία οι μαθητές να ασχοληθούν με θέματα της Άλγεβρας πιο ανοιχτά και πιο ελεύθερα. Μπορείτε να σχολιάσετε και αυτές τις θεματικές, αν θέλετε.

Για την ιστορία, σκοπεύω να μην αφιερώσω καθόλου χρόνο από τις διδακτικές ώρες με αυτό, αλλά η επικοινωνία με τους μαθητές μου να είναι αφενός ασύγχρονη με συζητήσεις στο eClass στις οποίες θα γίνεται και ανταλλαγή υλικού και αφετέρου σύγχρονη ενδεχομένως με σύντομες συζητήσεις στα διαλείμματα ή σε κάποιες περιπτώσεις μέσω webex.

Επίσης, όλο αυτό θα γίνει σε συνεργασία με συνάδελφο από κοντινό σχολείο με τον οποίο θα μοιράσουμε τις θεματικές ενότητες, θα λειτουργήσουμε αρχικά ανεξάρτητα αλλά με κοινό τρόπο και τελικά θα συμφωνηθεί μία ημέρα στην οποία θα βρεθούμε σε κοινό χώρο ώστε να γίνουν οι παρουσιάσεις όλων των μαθητών και των δύο σχολείων.

Θα ήθελα, λοιπόν, ιδέες κυρίως για θεματικές ενότητες, αλλά και γενικότερα προτάσεις / σχόλια.

Ευχαριστώ.


Παντελής Πετρίδης

Λέξεις Κλειδιά:
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες