Συνευθειακότητα και ορθότητα

Συντονιστές: AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ, silouan, george visvikis

Άβαταρ μέλους
KARKAR
Δημοσιεύσεις: 15016
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 6:18 pm

Συνευθειακότητα και ορθότητα

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KARKAR » Κυρ Ιούλ 31, 2022 1:23 pm

Συνευθειακότητα  και  ορθότητα.png
Συνευθειακότητα και ορθότητα.png (21.05 KiB) Προβλήθηκε 1156 φορές
Με κέντρο το μέσο M της πλευράς AB , ορθογωνίου τριγώνου ABC , γράφουμε τους κύκλους : (M ,\dfrac{c}{2} ) και :

(M, r ), (r<\dfrac{c}{2}) . Η CM τέμνει τον μικρό κύκλο στα σημεία E , D , ενώ οι BD , BE , τέμνουν τον μεγάλο

κύκλο , στα σημεία S , T . α) Δείξτε ότι τα σημεία S , T , C , είναι συνευθειακά .

β) Αν : r=\dfrac{3c}{10} , υπολογίστε τον λόγο : \dfrac{AB}{AC} , ώστε η γωνία \widehat{SBC} να είναι ορθή .



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Doloros
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 9850
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2012 4:09 am
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Doloros » Κυρ Ιούλ 31, 2022 10:36 pm

KARKAR έγραψε:
Κυρ Ιούλ 31, 2022 1:23 pm
Συνευθειακότητα και ορθότητα.pngΜε κέντρο το μέσο M της πλευράς AB , ορθογωνίου τριγώνου ABC , γράφουμε τους κύκλους : (M ,\dfrac{c}{2} ) και :

(M, r ), (r<\dfrac{c}{2}) . Η CM τέμνει τον μικρό κύκλο στα σημεία E , D , ενώ οι BD , BE , τέμνουν τον μεγάλο

κύκλο , στα σημεία S , T . α) Δείξτε ότι τα σημεία S , T , C , είναι συνευθειακά .

β) Αν : r=\dfrac{3c}{10} , υπολογίστε τον λόγο : \dfrac{AB}{AC} , ώστε η γωνία \widehat{SBC} να είναι ορθή .
Για να μην είναι «βαρύ» το σχήμα, κρύβω το μικρό κύκλο και την υποτείνουσα BC.

Θεωρώ τη χορδή BZ παράλληλη στην DC. Το τετράπλευρο DEZB είναι ισοσκελές τραπέζιο ,

γιατί η μεσοκάθετος της DE ( στο M) είναι και μεσοκάθετος στην BZ( λόγω αποστήματος).

Συνεπώς η CM είναι μεσοκάθετος στην AZ κα άρα το CZ είναι εφαπτόμενο τμήμα στον \left( {M,\frac{c}{2}} \right).

Διαδοχικά έχω : \widehat {{a_1}} = \widehat {{a_2}} ( χορδής κι εφαπτομένης) , \widehat {{a_2}} = \widehat {{a_3}}\,\,\left( {BZ//DE} \right)\,\,\kappa \alpha \iota \,\,\widehat {{a_3}} = \widehat {{a_4}}.
Συνευθειακά κι ορθότητα_a.png
Συνευθειακά κι ορθότητα_a.png (41.34 KiB) Προβλήθηκε 1085 φορές
Έτσι το τετράπλευρο ETCZ είναι εγγράψιμμο, συνεπώς : \widehat {{\theta _1}} = \widehat {{\theta _2}} = \widehat {{\theta _3}} χορδής κι εφαπτομένης και για ίδιο λόγο , \widehat {{\theta _3}} = \widehat {{\theta _4}}.

Μα τώρα και το τετράπλευρο : ZDSC είναι εγγράψιμο.

Από το εγγράψιμο ETCZ έχω: \widehat {ZCT} = \widehat {ZEB} , από το ισοσκελές τραπέζιο DEZB είναι , \widehat {ZEB} = \widehat {ZDB} = \widehat {ZCS} ( από το εγγράψιμο ZDSC)

Λόγω του Ευκλειδείου αιτήματος , οι ευθείες CT\,\,\kappa \alpha \iota \,\,CS ταυτίζονται. Για το άλλο ερώτημα αργότερα .


Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4658
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 9:11 pm
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ » Κυρ Ιούλ 31, 2022 11:28 pm

Doloros έγραψε:
Κυρ Ιούλ 31, 2022 10:36 pm
KARKAR έγραψε:
Κυρ Ιούλ 31, 2022 1:23 pm
Συνευθειακότητα και ορθότητα.pngΜε κέντρο το μέσο M της πλευράς AB , ορθογωνίου τριγώνου ABC , γράφουμε τους κύκλους : (M ,\dfrac{c}{2} ) και :

(M, r ), (r<\dfrac{c}{2}) . Η CM τέμνει τον μικρό κύκλο στα σημεία E , D , ενώ οι BD , BE , τέμνουν τον μεγάλο

κύκλο , στα σημεία S , T . α) Δείξτε ότι τα σημεία S , T , C , είναι συνευθειακά .

β) Αν : r=\dfrac{3c}{10} , υπολογίστε τον λόγο : \dfrac{AB}{AC} , ώστε η γωνία \widehat{SBC} να είναι ορθή .
Για να μην είναι «βαρύ» το σχήμα, κρύβω το μικρό κύκλο και την υποτείνουσα BC.

Θεωρώ τη χορδή BZ παράλληλη στην DC. Το τετράπλευρο DEZB είναι ισοσκελές τραπέζιο ,

γιατί η μεσοκάθετος της DE ( στο M) είναι και μεσοκάθετος στην BZ( λόγω αποστήματος).

Συνεπώς η CM είναι μεσοκάθετος στην AZ κα άρα το CZ είναι εφαπτόμενο τμήμα στον \left( {M,\frac{c}{2}} \right).

Διαδοχικά έχω : \widehat {{a_1}} = \widehat {{a_2}} ( χορδής κι εφαπτομένης) , \widehat {{a_2}} = \widehat {{a_3}}\,\,\left( {BZ//DE} \right)\,\,\kappa \alpha \iota \,\,\widehat {{a_3}} = \widehat {{a_4}}.
Συνευθειακά κι ορθότητα_a.png
Έτσι το τετράπλευρο ETCZ είναι εγγράψιμμο, συνεπώς : \widehat {{\theta _1}} = \widehat {{\theta _2}} = \widehat {{\theta _3}} χορδής κι εφαπτομένης και για ίδιο λόγο , \widehat {{\theta _3}} = \widehat {{\theta _4}}.

Μα τώρα και το τετράπλευρο : ZDSC είναι εγγράψιμο.

Από το εγγράψιμο ETCZ έχω: \widehat {ZCT} = \widehat {ZEB} , από το ισοσκελές τραπέζιο DEZB είναι , \widehat {ZEB} = \widehat {ZDB} = \widehat {ZCS} ( από το εγγράψιμο ZDSC)

Λόγω του Ευκλειδείου αιτήματος , οι ευθείες CT\,\,\kappa \alpha \iota \,\,CS ταυτίζονται. Για το άλλο ερώτημα αργότερα .
Νίκο, στο σχήμα σου

Όπως όμορφα έφερες την εφαπτόμενη CZ θα είναι: BZ\bot AZ (από τη διάμετρο AB του κύκλου) και CM\bot AZ (από τα εφαπτομενικά τμήματα και τη διακεντρική ευθεία ) οπότε BZ\parallel DE και με M το μέσο της DE η δέσμη B.ZTAS θα είναι αρμονική άρα το εγγεγραμμένο στον κύκλο τετράπλευρο ZTAS είναι αρμονικό και συνεπώς η διαγώνιός του STθα διέρχεται από τον πόλο της άλλης διαγωνίου του (δηλαδή από το σημείο τομής των εφαπτομένων στα άκρα της διαγωνίουAZ (μια από τις πολλές ιδιότητες του αρμονικού τετραπλεύρου), δηλαδή από τοC

Θα σε περιμένω για το επόμενο ερώτημα . Να δώσω μόνο την απάντηση : \dfrac{AB}{AC}=\dfrac{\sqrt{2}}{2}
(Δεν είναι τραγικά δύσκολο, εφαρμογή δύο θεωρημάτων εκ των οποίο το πρώτο δεν το πολυχρησιμοποιούμε


Τι περιμένετε λοιπόν ναρθεί , ποιόν καρτεράτε να σας σώσει.
Εσείς οι ίδιοι με τα χέρια σας , με το μυαλό σας με την πράξη αν δεν αλλάξετε τη μοίρα σας ποτέ της δεν θα αλλάξει
cool geometry
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Τρί Αύγ 02, 2022 7:28 am

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cool geometry » Τρί Αύγ 02, 2022 8:07 am

:coolspeak:


Μιχάλης Τσουρακάκης
Δημοσιεύσεις: 2770
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 4:17 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιχάλης Τσουρακάκης » Πέμ Αύγ 04, 2022 2:26 pm

KARKAR έγραψε:
Κυρ Ιούλ 31, 2022 1:23 pm
Συνευθειακότητα και ορθότητα.pngΜε κέντρο το μέσο M της πλευράς AB , ορθογωνίου τριγώνου ABC , γράφουμε τους κύκλους : (M ,\dfrac{c}{2} ) και :

(M, r ), (r<\dfrac{c}{2}) . Η CM τέμνει τον μικρό κύκλο στα σημεία E , D , ενώ οι BD , BE , τέμνουν τον μεγάλο

κύκλο , στα σημεία S , T . α) Δείξτε ότι τα σημεία S , T , C , είναι συνευθειακά .

β) Αν : r=\dfrac{3c}{10} , υπολογίστε τον λόγο : \dfrac{AB}{AC} , ώστε η γωνία \widehat{SBC} να είναι ορθή .
A)Ισχύει ,AB^2=BS.BZ=BT.BQ=BL.BC ,συνεπώς STQZ,TQCL,SLCZ εγγράψιμμα

Θα αποδείξουμε ότι  \angle Z= \angle  \theta \Leftrightarrow BLQZ εγγράψιμμο  \Leftrightarrow CQ.CZ=CL.CB=AC^2

 CQ.CZ=AC^2 \Leftrightarrow (CA-AQ)(CA+AZ)=CA^2 \Leftrightarrow CA.AZ-CA.AQ-AQ.AZ=0

\Leftrightarrow CA.AZ=AQ(CA+AZ)=AQ.CZ

Ισοδύναμα θα δείξουμε ότι  \dfrac{CA}{CZ} = \dfrac{AQ}{AZ} (1)

Το BDAE προφανώς είναι παραλ/μμο, άρα BD=AE και BE=AD

Είναι, \dfrac{CA}{CZ} = \dfrac{AE}{DZ} και  \dfrac{AQ}{AZ}= \dfrac{BD}{DZ}  κι επειδή BD=AE η (1) αποδείχτηκε,άρα και το ζητούμενο.
συνευθειακότητα και ορθότητα 1.png
συνευθειακότητα και ορθότητα 1.png (51.69 KiB) Προβλήθηκε 905 φορές
Β) Επειδή  DE= \dfrac{3c}{5} και οι κύκλοι είναι ομόκεντροι ,θα είναι  PD=EN= \dfrac{c}{5} και το BDKL είναι ορθογώνιο

Ισχύει  DK//BC \Rightarrow  \dfrac{DK}{LC}= \dfrac{BL}{LC}= \dfrac{AB^2}{AC^2}

Αν EC=x τότε  AC^2=CN.CP=(x- \dfrac{c}{5})(x+ \dfrac{4c}{5}) και η προηγούμενη σχέση δίνει

\dfrac{ \dfrac{3c}{5} }{x}= \dfrac{c^2}{(x- \dfrac{c}{5})(x+ \dfrac{4c}{5})  }   \Leftrightarrow 75x^2-80x-12c^2=0  με δεκτή λύση  x=EC= \dfrac{6c}{5}

Έτσι, \dfrac{AB^2}{AC^2}= \dfrac{DE}{EC}= \dfrac{1}{2} \Rightarrow  \dfrac{AB}{AC}= \dfrac{ \sqrt{2} }{2}
Συνευθειακότητα και ορθότητα 2.png
Συνευθειακότητα και ορθότητα 2.png (39.58 KiB) Προβλήθηκε 905 φορές


cool geometry
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Τρί Αύγ 02, 2022 7:28 am

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cool geometry » Πέμ Αύγ 04, 2022 2:40 pm

:clap2:


Άβαταρ μέλους
Doloros
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 9850
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2012 4:09 am
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Doloros » Πέμ Αύγ 04, 2022 5:21 pm

KARKAR έγραψε:
Κυρ Ιούλ 31, 2022 1:23 pm
Συνευθειακότητα και ορθότητα.pngΜε κέντρο το μέσο M της πλευράς AB , ορθογωνίου τριγώνου ABC , γράφουμε τους κύκλους : (M ,\dfrac{c}{2} ) και :

(M, r ), (r<\dfrac{c}{2}) . Η CM τέμνει τον μικρό κύκλο στα σημεία E , D , ενώ οι BD , BE , τέμνουν τον μεγάλο

κύκλο , στα σημεία S , T . α) Δείξτε ότι τα σημεία S , T , C , είναι συνευθειακά .

β) Αν : r=\dfrac{3c}{10} , υπολογίστε τον λόγο : \dfrac{AB}{AC} , ώστε η γωνία \widehat{SBC} να είναι ορθή .
Μετά και την ωραία, συνολική , λύση του Μιχάλη , ας δούμε συνοπτικά το 2ο ερώτημα που εκκρεμεί από μένα .

Αφού το τετράπλευρο BDAE είναι παραλληλόγραμμο και SB \bot BC \Rightarrow AE \bot BC.

Το τετράπλευρο BSAF είναι ορθογώνιο εγγεγραμμένο στον κύκλο \left( {M,5k} \right) και η SF είναι διάμετρος.

Επειδή \widehat {{\theta _1}} = \widehat {{\theta _2}}\,\,\,\kappa \alpha \iota \,\,\widehat {{\theta _1}} = \widehat {{\theta _3}} θα είναι \widehat {{\theta _2}} = \widehat {{\theta _3}} που μου εξασφαλίζει ότι τα σημεία F,T,G,C ανήκουν στο ίδιο κύκλο και αφού η FT \bot SC,

η FC είναι διάμετρος και έτσι η AF είναι εφαπτομένη σ αυτό τον κύκλο .

Δηλαδή \displaystyle \boxed{\widehat {{\omega _{}}} = \widehat {{\theta _{}}}} , στο \vartriangle FMP η FE είναι εσωτερική διχοτόμος και η FC εξωτερική.
Συνευθειακά κι ορθότητα_b_Ανάλυση_2os τρόπος.png
Συνευθειακά κι ορθότητα_b_Ανάλυση_2os τρόπος.png (77.38 KiB) Προβλήθηκε 864 φορές
Από την αρμονική αναλογία : \dfrac{{FP}}{{FM}} = \dfrac{{CP}}{{CM}} \Rightarrow \dfrac{{2k}}{{3k}} = \dfrac{u}{{u + 5k}} \Rightarrow \boxed{u = 10k} .

Τώρα θα είναι: \dfrac{{FB}}{{FC}} = \dfrac{{MP}}{{PC}} = \dfrac{{5k}}{{10k}} = \dfrac{1}{2} \Rightarrow \dfrac{{A{B^2}}}{{A{C^2}}} = \dfrac{1}{2} \Rightarrow \boxed{\dfrac{{AB}}{{AC}} = \dfrac{1}{{\sqrt 2 }}}.

Παρατηρήσεις

Υπάρχουν ακόμα πολλοί τρόποι υπολογισμού του λόγου με ή χωρίς αρμονικότητα .

Πλήθος εγγραψίμων τετραπλεύρων και ισοσκελών τριγώνων και τραπεζίων.

Το 2ο ερώτημα ( ίσως και το πρώτο ως παραλλαγή άσκησης του πολυτεχνείου το έτος 1950 ) είναι κατασκευασμένο στο εργαστήριο του Θανάση;


cool geometry
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Τρί Αύγ 02, 2022 7:28 am

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cool geometry » Παρ Αύγ 05, 2022 9:53 am

Νίκο, φοβερή λύση!!! και κομψότατο σχήμα.
Το πρώτο ερώτημα το έλυσα ίδια με εσένα και το δεύτερο ίδια με τον Στάθη.


Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4658
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 9:11 pm
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ » Παρ Αύγ 05, 2022 10:27 am

cool geometry έγραψε:
Παρ Αύγ 05, 2022 9:53 am
Νίκο, φοβερή λύση!!! και κομψότατο σχήμα.
Το πρώτο ερώτημα το έλυσα ίδια με εσένα και το δεύτερο ίδια με τον Στάθη.
Καλημέρα

Καλό είναι να μας παρουσιάζεις τις λύσεις σου εδω για να τις απολαύσουμε και εμείς

Υ.Σ Εγώ δεν παρουσίασα λύση για το δεύτερο ερώτημα 😂 ( μόνο το αποτέλεσμα έδωσα )

Πως ξέρεις άραγε οτι έχουμε την ίδια λύση ;

Έχεις και μαντικές ικανότητες !!!! 🤔


Τι περιμένετε λοιπόν ναρθεί , ποιόν καρτεράτε να σας σώσει.
Εσείς οι ίδιοι με τα χέρια σας , με το μυαλό σας με την πράξη αν δεν αλλάξετε τη μοίρα σας ποτέ της δεν θα αλλάξει
cool geometry
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Τρί Αύγ 02, 2022 7:28 am

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cool geometry » Παρ Αύγ 05, 2022 2:53 pm

Η λύση μου για το Β) Ερώτημα.
AD\left | \right |=BE\Rightarrow \widehat{MAE}=\widehat{MBD}=\widehat{ACB}=y\Rightarrow \frac{ME}{\cos y}=\frac{AM}{\cos \widehat{AEM}}\Rightarrow \frac{\frac{3c}{10}}{\cos y}=\frac{\frac{c}{2}}{\cos \widehat{AEM}}\Rightarrow \cos \widehat{AEM}=\frac{5}{3}\cos y
Ας είναι \frac{AC}{AB}=k, τότε: \cos \widehat{AEM}=\cos \widehat{BDC}=\frac{5}{3\sqrt{k^{2}+1}}(1)
Από το ορθογώνιο τρίγωνο ACM εύκολα προκύπτει ότι: \cos \widehat{ACM}=\frac{1}{2\sqrt{k^{2}+\frac{1}{4}}}, \sin \widehat{ACM}=\frac{k}{\sqrt{k^{2}+\frac{1}{4}}}(2)
Από το ABC εύκολα προκύπτει ότι: \cos \widehat{ACB}=\frac{1}{\sqrt{k^{2}+1}}, \sin \widehat{ACB}=\frac{k}{\sqrt{k^{2}+1}}(3)
(2),(3)\Rightarrow \sin \widehat{BCD}=\frac{2k^{2}+1}{2\sqrt{k^{2}+1}\cdot \sqrt{k^{2}+\frac{1}{4}}}(4)
(1),(4)\Rightarrow \frac{5}{3\sqrt{k^{2}+1}}=\frac{2k^{2}+1}{2\sqrt{k^{2}+1}\cdot \sqrt{k^{2}+\frac{1}{4}}}\Rightarrow 9k^{4}-16k^{2}-4=0(E)
διτετράγωνη με λύση k=\sqrt{2}\Rightarrow \frac{AC}{AB}=\sqrt{2}\Rightarrow \frac{AB}{AC}=\frac{\sqrt{2}}{2} ;)


cool geometry
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Τρί Αύγ 02, 2022 7:28 am

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cool geometry » Παρ Αύγ 05, 2022 2:59 pm

Στάθη, ίδια είχες τελικά;
Αν και δεν νομίζω, γιατί ποτέ δεν χρησιμοποιείς τριγωνομετρία (για καλό το λέω). Είμαι σίγουρος ότι η λύση σου θα μας θαμπώσει από την ομορφιά.


cool geometry
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Τρί Αύγ 02, 2022 7:28 am

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cool geometry » Σάβ Αύγ 06, 2022 7:42 pm

Στάθη, καλωσόρισες στην Ελλάδα. Μήπως μπορείς να γράψεις τη λύση σου για το δεύτερο ερώτημα; Το λέω για να δω αν είναι ίδια με τη δική μου.


Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4658
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 9:11 pm
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ » Σάβ Αύγ 06, 2022 11:30 pm

cool geometry έγραψε:
Παρ Αύγ 05, 2022 2:59 pm
Στάθη, ίδια είχες τελικά;
Αν και δεν νομίζω, γιατί ποτέ δεν χρησιμοποιείς τριγωνομετρία (για καλό το λέω). Είμαι σίγουρος ότι η λύση σου θα μας θαμπώσει από την ομορφιά.
Προφανώς και δεν θα μπορούσαν να ειναι ίδιες οι λύςεις μας συνάδελφε

Η λυση μου μοιάζει με μικρές παραλλαγές με του Νίκου (Φραγκάκη ) και δεν θέλω να γράψω ξανά τα " ίδια " σχεδόν πράγματα

Απο οτι μας λες εσύ εχεις ( όχι γράφεις ) ίδιες λύσεις με κάποιους απο εμάς


Τι περιμένετε λοιπόν ναρθεί , ποιόν καρτεράτε να σας σώσει.
Εσείς οι ίδιοι με τα χέρια σας , με το μυαλό σας με την πράξη αν δεν αλλάξετε τη μοίρα σας ποτέ της δεν θα αλλάξει
cool geometry
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Τρί Αύγ 02, 2022 7:28 am

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cool geometry » Κυρ Αύγ 07, 2022 8:58 am

Γιατί λες ότι προφανώς δεν θα μπορούσαν να είναι ίδιες οι λύσεις μας;
Το ότι έχω ίδιες λύσεις δεν σημαίνει ότι θα γράψω τα ίδια, γιατί βαριέμαι να το κάνω αυτό και επιπλέον το κάνω και για λόγους μαθηματικής πολυφωνίας και το βρίσκω απόλυτα λογικό. Εσύ δεν το βρίσκεις λογικό;
Επίσης η λύση μου για το Β) είναι πιο ''ελαφριά'' από τις δικές σας, γιατί τα έκανα όλα με το σχήμα, χωρίς να κατασκευάσω κάτι επιπλέον.
Όπως έχω ξαναπεί, η λύση μου για το Α) είναι ίδια με του Νίκου, αυτός είναι και ο λόγος που δεν τη γράφω.


Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4658
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 9:11 pm
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ » Κυρ Αύγ 07, 2022 1:42 pm

cool geometry έγραψε:
Κυρ Αύγ 07, 2022 8:58 am

...Επίσης η λύση μου για το Β) είναι πιο ''ελαφριά'' από τις δικές σας, γιατί τα έκανα όλα με το σχήμα, χωρίς να κατασκευάσω κάτι επιπλέον...
👏

Απο οτι " ομολογείς " εχουμε πράγματι διαφορετική άποψη για τη γεωμετρία

Εγω ειμαι ερωτευμένος με τη συνθετική γεωμετρία ( μια εικόνα χίλιες λέξεις )

Αγαπώ τα σχήματα και την " επεξεργασία" τους

Μεσα σε αυτη " διαβάζω " τη διαδρομή του νου του λυτη και τη βρίσκω

Δυστυχώς μέχρι τωρα δεν εχω δει ενα σχήμα σου για να " σε διαβάσω "

Εμένα βέβαια δεν μου αρέσει η " ελαφριά " λυση χωρις σχήμα

Αγαπώ τη " Βαριά " λυση


Τι περιμένετε λοιπόν ναρθεί , ποιόν καρτεράτε να σας σώσει.
Εσείς οι ίδιοι με τα χέρια σας , με το μυαλό σας με την πράξη αν δεν αλλάξετε τη μοίρα σας ποτέ της δεν θα αλλάξει
Άβαταρ μέλους
KARKAR
Δημοσιεύσεις: 15016
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 6:18 pm

Re: Συνευθειακότητα και ορθότητα

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KARKAR » Τετ Αύγ 10, 2022 3:00 pm

Doloros έγραψε:
Πέμ Αύγ 04, 2022 5:21 pm
Το 2ο ερώτημα ( ίσως και το πρώτο ως παραλλαγή άσκησης του πολυτεχνείου το έτος 1950 )
είναι κατασκευασμένο στο εργαστήριο του Θανάση;
Γεωμετρία Ιησουιτών , σελ 401 , Άσκηση 895 :

"Έστωσαν Μ , Ν , δύο σημεία συμμετρικά αλλήλων ως προς το κέντρο περιφερείας (Ο) και Γ τυχόν σημείο της περιφερείας .

Οι ευθείες ΓΜ ,ΓΟ , ΓΝ , τέμνουν την περιφέρεια εις τα Α , Τ , Β . Δείξατε ότι η ευθεία ΑΒ και η εφαπτομένη της περιφερείας

στο Τ , τέμνονται επί της ευθείας ΜΝ ".

Το πρώτο ερώτημα είναι παραλλαγή αυτής της άσκησης ( έχω την υποψία ότι αρκετά παλιότερα είχε ξανατεθεί στο forum).

Το δεύτερο ερώτημα είναι όντως παραγωγή του καρδιτσιώτικου εργαστηρίου :lol:


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία - Επίπεδο Θαλή/Ευκλείδη (Seniors)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες