ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ

Συντονιστές: vittasko, silouan, Doloros

AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Σάβ Δεκ 26, 2020 1:22 am

Έπειτα από αρκετό καιρό αποχής από εδώ και αφού ευχηθώ χρόνια πολλά με υγεία σε όλους τους φίλους, παραθέτω μία πρόταση την οποία δεν είμαι σίγουρος αν είχα υποβάλει και αρκετά παλαιότερα.
Θεωρούμε τετράπλευρο ABCD καθώς και σημεία E,F των πλευρών BC, AD αντίστοιχα, τέτοια ώστε \frac{BE}{EC}=\frac{AF}{FD}=\frac{AB}{CD}. Αν G, H είναι τα τέταρτα αρμονικά των (B,C,E) και (A,D,F) αντίστοιχα, να αποδείξετε ότι GH\perp EF.
Συνημμένα
ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ.png
ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ.png (113.06 KiB) Προβλήθηκε 1043 φορές



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Σάβ Δεκ 26, 2020 10:48 am

Καλημέρα Ανδρέα με τις καλλίτερες των ευχών μου.

Θεωρούμε L την τομή των αντίστοιχων Απολλώνιων κύκλων προς τους λόγους \displaystyle{\frac{{FA}}{{FD}},\;\frac{{EB}}{{EC}},} για τους οποίους τελικά ισχύει \displaystyle{\frac{{FA}}{{FD}} = \frac{{EB}}{{EC}} = \frac{{AB}}{{CD}} = \frac{{AL}}{{LD}} = \frac{{LB}}{{LC}},} από όπου έχουμε την ομοιότητα των τριγώνων LAB, LCD,
που οδηγεί στην ισότητα των γωνιών \angle ALB,\;\angle CLD.
Επειδή οι LF,LE είναι διχοτόμοι αντίστοιχα των γωνιών \angle DLA,\;\angle BLC, εύκολα έχουμε ότι τα σημεία E,L,F είναι συνευθειακά.
Έτσι και επειδή η κάθετη σε ευθεία και σε σημείο της είναι μονοσημάντως ορισμένη, τα σημεία H,G,L είναι συνευθειακά
και από αυτό άμεσα προκύπτει HG \bot EF.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Άβαταρ μέλους
vittasko
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 8:46 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αθήνα.
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vittasko » Σάβ Δεκ 26, 2020 12:22 pm

Μη σας ξεγελάει το σχήμα του Ανδρέα πιο πάνω. Το σημείο τομής των ευθειών EF,\ GH δεν ταυτίζεται απαραίτητα με το σημείο τομής των διαγωνίων του δοσμένου τετραπλεύρου ABCD με τις συνθήκες της εκφώνησης. ;)

Κώστας Βήττας.


AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Σάβ Δεκ 26, 2020 12:40 pm

S.E.Louridas έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 10:48 am
Καλημέρα Ανδρέα με τις καλλίτερες των ευχών μου.

Θεωρούμε L την τομή των αντίστοιχων Απολλώνιων κύκλων προς τους λόγους \displaystyle{\frac{{FA}}{{FD}},\;\frac{{EB}}{{EC}},} για τους οποίους τελικά ισχύει \displaystyle{\frac{{FA}}{{FD}} = \frac{{EB}}{{EC}} = \frac{{AB}}{{CD}} = \frac{{AL}}{{LD}} = \frac{{LB}}{{LC}},} από όπου έχουμε την ομοιότητα των τριγώνων LAB, LCD,
που οδηγεί στην ισότητα των γωνιών \angle ALB,\;\angle CLD.
Επειδή οι LF,LE είναι διχοτόμοι αντίστοιχα των γωνιών \angle DLA,\;\angle BLC, εύκολα έχουμε ότι τα σημεία E,L,F είναι συνευθειακά.
Έτσι και επειδή η κάθετη σε ευθεία και σε σημείο της είναι μονοσημάντως ορισμένη, τα σημεία H,G,L είναι συνευθειακά
και από αυτό άμεσα προκύπτει HG \bot EF.
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που τα ξαναλέμε από εδώ!
Σωτήρη σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου. Μια από τις σκέψεις μου είναι και αυτή που αναφέρεις. Μου φαίνεται όμως ότι είναι απαραίτητο να αιτιολογησουμε ότι οι δύο κύκλοι τέμνονται.


AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Σάβ Δεκ 26, 2020 12:46 pm

vittasko έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 12:22 pm
Μη σας ξεγελάει το σχήμα του Ανδρέα πιο πάνω. Το σημείο τομής των ευθειών EF,\ GH δεν ταυτίζεται απαραίτητα με το σημείο τομής των διαγωνίων του δοσμένου τετραπλεύρου ABCD με τις συνθήκες της εκφώνησης. ;)

Κώστας Βήττας.
Καλημέρα Κώστα και χρόνια πολλά. Με μεγάλη μου χαρά τα ξαναλέμε και από εδώ! Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Η αλήθεια είναι ότι το σχήμα θα ήθελε μία διόρθωση καθώς ξέχασα και τα ελληνικά γράμματα. Θα γράψω αργότερα την προσέγγιση μου. Η ιδέα του προβλήματος ξεκινά από μία σύνθεση ανάκλασης με ομοιοθεσια.


Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Σάβ Δεκ 26, 2020 6:40 pm

AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 1:22 am
Θεωρούμε τετράπλευρο ABCD καθώς και σημεία E,F των πλευρών BC, AD αντίστοιχα, τέτοια ώστε \frac{BE}{EC}=\frac{AF}{FD}=\frac{AB}{CD}. Αν G, H είναι τα τέταρτα αρμονικά των (B,C,E) και (A,D,F) αντίστοιχα, να αποδείξετε ότι GH\perp EF.
Θεωρούμε L την τομή των αντίστοιχων Απολλώνιων κύκλων προς τους λόγους \displaystyle{\frac{{FA}}{{FD}},\;\frac{{EB}}{{EC}},} για τους οποίους τελικά ισχύει \displaystyle{\frac{{FA}}{{FD}} = \frac{{EB}}{{EC}} = \frac{{AB}}{{CD}} = \frac{{AL}}{{LD}} = \frac{{LB}}{{LC}},} από όπου έχουμε την ομοιότητα των τριγώνων LAB, LCD,
που οδηγεί στην ισότητα των γωνιών \angle ALB,\;\angle CLD.
Επειδή οι LF,LE είναι διχοτόμοι αντίστοιχα των γωνιών \angle DLA,\;\angle BLC, εύκολα έχουμε ότι τα σημεία E,L,F είναι συνευθειακά.
Έτσι και επειδή η κάθετη σε ευθεία και σε σημείο της είναι μονοσημάντως ορισμένη, τα σημεία H,G,L είναι συνευθειακά
και από αυτό άμεσα προκύπτει HG \bot EF.
Η κατασκευαστική ύπαρξη (*) της τομής L των Απολλώνιων κύκλων φαίνεται στο σχήμα που ακολουθεί και είναι η τομή των τόξου e και της ευθείας TW.
12.png
12.png (82.09 KiB) Προβλήθηκε 894 φορές
(*) Απλά επανήρθα για να εξηγήσω τι είχα στο μυαλό μου για την ύπαρξη του L και που το πήρα ως τομή (και πράγματι όπως είδαμε είναι) των δύο Απολλώνιων κύκλων.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4658
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 9:11 pm
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ » Τρί Δεκ 29, 2020 2:38 am

AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 1:22 am
Έπειτα από αρκετό καιρό αποχής από εδώ και αφού ευχηθώ χρόνια πολλά με υγεία σε όλους τους φίλους, παραθέτω μία πρόταση την οποία δεν είμαι σίγουρος αν είχα υποβάλει και αρκετά παλαιότερα.
Θεωρούμε τετράπλευρο ABCD καθώς και σημεία E,F των πλευρών BC, AD αντίστοιχα, τέτοια ώστε \frac{BE}{EC}=\frac{AF}{FD}=\frac{AB}{CD}. Αν G, H είναι τα τέταρτα αρμονικά των (B,C,E) και (A,D,F) αντίστοιχα, να αποδείξετε ότι GH\perp EF.
Για την καλημέρα μου στην ΑΡΙΣΤΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΠΑΡΕΑ!!!!
ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ.png
ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ.png (32.72 KiB) Προβλήθηκε 757 φορές
Έστω τα παραλληλόγραμμα \displaystyle{ABEK,ECDL}. Τότε από \displaystyle{\dfrac{{EB}}{{EC}} = \dfrac{{AF}}{{FD}}\mathop  \Rightarrow \limits^{AK = EB,DL = EC,AK\parallel LD\parallel BC} K,F,L} συνευθειακά και \displaystyle{\dfrac{{KF}}{{FL}} = \dfrac{{AF}}{{FD}} = \dfrac{{AB}}{{CD}} = \dfrac{{EK}}{{EL}} \Rightarrow EF} διχοτόμος του τριγώνου \displaystyle{\vartriangle EKL} και ας είναι \displaystyle{S} το σημείο τομής της εξωτερικής διχοτόμου της γωνίας \displaystyle{E} του ίδιου τριγώνου με την \displaystyle{KL} (προφανώς) \displaystyle{SE \bot EF:\left( 1 \right)} και η σειρά \displaystyle{\left( {S,K,F,L} \right)} είναι αρμονική.
Με \displaystyle{\left( {S,K,F,L} \right) = \left( {H,A,F,D} \right)\mathop  \Rightarrow \limits^{AK\parallel DL} HS\parallel AK\parallel DL \Rightarrow } \displaystyle{\dfrac{{HS}}{{LD}} = \dfrac{{HF}}{{FD}}\mathop  = \limits^{\left( {H,A,F,D} \right) = \left( {G,B,E,C} \right)} \dfrac{{GE}}{{EC}} = \dfrac{{GE}}{{LD}} \Rightarrow HS = GE\mathop  \Rightarrow \limits^{HS\parallel GE} HSEG} παραλληλόγραμμο και συνεπώς \displaystyle{HG\parallel SE\mathop  \Rightarrow \limits^{SE \bot EF} HG \bot EF} και το ζητούμενο έχει αποδειχθεί .

Με εκτίμηση

Στάθης


Τι περιμένετε λοιπόν ναρθεί , ποιόν καρτεράτε να σας σώσει.
Εσείς οι ίδιοι με τα χέρια σας , με το μυαλό σας με την πράξη αν δεν αλλάξετε τη μοίρα σας ποτέ της δεν θα αλλάξει
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία - Προχωρημένο Επίπεδο (Seniors)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες