Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

Άβαταρ μέλους
Christos75
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 9:41 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#41

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Παρ Ιουν 29, 2012 1:59 pm

Σε ό,τι έχει να κάνει με τα θέματα των επαναληπτικών εξετάσεων 2012 που τα θεωρώ κορυφαία από Μαθηματικής απόψεως αλλά και συνάμα
αρκετά «βαριά» για παιδιά 18 ετών,νομίζω ότι πολύ δύσκολα ένα παιδί θα μπορούσε να αριστεύσει σε τέτοια θέματα.
Επί των θεμάτων τώρα, μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω προς συναδέλφους μαθηματικούς.
Στο ΘΕΜΑ Γ, και συγκεκριμένα στο Γ1, για να αποδείξει κάποιος ότι f(0) = 1 (το δεύτερο κλάδο δηλαδή της συνάρτησης) εκτός από την συνέχεια θα μπορούσε κατά την γνώμη σας να
παραγωγίσει την αρχικά δοσμένη σχέση και να αποδείξει εν τέλει το ζητούμενο;;;
Για να γίνει σαφέστερο τι εννοώ: (χ.f(x)+1)' = (e^x)' όπου βρίσκουμε f(x)+x.f'(x) = e^x και αν θέσουμε x = 0 εν συνεχεία βρίσκουμε ότι f(0) = 1.
Το θεωρείτε αποδεκτό ή όχι ως λύση;;;


Χρήστος Λοΐζος
pana1333
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 8:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pana1333 » Παρ Ιουν 29, 2012 3:16 pm

Καλησπέρα. Όχι αφού δε γνωρίζουμε ότι η συνάρτηση είναι παραγωγίσιμη.


Κανάβης Χρήστος
Μαθηματικός
Άβαταρ μέλους
Christos75
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 9:41 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Παρ Ιουν 29, 2012 4:03 pm

Καλησπέρα σε εσένα αλλά και όλη την παρέα,
Συμφωνώ, αλλά στο Γ2 για να δείξουμε ότι είναι 1-1 και άρα αντιστρέψιμη, την παραγωγίζουμε δίχως να έχουμε την πληροφορία περί παραγωγισιμότητας.
Σωστά;


Χρήστος Λοΐζος
pana1333
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 8:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#44

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pana1333 » Παρ Ιουν 29, 2012 4:19 pm

Όχι. Στο Γ2 πλέον ξέρουμε τη συνάρτηση και ότι είναι παραγωγίσιμη! Επομένως ορθώς παραγωγίζουμε.


Κανάβης Χρήστος
Μαθηματικός
Άβαταρ μέλους
Christos75
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 9:41 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#45

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Παρ Ιουν 29, 2012 4:32 pm

Αγαπητέ συνονόματε και στο Γ1 την ξέρουμε παντού εκτός από το 0!!! Μόνο εκεί δεν έχουμε εντοπίσει την τιμή της.
Εξάλλου εξάγεται πολύ εύκολα ο τύπος της παντού εκτός από το 0!!!
Δηλαδή για x διαφορετικό από το 0 η συνάρτηση έχει βρεθεί και άρα παρ/μη,σύμφωνα και με τα γραφόμενά σου, σωστά;
Δέχομαι σαφώς την άποψή σου για την παραγώγιση στο ερώτημα Γ2.
Δεν τα γράφω αυτά για κόντρα με κάποιον, απλά κάνω τον «συνήγορο του διαβόλου»
και ίσως να δώσουμε και μία ακόμα εναλλακτική-ενδεχομένως-λύση της εν λόγω άσκησης!


Χρήστος Λοΐζος
pana1333
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 8:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#46

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pana1333 » Παρ Ιουν 29, 2012 5:28 pm

Christos75 έγραψε:Αγαπητέ συνονόματε και στο Γ1 την ξέρουμε παντού εκτός από το 0!!! Μόνο εκεί δεν έχουμε εντοπίσει την τιμή της.
Εξάλλου εξάγεται πολύ εύκολα ο τύπος της παντού εκτός από το 0!!!
Καλησπέρα Χρήστο. Άρα πως θα βάλεις όπου x το μηδέν ;


Κανάβης Χρήστος
Μαθηματικός
Άβαταρ μέλους
Christos75
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 9:41 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Παρ Ιουν 29, 2012 6:45 pm

pana1333 έγραψε:
Christos75 έγραψε:Αγαπητέ συνονόματε και στο Γ1 την ξέρουμε παντού εκτός από το 0!!! Μόνο εκεί δεν έχουμε εντοπίσει την τιμή της.
Εξάλλου εξάγεται πολύ εύκολα ο τύπος της παντού εκτός από το 0!!!
Καλησπέρα Χρήστο. Άρα πως θα βάλεις όπου x το μηδέν ;

Σωστά! Στον τύπο της ευρεθείσας δεν είναι δυνατόν να βάλουμε όπου x το 0.
Εμείς θα το θέσουμε αυτό στο εξαγόμενο μετά την παραγώγιση που δεν υφίσταται τύπος.Από τον τύπο βγάζουμε μόνο το συμπέρασμα ότι η f είναι παρ/μη, τίποτα άλλο!!!
Κοντολογίς, αφού συμπεράνουμε ότι η f είναι παρ/μη-από τον τύπο τησ-μετά το κάνω!


Χρήστος Λοΐζος
pana1333
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 8:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#48

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pana1333 » Παρ Ιουν 29, 2012 7:55 pm

Είναι λάθος αυτός ο τρόπος σκέψης . Η αρχική σχέση που σου δίνεται ισχύει για κάθε x\epsilon R. Η συνάρτηση όμως f δεν γνωρίζουμε αν είναι παραγωγίσιμη στο R. Με βάση αυτά που γράφεις αν κατάλαβα σωστά ο τύπος της συνάρτησης για x\neq 0 είναι f\left(x \right)=\frac{e^{x}-1}{x} η οποία είναι παραγωγίσιμη για x\neq 0. Ως εδώ καλά. Μετά δεν μπορούμε να παραγωγίσουμε την αρχική σχέση και να γράψουμε \left( xf\left(x \right)+1\right)'=\left(e^x \right)' και να βάλουμε όπου x=0. Είναι λάθος. Αν εννοείς κάτι διαφορετικό στείλε να το συζητήσουμε.


Κανάβης Χρήστος
Μαθηματικός
Άβαταρ μέλους
Christos75
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 9:41 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#49

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Σάβ Ιουν 30, 2012 1:16 am

pana1333 έγραψε:Είναι λάθος αυτός ο τρόπος σκέψης . Η αρχική σχέση που σου δίνεται ισχύει για κάθε x\epsilon R. Η συνάρτηση όμως f δεν γνωρίζουμε αν είναι παραγωγίσιμη στο R. Με βάση αυτά που γράφεις αν κατάλαβα σωστά ο τύπος της συνάρτησης για x\neq 0 είναι f\left(x \right)=\frac{e^{x}-1}{x} η οποία είναι παραγωγίσιμη για x\neq 0. Ως εδώ καλά. Μετά δεν μπορούμε να παραγωγίσουμε την αρχική σχέση και να γράψουμε \left( xf\left(x \right)+1\right)'=\left(e^x \right)' και να βάλουμε όπου x=0. Είναι λάθος. Αν εννοείς κάτι διαφορετικό στείλε να το συζητήσουμε.

Όχι Χρήστο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ήσουν σαφέστατος και πειστικότατος! Νομίζω ότι είχαμε μία γόνιμη συζήτηση.


Χρήστος Λοΐζος
pana1333
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 8:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pana1333 » Σάβ Ιουν 30, 2012 3:35 am

Κι εγώ έτσι πιστεύω και χαίρομαι που το λες. Καλή συνέχεια........


Κανάβης Χρήστος
Μαθηματικός
Άβαταρ μέλους
Christos75
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 9:41 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#51

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Σάβ Ιουν 30, 2012 9:18 am

pana1333 έγραψε:Κι εγώ έτσι πιστεύω και χαίρομαι που το λες. Καλή συνέχεια........
Να είσαι καλά. Εδώ θα είμαι και θα τα...γράφουμε!!! Μακάρι να μπορούσα να έρθω στη συγκέντρωση απόψε των μελών... Ωστόσο, θα προσπαθήσω!


Χρήστος Λοΐζος
bazin
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2012 3:28 pm

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#52

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bazin » Κυρ Αύγ 12, 2012 3:42 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής' Παρατηρώ ότι όλοι στο Γ1 για χ=0 δίνουν λύση χρησιμοποιόντας τον κανόνα του L'Hospital.Εγώ τώρα,νομίζω ότι δε μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε,όπως και στο \lim_{x\rightarrow 0}\frac{sinx}{x}.Μπορεί κάποιος να το σχολιάσει αυτό,δηλαδή αν είνια σωστό αυτό που λέω ή αν απλά έχω εγώ κάποιο λάθος;


ann79
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2014 4:45 pm

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#53

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ann79 » Τετ Μαρ 09, 2016 11:07 am

bazin έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής' Παρατηρώ ότι όλοι στο Γ1 για χ=0 δίνουν λύση χρησιμοποιόντας τον κανόνα του L'Hospital.Εγώ τώρα,νομίζω ότι δε μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε,όπως και στο \lim_{x\rightarrow 0}\frac{sinx}{x}.Μπορεί κάποιος να το σχολιάσει αυτό,δηλαδή αν είνια σωστό αυτό που λέω ή αν απλά έχω εγώ κάποιο λάθος;
Επαναφορά για το παραπάνω ερώτημα καθώς και γιατί κάποιοι βρίσκουν και την f'(0) στον έλεγχο της μονοτονίας της f. Δεν αρκεί να δείξουμε ότι f'(x)>0 για x>0 άρα η f είναι γνησίως αύξουσα σε όλο το R, αφού στο 0 είναι συνεχής;

( Το ξέρω ότι το f'(0) χρειάζεται για το γ3, αλλά νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να το βρούμε στο γ2).


Άβαταρ μέλους
MarKo
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 28, 2009 12:25 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατευθυνσης 2012 Eπαναληπτικές

#54

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MarKo » Τετ Μαρ 09, 2016 12:20 pm

ann79 έγραψε:
bazin έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής' Παρατηρώ ότι όλοι στο Γ1 για χ=0 δίνουν λύση χρησιμοποιόντας τον κανόνα του L'Hospital.Εγώ τώρα,νομίζω ότι δε μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε,όπως και στο \lim_{x\rightarrow 0}\frac{sinx}{x}.Μπορεί κάποιος να το σχολιάσει αυτό,δηλαδή αν είνια σωστό αυτό που λέω ή αν απλά έχω εγώ κάποιο λάθος;
Επαναφορά για το παραπάνω ερώτημα
Έχει απαντηθεί εδώ viewtopic.php?p=39554


Μάριος
''Διάλεγε πάντα τον καλλίτερο δρόμο,όσο κι αν δύσκολος μοιάζει, η συνήθεια γρήγορα θα τον κάνει εύκολο κι ευχάριστο'' - Πυθαγόρας.
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." - Albert Einstein.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Πανελλήνιες Εξετάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες