απλή - πιθανοτητες

kimjonarfib

απλή - πιθανοτητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kimjonarfib » Σάβ Ιαν 27, 2018 11:49 am

Πρόκειται για μια απλή άσκηση στις πιθανότητες(μέχρι αποδείξεως του εναντίου) την οποία παραθέτω ως απορία λόγω της διαφωνίας με έναν συμμαθητή μου.Που λέτε Τετάρτη 7 ώρα είχαμε άλγεβρα.Καθώς τελείωνε το μάθημα ο καθηγητής μας μας φιλοδώρησε με ασκήσεις.Από μια άσκηση του σχολικού με 6 υποερωτήματα μας είπε να διαλέξουμε 4(όποια θέλει ο καθένας).Αμέσως λέω στον συμμαθητή μου ότι τουλάχιστον δύο άτομα θα έχουν
επιλέξει την ίδια τετράδα.Αφού το σκέφτηκε λίγο μου είπε ότι διαφωνεί αλλά εκτοτε δεν συζητήσαμε αυτό το θέμα.
Οι τετράδες είναι:\binom{6}{4}= 15
και αφού όλοι οι μαθητές είμαστε 19 τότε η πιθανότητα για το παραπάνω ενδεχόμενο είναι ίση με 1.

Σωστό;

φιλικά

Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής

Re: απλή - πιθανοτητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Σάβ Ιαν 27, 2018 4:20 pm

kimjonarfib έγραψε:
Σάβ Ιαν 27, 2018 11:49 am
Από μια άσκηση του σχολικού με 6 υποερωτήματα μας είπε να διαλέξουμε 4(όποια θέλει ο καθένας).Αμέσως λέω στον συμμαθητή μου ότι τουλάχιστον δύο άτομα θα έχουν
επιλέξει την ίδια τετράδα.Αφού το σκέφτηκε λίγο μου είπε ότι διαφωνεί αλλά εκτοτε δεν συζητήσαμε αυτό το θέμα.
Οι τετράδες είναι:\binom{6}{4}= 15
και αφού όλοι οι μαθητές είμαστε 19 τότε η πιθανότητα για το παραπάνω ενδεχόμενο είναι ίση με 1.

Σωστό;
Σωστό.

Εάν ο συμμαθητής σου διαφωνεί, το μόνο που έχει να κάνει είναι να σου πει πώς διεθευτήσει τις επιλογές στους 19 μαθητές έτσι ώστε ο
καθένας να έχει διαφορετική.

Δεν θα τα καταφέρει!

Απάντηση

Επιστροφή σε “ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ-ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης