Εύρεση συντεταγμένων ισόπλευρου τριγώνου

Συντονιστής: matha

George_Dida
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2022 3:53 pm

Εύρεση συντεταγμένων ισόπλευρου τριγώνου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_Dida » Τετ Οκτ 26, 2022 3:57 pm

Κασλησπέρα. Γενικά το αντικείμενο σπουδών μου δεν είναι τα μαθηματικά πόσο μάλλον η γεωμετρία, αλλά για μία προγραμματιστική άσκηση που έχω απαιτείται να βρω χειρόγραφα συντεταγμένες για 3 σημεία τα οποία αποτελούν κορυφές ισόπλευρου τριγώνου και μάλιστα με κέντρο την αρχή των αξόνων. Επειδή πάνε χρόνια από όταν έκανα γεωμετρία στο σχολείο θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος;



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Εύρεση συντεταγμένων ισόπλευρου τριγώνου

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Τρί Νοέμ 01, 2022 8:43 pm

Χρησιμοποιώντας τους δύο τύπους του συνημμένου για \phi =60^0 και a=b=0 προκύπτουν οι δύο άλλες κορυφές του ζητούμενου ισοπλεύρου τριγώνου, αρχίζοντας από την απολύτως τυχούσα κορυφή (x,y): απλώς στρίβουμε την (x,y) κατά 60^0 'αριστερά΄και κατά 60^0 'δεξιά' περί το (0,0) -- παλιά, μπορεί ακόμη και σήμερα, λέγαμε "ωρολογιακά" και "αντιωρολογιακά" ή "κατά την φορά των δεικτών του ωρολογίου" και "κατά την αντίθετη φορά των δεικτών του ωρολογίου", whatever* :-) [Αν χρησιμοποιούσαμε τυχόντα a, b θα προέκυπτε ισόπλευρο τρίγωνο με κέντρο (a,b).]

*δεν μπορώ ποτέ να ξεχάσω την σύντομη σχετική συνομιλία μου, πριν 20-25 χρόνια, με άγνωστο μου μεταπτυχιακό φοιτητή Ψυχολογίας που μου έφερε το διαγώνισμα κάποιου ΑΜΕΑ φοιτητή: έλεγε λοιπόν αυτός ότι με τα ψηφιακά ρολόγια ... θα έρθει μια μέρα που μαθητές και φοιτητές δεν θα κατανοούν τους όρους clockwise και counterclockwise :)


rotation.png
rotation.png (30.94 KiB) Προβλήθηκε 520 φορές


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες