Τυφλή τρίλιζα!

Συντονιστές: Φωτεινή, silouan

Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Τυφλή τρίλιζα!

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Κυρ Οκτ 20, 2019 11:25 pm

Στο γνωστό παιχνίδι τρίλιζα παίζεις εσύ και ο φίλος σου. Έχεις ένα πλεονέκτημα και ένα μειονέκτημα.

Το πλεονέκτημα είναι ότι διαλέγεις πρώτος να τοποθετήσεις το X σου.

Το μειονέκτημα είναι ότι παίζεις με δεμένα μάτια δηλαδή δεν γνωρίζεις που τοποθετεί τα O του ο φίλος σου.

Αν κάποια στιγμή επιλέξεις να τοποθετήσεις ένα X σου πάνω σε O ενημερώνεσαι ότι είναι τοποθετημένο

ένα O και έτσι επιλέγεις άλλη θέση.

Να σχεδιάσεις μια στρατηγική παιξίματος με την οποία δεν θα χάνεις ποτέ ανεξάρτητα από το τι θα παίξει ο φίλος σου.

Edit: Διόρθωση εκφώνησης.
τελευταία επεξεργασία από Λάμπρος Κατσάπας σε Δευ Οκτ 21, 2019 11:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Τυφλή τρίλιζα!

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Δευ Οκτ 21, 2019 11:12 am

Είναι σίγουρα σωστή η εκφώνηση; Αφού όταν παίζω πρώτος, ακόμη και αν βλέπω, ο αντίπαλος έχει στρατηγική για ισοπαλία. Πως μπορώ να κερδίσω όταν δεν βλέπω;


Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τυφλή τρίλιζα!

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Δευ Οκτ 21, 2019 11:46 am

Demetres έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 11:12 am
Είναι σίγουρα σωστή η εκφώνηση; Αφού όταν παίζω πρώτος, ακόμη και αν βλέπω, ο αντίπαλος έχει στρατηγική για ισοπαλία. Πως μπορώ να κερδίσω όταν δεν βλέπω;
Έκανα διόρθωση. Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Τυφλή τρίλιζα!

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Δευ Οκτ 21, 2019 11:59 am

Ξεκινάω παίζοντας στη θέση (2,2). (Δεύτερη γραμμή και δεύτερη στήλη, δηλαδή στο κέντρο.)

Στη δεύτερη μου κίνηση παίζω στη θέση (2,1) και αν αυτή είναι πιασμένη παίζω στη θέση (1,2). Μπορώ να υποθέσω ότι δεν ήταν πιασμένη αφού σε αντίθεση περίπτωση παίζω ένα συμμετρικό παιγνίδι με επιπλέον γνώσεις για το πως έπαιξε ο αντίπαλος.

Στην τρίτη μου κίνηση παίζω στη θέση (2,3) και κερδίζω εκτός και αν είναι ήδη πιασμένη. Αλλιώς παίζω στη θέση (1,3) και αν είναι πιασμένη παίζω στη θέση (3,3). Πάλι από συμμετρία μπορώ να υποθέσω ότι δεν ήταν πιασμένη.

Μέχρι στιγμής έχω παίξει στις θέσεις (2,1),(2,2),(1,3). Ο αντίπαλος έχει παίξει στη (2,3) και σε δύο άλλες θέσεις. Άρα υπάρχει μια θέση κενή στην τρίτη γραμμή. Παίζω οπουδήποτε στην τρίτη γραμμή μέχρι να βρω μια κενή θέση. Παρατηρώ τώρα ότι έχω παίξει σε όλες τις γραμμές, σε όλες τις στήλες καθώς και στις δύο διαγωνίους. Άρα σίγουρα δεν έχασα.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά - Επίπεδο Θαλή/Ευκλείδη (Juniors)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες