ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Συντονιστής: xr.tsif

ARHS100
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2018 10:26 am

ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARHS100 » Τετ Μάιος 22, 2019 9:56 pm

Με πόσους τρόπους μπορούν τα 24 γράμματα του ελληνικού αλφαβήτου να αντιμετατεθούν σχηματίζοντας μια λέξη η οποία δεν θα περιέχει την λέξη ΟΤΙ;



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15761
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Μάιος 22, 2019 10:29 pm

ARHS100 έγραψε:
Τετ Μάιος 22, 2019 9:56 pm
Με πόσους τρόπους μπορούν τα 24 γράμματα του ελληνικού αλφαβήτου να αντιμετατεθούν σχηματίζοντας μια λέξη η οποία δεν θα περιέχει την λέξη ΟΤΙ;
Επειδή είναι κλασική άσκηση και γνωστή, και επειδή υποπτεύομαι ότι είναι "άσκηση στο σπίτι" που σου έδωσαν οι Δάσκαλοί σου, θα δώσω μόνο υπόδειξη:

Πρώτα από όλα ας ξεκαθαρίσω (δεδομένου ότι στην διατύπωση ίσως υπάρχει μία ασάφεια) η άσκηση ζητά μία λέξη με χρήση και των 24 γραμμάτων, από μία φορά το καθένα, έτσι ώστε πουθενά να μην φαίνεται η διαδοχή ΟΤΙ.

Κολλάμε τα γράμματα Ο,Τ,Ι και φτιάχνουμε ένα γράμμα, το (ΟΤΙ). Τώρα το αλφάβητό μας έχει 22 γράμματα. Τα Α έως Θ, Κ έως Ξ, Π, Ρ, Σ, Υ, Φ έως Ω και (ΟΤΙ). Πόσες λέξεις μπορείς να φτιάξεις με τα 22 αυτά γράμματα; Πόσες και με τα 24 αρχικά; Η διαφορά τους είναι ο ζητούμενος αριθμός.


ARHS100
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2018 10:26 am

Re: ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARHS100 » Τετ Μάιος 22, 2019 11:23 pm

Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να έχω στο σπίτι δασκάλους όπως υποπτεύομαι ότι θα είχατε εσείς!


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15761
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Μάιος 23, 2019 8:12 am

ARHS100 έγραψε:
Τετ Μάιος 22, 2019 11:23 pm
Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να έχω στο σπίτι δασκάλους όπως υποπτεύομαι ότι θα είχατε εσείς!
Καλό είναι να λείπει η ειρωνεία. Το φόρουμ ασχολείται με Μαθηματικά.

Ως φοιτητής δούλευα σε όλη την διάρκεια των σπουδών μου (και για κάποιο διάστημα νυχτερινή βάρδια σε ανθυγιεινή εργασία) καθώς και όλα τα καλοκαίρια, οπότε δεν δίνω σε κανέναν το δικαίωμα να "υποπτεύεται" αυτά που δεν γνωρίζει.

Στο θέμα μας: Κάνε μία προσπάθεια στο πρόβλημα που έθεσες, και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε αν χρειαστείς κάτι περισσότερο. Ήδη το κάναμε μια φορά, σε ένα βαθμό, με την υπόδειξη που έγραψα (αλλά για την οποία δεν είχες την γαλαντομία να το αναγνωρίσεις.)


ARHS100
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2018 10:26 am

Re: ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARHS100 » Πέμ Μάιος 23, 2019 1:59 pm

Εσείς ξεκινήσατε πρώτος με ειρωνίες και υποψίες !
Επίσης πάντα ευχαριστώ ολόψυχα αυτούς που με έχουν βοηθήσει και με βοηθούν.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Γ'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες