Λογισμικό για βιβλιογραφία

Συντονιστής: grigkost

Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Λογισμικό για βιβλιογραφία

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Τρί Δεκ 22, 2020 1:17 am

Γεια σας
Για την σύνθεση βιβλιογραφίας στο \LaTeX χρησιμοποιώ το JabRef 5.0. Μολονότι εκ πρώτης όψεως δείχνει καλό δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί μου δημιουργεί πολλά προβλήματα στις καταχωρίσεις τίτλων.
Γνωρίζετε κάποιο άλλο υποκατάστατο με ανάλογα χαρακτηριστικά (να επιτρέπει την δημιουργία καρτελών για βιβλία, άρθρα, συλλογές κτλ, να αυτοματοπιεί την καταχώριση, να είναι ελεύθερο και offline);


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5227
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Λογισμικό για βιβλιογραφία

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Τρί Δεκ 22, 2020 2:30 pm

Δε καταλαβαίνω. Λογισμικό ψάχνουμε; Κάποιο πακέτο του LaTeX ψάχνουμε; Το JabRef τι είναι;


Υ.Σ: Βέβαια για τη βιβλιογραφία τη δική μου έχω χειρόγραφο template με custom made πράγματα.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Vasi
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2009 12:30 pm

Re: Λογισμικό για βιβλιογραφία

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vasi » Σάβ Δεκ 26, 2020 11:43 pm

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!

Μια επιλογή είναι το www.mendeley.com. Δεν το έχω δοκιμάσει με Latex, αλλά λέει ότι το κάνει: https://blog.mendeley.com/tag/latex/


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λογισμικό για βιβλιογραφία

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Κυρ Δεκ 27, 2020 7:07 pm

Vasi έγραψε:
Σάβ Δεκ 26, 2020 11:43 pm
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!

Μια επιλογή είναι το www.mendeley.com. Δεν το έχω δοκιμάσει με Latex, αλλά λέει ότι το κάνει: https://blog.mendeley.com/tag/latex/
Χρόνια πολλά και από μένα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τους συνδέσμους. Απ΄ότι ξέρω η χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος δεν είναι ακριβώς ελεύθερη. Είναι δυνατή με την προϋπόθεση σύνδεσης με τον οίκο Elsevier που δεν είναι κάτι που θα επιθυμούσα. Να είστε καλά.


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λογισμικό για βιβλιογραφία

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Δευ Ιαν 11, 2021 4:33 pm

Γεια σας.
Θα ήθελα να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται για το θέμα ότι το πρόβλημα μου λύθηκε απεγκαθιστώντας την παλιά και εγκαθιστώντας την νεώτερη έκδοση του JabRef η οποία λειτουργεί πολύ καλά στο σύστημα μου.
Με την ευκαιρία αναφέρω ότι το JabRef είναι ένα δωρεάν πρόγραμμα που χρησιμεύει στην οργάνωση της βιβλιογραφίας και το πέρασμα της σε κείμενα (λ.χ. \LaTeX ). Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να βρεθούν στο άρθρο της Wikipedia, ή στην σελίδα του JabRef.
Όσοι ενδιαφέρονται για το θέμα ίσως βοηθηθούν και από την επισκόπηση της Wikipedia για τα λογισμικά διαχείρισης αναφορών.


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
Απάντηση

Επιστροφή σε “Πακέτα και γραφή σε TeX-κειμενογράφο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες