Μαθηματικά Κατεύθυνσης 2012

Άβαταρ μέλους
matha
Γενικός Συντονιστής

Re: Μαθηματικά Κατεύθυνσης 2012

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matha » Δευ Μάιος 28, 2012 12:50 pm

Μάκης Χατζόπουλος έγραψε:
Γιώργος Ρίζος έγραψε:
13_stoixia έγραψε:Το Β4 νομίζω ότι βγαίνει από την τριγωνική ανισότητα για το μέτρο του Ζ-W, σωστά;

Ασφαλώς:

Είναι \displaystyle 
\left| {z - w} \right| \le \left| z \right| + \left| w \right| \le 1 + 3 = 4 με το ίσον όταν \displaystyle 
w =  \pm 3

Είναι \displaystyle 
\left| w \right| \ge 2 \Rightarrow \left| w \right| - \left| z \right| \ge 1 \Rightarrow \left| {\left| w \right| - \left| z \right|} \right| = \left| {\left| z \right| - \left| w \right|} \right| \ge 1

Άρα \displaystyle 
1 \le \left| {\left| z \right| - \left| w \right|} \right| \le \left| {z - w} \right| με το ίσον όταν \displaystyle 
w =  \pm 2i
Όποιες λύσεις δεν γράφουν και το ίσον είναι ελλιπείς, εμείς εδώ το έχουμε εξαντλήσει αυτό το θέμα.
Μάκη, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!

Το ζητούμενο είναι να δειχθεί ότι \displaystyle{1\leq |z-w|\leq 4} και όχι να βρεθούν οι άκρες τιμές του \displaystyle{|z-w|.}

Ως εκ τούτου, δε χρειάζεται να γραφεί αν και πότε πιάνεται το ίσον.

Μάγκος Θάνος
kochris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kochris » Δευ Μάιος 28, 2012 12:52 pm

Αν δεν κανω λαθος με τις πραξεις θα μπορουσε στο Δ1 να βρεθει το προσημο της f και με διερευνηση χωρις να χρησιμοπιηθει το δεδομενο με την ανισοτητα και το fermat...

Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Δευ Μάιος 28, 2012 1:20 pm

matha έγραψε:
Μάκης Χατζόπουλος έγραψε:
Γιώργος Ρίζος έγραψε:
13_stoixia έγραψε:Το Β4 νομίζω ότι βγαίνει από την τριγωνική ανισότητα για το μέτρο του Ζ-W, σωστά;

Ασφαλώς:

Είναι \displaystyle 
\left| {z - w} \right| \le \left| z \right| + \left| w \right| \le 1 + 3 = 4 με το ίσον όταν \displaystyle 
w =  \pm 3

Είναι \displaystyle 
\left| w \right| \ge 2 \Rightarrow \left| w \right| - \left| z \right| \ge 1 \Rightarrow \left| {\left| w \right| - \left| z \right|} \right| = \left| {\left| z \right| - \left| w \right|} \right| \ge 1

Άρα \displaystyle 
1 \le \left| {\left| z \right| - \left| w \right|} \right| \le \left| {z - w} \right| με το ίσον όταν \displaystyle 
w =  \pm 2i
Όποιες λύσεις δεν γράφουν και το ίσον είναι ελλιπείς, εμείς εδώ το έχουμε εξαντλήσει αυτό το θέμα.
Μάκη, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!

Το ζητούμενο είναι να δειχθεί ότι \displaystyle{1\leq |z-w|\leq 4} και όχι να βρεθούν οι άκρες τιμές του \displaystyle{|z-w|.}

Σωστά Θάνο, αφού δεν ζητάει μέγιστη και ελάχιστη τιμή.

(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
dopfev

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dopfev » Δευ Μάιος 28, 2012 1:45 pm

matha έγραψε:

Η λύση με περιγραφή και γεωμετρική ερμηνεία δεν είναι δεκτή δηλαδή; Αν κάποιος απλώς περιγράψει τις θέσεις των μιγαδικών στις οποίες επιτυγχάνεται η μέγιστη και ελάχιστη τιμή του συγκεκριμένου μέτρου, θα χάσει το ερώτημα;

Άβαταρ μέλους
alexandropoulos
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandropoulos » Δευ Μάιος 28, 2012 1:45 pm

mathfinder έγραψε:Το Δ1 μου φαίνεται κακοδιατυπωμένο . Μπορούμε να βγάλουμε την f χωρίς να δείξουμε ότι είναι παραγωγίσιμη . Ή μου ξεφεύγει κάτι ;
Από την ανισοτική σχέση με Θ.Fermat βρίσκω f(1)=-\frac{1}{e} και επειδή η f διατηρεί πρόσημο , είναι f(x)<0 .
Οπότε στην άλλη δεδομένη σχέση αν θέσω G(x)=\frac{lnx-x}{f(x)} βγίνει εύκολα η f .

Αθ. Μπεληγιάννης
H παραγωγισιμότητα δεν χρειάζεται..
επιτέλους ένα ερώτημα χωρίς καθοδήγηση

...ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙΣ
Νασιούλας Αντώνης
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νασιούλας Αντώνης » Δευ Μάιος 28, 2012 1:46 pm

Στο Δ1 μπορούμε να εργαστούμε και χωρίς Fermat.
Η δεύτερη δοθείσα ισχύει για κάθε x θετικό, άρα και για \displaystyle{x=\frac{1}{2}}. Έτσι μετά από λίγες πράξεις βγάζουμε ότι \displaystyle{\int_{\frac{3}{4}}^{1}{f(t)dt}<0}. Όμως η f συνεχής και μη μηδενιζόμενη στους θετικούς, άρα διατηρεί πρόσημο εκεί. Αν ήταν θετική στους θετικούς πραγματικούς, τότε θα ήταν και στο διάστημα \displaystyle{[\frac{3}{4}.1]} και επομένως θα ικανοποιούσε εκεί την ιδιότητα "μη αρνητική και όχι παντού μηδέν". Έτσι από το γνωστό θεώρημα θα είχαμε \displaystyle{\int_{\frac{3}{4}}^{1}{f(t)dt}>0}, άτοπο.
Άρα η f αρνητική...

"Το να έχεις συνείδηση της άγνοιάς σου, είναι ένα μεγάλο βήμα προς τη γνώση" , Benjamin Disraeli
"Η αλήθεια ενός θεωρήματος, βρίσκεται στο μυαλό σου, όχι στα μάτια σου" , Άλμπερτ Αϊνστάιν
dopfev

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dopfev » Δευ Μάιος 28, 2012 1:46 pm

Πάντως πιστεύω ότι το 4ο ήταν "τραβηγμένο" που λέμε από τα μαλλιά...

jalex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jalex » Δευ Μάιος 28, 2012 1:48 pm

Μια άλλη λύση για το Δ4 (αν δεν έχω κάποιο λάθος):

Η F(x) είναι συνεχής στο διάστημα [\beta,2\beta] (\beta<2\beta αφού \beta>0), F(\beta)\ne F(2\beta) (αφού F γνησίως φθίνουσα) και \frac{F(\beta)+F(2\beta)}{2} ανάμεσα στα F(\beta) και F(2\beta). Άρα από Θ.Ε.Τ. υπάρχει τουλάχιστον ένα \xi\in(\beta,2\beta) τέτοιο, ώστε
\displaystyle{\dfrac{F(\beta)+F(2\beta)}{2}=F(\xi) \iff F(\beta)+F(2\beta)=2F(\xi)}
Η μοναδικότητα προκύπτει από το γεγονός ότι η F(x) είναι φθίνουσα αφού F'(x)=\left(\int_{\alpha}^{x} F(t)dt\right)'=f(x)<0.

Άβαταρ μέλους
slash

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από slash » Δευ Μάιος 28, 2012 1:50 pm

Απο βιασύνη βρήκα στο Β Θέμα το |z_{1}+z_{2}|^2 και όχι το |z_{1}+z_{2}|. Πόσο κόβουν απο κάτι τέτοια ?

Κάρτας Κώστας
Άβαταρ μέλους
MarKo
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MarKo » Δευ Μάιος 28, 2012 1:55 pm

Το 3 και 4 θέμα ήταν υψηλού βαθμού δυσκολίας.
Ειλικρινά τι περιμένουν από 18χρονα παιδιά;
Έχω την αίσθηση ότι οι επιτροπές δεν γνωρίζουν το επίπεδο μέσα στις σχολικές τάξεις, όπως χθες στην φυσική.
Τα θέματα ήταν για μια μικρή ομάδα ταλαντούχων μαθητών.

Προφανώς θέλουν να μπουν στα πανεπιστήμια ταλαντούχοι και μελετηροί μαθητές.

Μάριος.

Μάριος
''Διάλεγε πάντα τον καλλίτερο δρόμο,όσο κι αν δύσκολος μοιάζει, η συνήθεια γρήγορα θα τον κάνει εύκολο κι ευχάριστο'' - Πυθαγόρας.
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." - Albert Einstein.
dopfev

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dopfev » Δευ Μάιος 28, 2012 2:02 pm

MarKo έγραψε:Το 3 και 4 θέμα ήταν υψηλού βαθμού δυσκολίας.
Έχω την αίσθηση ότι οι επιτροπές δεν γνωρίζουν το επίπεδο μέσα στις σχολικές τάξεις, όπως χθες στην φυσική.

Μάριος.
Συμφωνώ...

k-ser
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από k-ser » Δευ Μάιος 28, 2012 2:02 pm

Νασιούλας Αντώνης έγραψε:Στο Δ1 μπορούμε να εργαστούμε και χωρίς Fermat.
Η δεύτερη δοθείσα ισχύει για κάθε x θετικό, άρα και για \displaystyle{x=\frac{1}{2}}. Έτσι μετά από λίγες πράξεις βγάζουμε ότι \displaystyle{\int_{\frac{3}{4}}^{1}{f(t)dt}<0}. Όμως η f συνεχής και μη μηδενιζόμενη στους θετικούς, άρα διατηρεί πρόσημο εκεί. Αν ήταν θετική στους θετικούς πραγματικούς, τότε θα ήταν και στο διάστημα \displaystyle{[\frac{3}{4}.1]} και επομένως θα ικανοποιούσε εκεί την ιδιότητα "μη αρνητική και όχι παντού μηδέν". Έτσι από το γνωστό θεώρημα θα είχαμε \displaystyle{\int_{\frac{3}{4}}^{1}{f(t)dt}>0}, άτοπο.
Άρα η f αρνητική...
Αντώνη, σωστή είναι η σκέψη σου - αυτό σκέφτηκα και εγώ αρχικά.

Κώστας Σερίφης
Νασιούλας Αντώνης
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νασιούλας Αντώνης » Δευ Μάιος 28, 2012 2:04 pm

MarKo έγραψε: Προφανώς θέλουν να μπουν στα πανεπιστήμια ταλαντούχοι και μελετηροί μαθητές.
Δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση και υπόσχομαι πως δεν θα το κάνω ούτε θα εμπλακώ σε αυτήν, αν κάποιος άλλος την ξεκινήσει.
Αλλά αναρωτιέμαι, ποιοι πρέπει να μπουν στα πανεπιστήμια? Οι ατάλαντοι και οι τεμπέληδες?
Τέλος πάντων, μάλλον εγώ είμαι ο παράλογος.

Συν-υποψήφιοι καλή συνέχεια. ;)

"Το να έχεις συνείδηση της άγνοιάς σου, είναι ένα μεγάλο βήμα προς τη γνώση" , Benjamin Disraeli
"Η αλήθεια ενός θεωρήματος, βρίσκεται στο μυαλό σου, όχι στα μάτια σου" , Άλμπερτ Αϊνστάιν
Νίκος Ε. Καντιδάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Ε. Καντιδάκης » Δευ Μάιος 28, 2012 2:06 pm

Νασιούλας Αντώνης έγραψε:
MarKo έγραψε: Προφανώς θέλουν να μπουν στα πανεπιστήμια ταλαντούχοι και μελετηροί μαθητές.
Δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση και υπόσχομαι πως δεν θα το κάνω ούτε θα εμπλακώ σε αυτήν, αν κάποιος άλλος την ξεκινήσει.
Αλλά αναρωτιέμαι, ποιοι πρέπει να μπουν στα πανεπιστήμια? Οι ατάλαντοι και οι τεμπέληδες?

Το αυτό!

Νίκος Ε. Καντιδάκης
Άβαταρ μέλους
MarKo
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MarKo » Δευ Μάιος 28, 2012 2:10 pm

Νασιούλας Αντώνης έγραψε:

Δεν είσαι παράλογος και αυτό είναι το σωστό.

Απλώς το επίπεδο των σχολικών τάξεων , δεν είναι ανάλογο με τα θέματα. Αυτό ήθελα να διευκρινίσω και μονό.

Μάριος
''Διάλεγε πάντα τον καλλίτερο δρόμο,όσο κι αν δύσκολος μοιάζει, η συνήθεια γρήγορα θα τον κάνει εύκολο κι ευχάριστο'' - Πυθαγόρας.
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." - Albert Einstein.
chrislg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrislg » Δευ Μάιος 28, 2012 2:18 pm

τα θέματα δεν απαιτούσαν ταλέντο αλλά εξάσκηση, για ταλέντο βλέπε μαθηματικούς διαγωνισμούς ...

freediver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από freediver » Δευ Μάιος 28, 2012 2:19 pm

Τα θέματα είναι εκτός τόπου και χρόνου . Οι άνθρωποι δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα . Φέτος θα μπουν περίπου 50.000 άνθρωποι σε σχολές οι οποίες θα έχουν μαθηματικά (κάποιου επιπέδου) στο πρόγραμμα σπουδών και Θα έχουν γράψει μαθηματικά Μ.Ο 11 .

Άβαταρ μέλους
Α.Κυριακόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Α.Κυριακόπουλος » Δευ Μάιος 28, 2012 2:25 pm

Το θέμα \Delta 4 λέει:
« Δίνεται ο σταθερός πραγματικός αριθμός \beta >0. Να αποδείξετε ότι….»
Υπάρχει πραγματικός αριθμός που να είναι μεταβλητός;

Αντώνης Κυριακόπουλος
•Ο έξυπνος παραδέχεται •Ο πονηρός δικαιολογείται •Ο βλάκας επιμένει
Άβαταρ μέλους
erxmer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από erxmer » Δευ Μάιος 28, 2012 2:28 pm

MarKo έγραψε:Το 3 και 4 θέμα ήταν υψηλού βαθμού δυσκολίας.

Μάριος.
Συμφωνώ με τα παραπάνω. Η γενικότερη τάση δείχνει "ζόρισμα" των θεμάτων σε όλο το φάσμα του Λυκείου (κυρίως στην Γ' τάξη), ώστε να αυξηθεί η μαθητική διαρροή. Λιγότεροι μπαίνουν λιγότερα πληρώνουμε. Eπίσης 1η φορά συμβαίνει, συγγραφέας δοκιμίου, να αναφέρει οτι δεν είναι κατάλληλο για τους μαθητές. Στη Νεοελληνική Γλώσσα το δυσκολότερο θέμα απο το 1999 (που ξεκίνησε το υπάρχον σύστημα), στην Φυσική κατεύθυνσης ακυρώση θεμάτων (Γ4), στα μαθηματικά γεν παιδείας μόνο οι πραγματικά άριστοι μπορούν να τα γράψουν. Η γενική εικόνα δείχνει οτι στραβά αρμενίζουμε για φέτος.
τελευταία επεξεργασία από erxmer σε Δευ Μάιος 28, 2012 2:44 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

k-ser
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από k-ser » Δευ Μάιος 28, 2012 2:33 pm

Τα θέματα με τις, όχι τόσο αναλυτικές, απαντήσεις.

Εδώ
τελευταία επεξεργασία από k-ser σε Τρί Μάιος 29, 2012 11:03 am, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.

Κώστας Σερίφης
Απάντηση

Επιστροφή σε “Πανελλήνιες Εξετάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες