Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

Συντονιστής: grigkost

Άβαταρ μέλους
ansdimou
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2012 11:17 am

Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ansdimou » Παρ Νοέμ 15, 2019 8:55 am

Παρουσιάζουμε τα κυριότερα χαρακτηριστικά και δυνατότητες του πακέτου tcolorbox. Με αυτό το πακέτο του LaTeX μπορούμε να δημιουργήσουμε, με τρόπο ευέλικτο, καλαίσθητα χρωματιστά κουτιά-πλαίσια, στα οποία είναι εύκολο να εντάξουμε κείμενα, θεωρήματα,εικόνες και αρχεία pdf.
Συνημμένα
mytcolorbox.pdf
(1.24 MiB) Μεταφορτώθηκε 119 φορές



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5225
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Παρ Νοέμ 15, 2019 10:06 am

:clap2: :clap2: :clap2:

Όντως πανίσχυρο πακέτο. Το χρησιμοποιώ κατά κόρον στις σημειώσεις μου σε συνδυασμό με το fontawesome πακέτο. Το αποτέλεσμα ; Εξαιρετικό!


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Παρ Νοέμ 15, 2019 10:55 am

Ευχαριστούμε!

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα την ύπαρξη του πακέτου και χρησιμοποιούσα το mdframed. Μήπως μπορείς να μας δώσεις κάποια συγκριτικά μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα; Γενικά είμαι ικανοποιημένος με το mdframed εκτός από τα εξής:

- Είναι λίγο δύσχρηστο νομίζω αν και τώρα έχω έτοιμα τα πλαίσια που μου αρέσουν.
- Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το includegraphics μέσα στα πλάισια του mdframed. (Αλλά το tikz δουλέυει)
- Δεν μου αρέσει ο τρόπος που σπάζει το πλαίσιο μεταξύ των σελίδων. (Αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να το σπάζει για να μου αρέσει.)


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3051
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Νοέμ 15, 2019 1:12 pm

Μια προσεγμένη αισθητικά και εμπεριστατωμένη εισαγωγή για το πακέτο tcolorbox που είναι από τα καλύτερα στο είδος του.
Ευχαριστούμε!


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
ansdimou
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2012 11:17 am

Re: Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ansdimou » Σάβ Νοέμ 16, 2019 12:12 pm

Demetres έγραψε:
Παρ Νοέμ 15, 2019 10:55 am
Ευχαριστούμε!

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα την ύπαρξη του πακέτου και χρησιμοποιούσα το mdframed. Μήπως μπορείς να μας δώσεις κάποια συγκριτικά μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα; Γενικά είμαι ικανοποιημένος με το mdframed εκτός από τα εξής:

- Είναι λίγο δύσχρηστο νομίζω αν και τώρα έχω έτοιμα τα πλαίσια που μου αρέσουν.
- Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το includegraphics μέσα στα πλάισια του mdframed. (Αλλά το tikz δουλέυει)
- Δεν μου αρέσει ο τρόπος που σπάζει το πλαίσιο μεταξύ των σελίδων. (Αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να το σπάζει για να μου αρέσει.)
Demetres, δώσε μου λίγο χρόνο και θα αναρτήσω τις διαφορές του tcolobox και mdframed με συγκεκριμένα παραδείγματα.


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Σάβ Νοέμ 16, 2019 7:44 pm

Ευχαριστώ πολύ. Όποτε μπορέσεις.


Άβαταρ μέλους
ansdimou
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2012 11:17 am

Re: Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ansdimou » Τετ Νοέμ 20, 2019 12:26 pm

Demetres έγραψε:
Παρ Νοέμ 15, 2019 10:55 am
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα την ύπαρξη του πακέτου και χρησιμοποιούσα το mdframed. Μήπως μπορείς να μας δώσεις κάποια συγκριτικά μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα; Γενικά είμαι ικανοποιημένος με το mdframed εκτός από τα εξής:
- Είναι λίγο δύσχρηστο νομίζω αν και τώρα έχω έτοιμα τα πλαίσια που μου αρέσουν.
- Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το includegraphics μέσα στα πλάισια του mdframed. (Αλλά το tikz δουλέυει)
- Δεν μου αρέσει ο τρόπος που σπάζει το πλαίσιο μεταξύ των σελίδων. (Αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να το σπάζει για να μου αρέσει.)
Δημήτρη, επισυνάπτω μια σύγκριση (χοντρική) μεταξύ των δύο πακέτων tcolorbox και mdframed. Λόγω της προτίμησής μου στο πρώτο μπορεί ασυνείδητα να αδίκησα το δεύτερο. Διόρθωσέ με αν κάπου έχω κάνει λάθος.
Συνημμένα
tcolorbox-vs-mdframed.pdf
(669.9 KiB) Μεταφορτώθηκε 64 φορές
τελευταία επεξεργασία από ansdimou σε Τετ Νοέμ 20, 2019 4:08 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Το πακέτο tcolorbox του LaTeX

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Τετ Νοέμ 20, 2019 3:04 pm

Ευχαριστώ πολύ. Σίγουρα θα δοκιμάσω το tcolorbox.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Πακέτα και γραφή σε TeX-κειμενογράφο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες