Ορθογώνιο τρίγωνο και καθετότητα

Συντονιστές: cretanman, Demetres, polysot, socrates, silouan, rek2

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Ορθογώνιο τρίγωνο και καθετότητα

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Παρ Οκτ 04, 2013 11:52 pm

Στο παρακάτω σχήμα να αποδειχθεί ότι FZ\perp BD.

Κάτι μου θυμίζει(δεν έχω λύση) , αλλά δεν το βρίσκω !
Συνημμένα
2013-10-4,geometry.PNG
2013-10-4,geometry.PNG (182.56 KiB) Προβλήθηκε 1626 φορές


Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4658
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 9:11 pm
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Ορθογώνιο τρίγωνο και καθετότητα

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ » Σάβ Οκτ 05, 2013 1:21 am

Μπάμπης Στεργίου έγραψε:Στο παρακάτω σχήμα να αποδειχθεί ότι FZ\perp BD.Κάτι μου θυμίζει(δεν έχω λύση) , αλλά δεν το βρίσκω !
Μπάμπη καλημέρα!!. Για να σε καλοπιάσω , μπας και έρθεις "βόρεια" :D . Τα καλαμπόκια νομίζω πρέπει να τελειώνουν όπου νάναι :lol:

\bullet Έστω K \equiv EF \cap CA. Τότε από το πλήρες τετράπλευρο PDCEBK προκύπτει ότι οι σειρές \left( {K,S,D,C} \right) και \left( {B,Z,Q,S} \right) είναι αρμονικές (κάθε διαγώνιος πλήρους

τετραπλεύρου διαιρείται αρμονικά από τις άλλες δύο), όπου Q \equiv BZ \cap PE,S \equiv BZ \cap DC, οπότε και οι δέσμες B.KSDC και F.BZQS είναι αρμονικές.

Προφανώς το Z είναι το έγκεντρο του τριγώνου \vartriangle BDC (αφού DZ,CZ διχοτόμοι των γωνιών του \angle BDC,\angle BCD αντίστοιχα) και συνεπώς

η BS είναι η τρίτη διχοτόμος του, οπότε από την αρμονική δέσμη B.KSDC προκύπτει ότι BK \bot BS \Rightarrow \vartriangle KBS ορθογώνιο στο B.
[attachment=0]1.png[/attachment]
\bullet Επίσης \angle BSA\mathop  = \limits^{\varepsilon \xi \omega \tau \varepsilon \rho \iota \kappa \eta \,\,\sigma \tau o\,\,\vartriangle BSC} \angle C + \angle SBC \mathop  = \limits^{\angle C = \angle ABD\,\,(o\xi \varepsilon \iota \varepsilon \varsigma \,\,\mu \varepsilon \,\,\kappa \alpha \theta \varepsilon \tau \varepsilon \varsigma \,\,\pi \lambda \varepsilon \upsilon \rho \varepsilon \varsigma ),\angle SBC = \angle SBD(\alpha \pi o\,\,\tau \eta \,\,\delta \iota \chi o\tau o\mu o)} \angle ABD + \angle SBC = \angle ABS \Rightarrow \vartriangle ABS

ισοσκελές και με το τρίγωνο \vartriangle KBS ορθογώνιο στο B \Rightarrow BA διάμεσος του \vartriangle KBS.

Οι ακτίνες FS,FQ,FB της αρμονικής δέσμης F.BZQS τέμνουν την ευθεία KC στα σημεία S,K,A αντίστοιχα και με A το μέσο της KS προκύπτει ότι η τέταρτη ακτίνας της

FZ θα είναι παράλληλη προς την KC, δηλαδή FZ\parallel KC\mathop  \Rightarrow \limits^{BD \bot KC} \boxed{FZ \bot KC} και το ζητούμενο έχει αποδειχθεί.


Στάθης
Συνημμένα
1.png
1.png (30.53 KiB) Προβλήθηκε 1595 φορές


Τι περιμένετε λοιπόν ναρθεί , ποιόν καρτεράτε να σας σώσει.
Εσείς οι ίδιοι με τα χέρια σας , με το μυαλό σας με την πράξη αν δεν αλλάξετε τη μοίρα σας ποτέ της δεν θα αλλάξει
Άβαταρ μέλους
Doloros
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2012 4:09 am
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Re: Ορθογώνιο τρίγωνο και καθετότητα

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Doloros » Σάβ Οκτ 05, 2013 12:32 pm

Μπάμπης Στεργίου έγραψε:Στο παρακάτω σχήμα να αποδειχθεί ότι FZ\perp BD.

Κάτι μου θυμίζει(δεν έχω λύση) , αλλά δεν το βρίσκω !
Ορθογώνιο και καθετότητα.png
Ορθογώνιο και καθετότητα.png (30.54 KiB) Προβλήθηκε 1482 φορές
Καλημέρα σε όλους . Ας το δούμε και ως επί το πλείστον μετρικά
Θα μου επιτρέψει Ο Μπάμπης εναλλάξω τα σημεία A,B για ευχρηστία γνωστών τύπων. Έστω H το σημείο τομής της AZ με την DC και Sτο αρμονικό συζυγές του ως προς τα D,C. Θα ισχύουν :

\widehat {SAH} = {90^0} και τα σημεία S,P,E συνευθειακά .Δηλαδή τα σημεία S,F,E συνευθειακά.

Επίσης \widehat \phi  = {\widehat \phi _1}\,\,\kappa \alpha \iota \,\,\widehat \omega  = {\widehat \omega _1} κάθετες πλευρές , άρα {\widehat \omega _1} = {\widehat \phi _1} \Leftrightarrow AB = BS δηλαδή \boxed{x = c}

Από το θεώρημα του Μενελάου στο τρίγωνο ABC με διατέμνουσα την SFE έχουμε:

\dfrac{{AF}}{{FB}} \cdot \dfrac{{BS}}{{SB}} \cdot \dfrac{{CE}}{{EA}} = 1 . Αλλά από το θεώρημα διχοτόμων στο τρίγωνο ADC και τις

γνωστές σχέσεις στο ορθογώνιο τρίγωνο ABC έχουμε :

\boxed{\dfrac{{CE}}{{EA}} = \dfrac{{DC}}{{DA}} = \dfrac{{\dfrac{{{b^2}}}{a}}}{{{\upsilon _a}}} = \dfrac{{{b^2}}}{{a{\upsilon _a}}} = \dfrac{{{b^2}}}{{bc}} = \dfrac{b}{c}} και άρα η προηγούμενη σχέση δίδει :

\dfrac{{AF}}{{FB}} \cdot \dfrac{c}{{a + c}} \cdot \dfrac{b}{c} = 1 \Rightarrow \boxed{\dfrac{{AF}}{{FB}} = \dfrac{{a + c}}{b}}\,\,(1) . Επίσης πάλι από το θεώρημα της διχοτόμου

στο τρίγωνο ADC έχουμε:

\boxed{\dfrac{{AZ}}{{ZH}} = \dfrac{{AD}}{{DH}} = \dfrac{{AD}}{{\dfrac{{DC \cdot DA}}{{AD + AC}}}} = \dfrac{{AD + AC}}{{DC}} = \dfrac{{{\upsilon _a} + b}}{{\dfrac{{{b^2}}}{a}}} = \dfrac{{a{\upsilon _a} + {b^2}}}{{{b^2}}} = \dfrac{{bc + ba}}{{{b^2}}}} δηλαδή

\boxed{\dfrac{{AZ}}{{ZH}} = \dfrac{{a + c}}{b}}\,\,(2) . Από τις (1)\,\kappa \alpha \iota \,\,(2) έχουμε \dfrac{{AF}}{{FB}} = \dfrac{{AZ}}{{ZH}} και άρα FZ//BC και

αφού AD \bot BC θα είναι AD \bot FZ

Φιλικά Νίκος


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13273
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Ορθογώνιο τρίγωνο και καθετότητα

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Παρ Μάιος 26, 2017 9:08 am

Την είδα συμπτωματικά, ανεβάζοντας αυτήν (που είχε παρόμοιο τίτλο).

Στη συνέχεια ανέβασα μία γενίκευσή της εδώ και τέλος, ο Στάθης έθεσε στην ίδια άσκηση το γενικότερο πρόβλημα.

Και στις δύο περιπτώσεις λύτες οι συνήθεις ύποπτοι Νίκος Φραγκάκης και Στάθης Κούτρας :coolspeak:


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία (Seniors) - Παλαιότερες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες