Διαδραστικός Πίνακας

Διαδραστικοί πίνακες & σχέδια μαθημάτων με χρήση λογισμικού

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

GIORGOS1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:26 pm

Διαδραστικός Πίνακας

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIORGOS1 » Τετ Ιούλ 03, 2013 5:58 pm

Σκέπτομαι την αγορά ενός διαδραστικού πίνακα και θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη συναδέλφων που έχουν δουλέψει σε τέτοιους πίνακες.
Το πρώτο δήλημα είναι διαδραστικός πίνακας ή ενας απλός πίνακας με διαδραστικό projector ?
Αν παρω διαδραστικό πίνακα πόσο εύκολα μπορώ να γράφω με εναν κοινό μαρκαδόρο (έχω ακούσει ότι δεν σβήνουν καλά )
...και τελικά τι πιστεύεται αξίζει το κόπο εν έτη 2013 να δώσεις 1000 ευρώ για..έναν....πίνακα... :)


Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Διαδραστικός Πίνακας

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Τετ Ιούλ 03, 2013 11:14 pm

Φίλε μου,

Θα ξεκινήσω ανάποδα, αξίζει άραγε οποιαδήποτε αγορά; Ναι αν η αγορά αυτή ενταχθεί πλήρως σε αυτά που ασκείσαι στην καθημερινότητα σου και σε κάποιο ορισμένο χρόνο θα επιτύχεις απόσβεση στην αγορά αυτήν. Αν δεν είναι αγορά τότε είναι επένδυση και δεν έχει τα προηγούμενα χαρακτηριστικά αφού θα εξυπηρετεί άλλες προσδοκίες. Οι διαδραστικοί πίνακες έχουν την επόμενη τρισυπόστατη λειτουργία: Είναι πίνακες- Είναι προτζέκτορες -Είναι διαδραστικοί.Τα πρώτα δύο εντάσσονται άμεσα στην εκπαιδευτική διαδικασία, το τελευταίο όμως είναι ένας ολόκληρος νέος κόσμος, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Η εμπειρία μου λέει να φροντίσεις να αποφύγεις τα μαγνητικά μολύβια ,έχουν περιπλοκές κατά το γράψιμο, γενικότερα όμως οποιοδήποτε μολύβι που χρησιμοποιείται για να γράφεις ηλεκτρονικά θα σου δημιουργήσει πονοκέφαλο, είναι ένα θέμα η αποθήκευση των απεικονισμένων στον πίνακα. Άσε που θα βρίσκεσαι πολύ ώρα κάτω από τα φώτα της προβολής, εκτός αν σου αρέσει να αισθάνεσαι "σταρ" :clap: .

Τι θα έκανα προσωπικά λοιπόν, αν θέλεις διά-δραση φρόντισε ο πίνακας σου να είναι "whiteboard" αρκετά μεγάλος ώστε να χωράει ένα μέρος την προβολή κάποιου απλού, αλλά με δυνατότητες συνδεσιμότητας, προτζέκτορα χωρίς αντανάκλαση ,αυτό θα το φροντίσεις αν η γωνία προβολής είναι από ψηλά και μακρυά, και ταυτόχρονα να μπορείς να γράφεις με απλό μαρκαδόρο στην ελεύθερη ή προβαλλόμενη επιφάνεια εφόσον το επιθυμείς. Ένα απλό ασύρματο ποντίκι είναι αρκετό για την χρήση των μαθητών -για να εξοικονομήσεις και τα πέρα δώθε-και δεν ξέρω αν γίνεται αλλά φαντάσου και ένα τάμπλετ πι-σι να το κρατάς στο χεράκι και να βρίσκεις εύκολα ότι θέλεις να προβάλεις.

Άρα με 1000 ευρώ έχουμε μεγάλο πίνακα ,βάση στήριξης για προτζέκτορα, προτζέκτορα με αξιοπρέπεια :D , τάμπλετ πι-σι, ασύρματο ποντίκι κομπλέ, χωρίς πολλά καλώδια.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Ηλίας Θ.
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 9:23 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαδραστικός Πίνακας

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηλίας Θ. » Πέμ Ιούλ 04, 2013 7:47 pm

Καλησπέρα
σχεδόν θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.
Έχω και χρησιμοποιώ διαδραστικό πίνακα από το 2007. Στην αρχή ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος. Όμως ...
α) Το λογισμικό του, ελάχιστα μου φάνηκε χρήσιμο
β) Τον πίνακα τον χρησιμοποιώ με άλλα προγράμματα (geogebra, Grapher - της Apple). Άρα κυρίως χρησιμοποιώ τον προβολέα. Όμως κάποιες φορές, χρειάζεται να γράψω κάποιες παρατηρήσεις πάνω στην οθόνη που βλέπουν τα παιδιά...Εκεί φαίνεται χρήσιμος. Ουδέποτε χρησιμοποιώ κανονικούς μαρκαδόρους ( μετά από κάποιες χρήσεις θα μείνει κάποιος λεκές )
γ) Έχω στήσει μάθημα με το λογισμικό του. Π.χ. έχω φτιάξει ένα μάθημα στον κύκλο ( Μαθ. Κατ. Β΄λυκείου ). Δεν είμαι ενθουσιασμένος. Τελικά προτιμώ να τους δείχνω τα μαθήματα που έχω στήσει online στο moodle!

Η αλήθεια είναι ότι οι συνθήκες ( ροή ύλης, χρονοδιάγραμμα και νοοτροπία εξετάσεων ) δεν μου επιτρέπουν την πλήρη χρήση του, στην Γ λυκείου. Στην Α & Β καλύτερα, αλλά θα μπορούσα να το κάνω, όπως προανέφερα, με την βοήθεια άλλων προγραμμάτων. Ο πίνακας είναι επικουρικός. Όχι βασικό μου εργαλείο.
Ίσως εμένα μου διαφεύγει κάτι, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να προσαρμόσω το εργαλείο αυτό στην Ελληνική πραγματικότητα.

Στα υπόλοιπα μαθήματα ( μιλάω για την Γ λυκείου ) που χρησιμοποιείται από άλλους συναδέλφους, περιορίζεται κυρίως στην προβολή.
Η φυσική είναι ίσως, ένα μάθημα που θα μπορούσε να "εκμεταλλευτεί" καλύτερα τον πίνακα αυτό.


Άβαταρ μέλους
bilstef
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 11:45 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Διαδραστικός Πίνακας

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bilstef » Πέμ Ιούλ 04, 2013 11:06 pm

Ηλίας Θ. έγραψε:Καλησπέρα
σχεδόν θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.
Έχω και χρησιμοποιώ διαδραστικό πίνακα από το 2007. Στην αρχή ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος. Όμως ...
α) Το λογισμικό του, ελάχιστα μου φάνηκε χρήσιμο
β) Τον πίνακα τον χρησιμοποιώ με άλλα προγράμματα (geogebra, Grapher - της Apple). Άρα κυρίως χρησιμοποιώ τον προβολέα. Όμως κάποιες φορές, χρειάζεται να γράψω κάποιες παρατηρήσεις πάνω στην οθόνη που βλέπουν τα παιδιά...Εκεί φαίνεται χρήσιμος. Ουδέποτε χρησιμοποιώ κανονικούς μαρκαδόρους ( μετά από κάποιες χρήσεις θα μείνει κάποιος λεκές )
γ) Έχω στήσει μάθημα με το λογισμικό του. Π.χ. έχω φτιάξει ένα μάθημα στον κύκλο ( Μαθ. Κατ. Β΄λυκείου ). Δεν είμαι ενθουσιασμένος. Τελικά προτιμώ να τους δείχνω τα μαθήματα που έχω στήσει online στο moodle!

Η αλήθεια είναι ότι οι συνθήκες ( ροή ύλης, χρονοδιάγραμμα και νοοτροπία εξετάσεων ) δεν μου επιτρέπουν την πλήρη χρήση του, στην Γ λυκείου. Στην Α & Β καλύτερα, αλλά θα μπορούσα να το κάνω, όπως προανέφερα, με την βοήθεια άλλων προγραμμάτων. Ο πίνακας είναι επικουρικός. Όχι βασικό μου εργαλείο.
Ίσως εμένα μου διαφεύγει κάτι, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να προσαρμόσω το εργαλείο αυτό στην Ελληνική πραγματικότητα.

Στα υπόλοιπα μαθήματα ( μιλάω για την Γ λυκείου ) που χρησιμοποιείται από άλλους συναδέλφους, περιορίζεται κυρίως στην προβολή.
Η φυσική είναι ίσως, ένα μάθημα που θα μπορούσε να "εκμεταλλευτεί" καλύτερα τον πίνακα αυτό.
Αγαπητέ συνάδελφε θα με ενδιέφερε το μάθημα που έφτιαξες σε διαδραστικό αλλά και το link του μαθήματος σε moodle

Αν μπορείς να τα στείλεις-ανεβάσεις θα είμασταν υπόχρεοι.....


Υγ1: Μπορείτε να δείτε -κατεβάσετε διαδραστικό μάθημα που έφτιαξα εδώ

http://exchange.smarttech.com/details.h ... 473b04880e

Υγ2: Οι διαδραστικοί για να χρησιμοποιηθούν σωστά και όχι απλώς ως οθόνες χρειάζονται προετοιμασία
και άλλη φιλοσοφία από την επικρατούσα διδασκαλίας φυσικά άλλα αναλυτικά προγράμματα .

Υγ3: GIORGOS1: Αν αγοράσεις διαδραστικό να είναι οποσδήποτε αφής ( οι παλιότερoι αρχίζουν πια να μην υποστηρίζoνται
σε drivers και λογισμικό σε win 7 -8 ) και επιπλέον λύνεται και το πρόβλημα της γραφής με μαγνητικό μολύβι που έχει κάποια προβληματάκια .
Οι διαδραστικοί μαζί με τα λογισμικά τους και τα παρελκόμενα τους πχ tablets , ipads ή και τα σύγχρονα πια τηλέφωνα που όλα τα παιδιά έχουν κλπ (βέβαια στα δημόσια σχολεία όλα αυτά τα μέσα εγγραφής απαγορεύονται-κατακαϋμένη εκπαίδευση :oops: ) οδηγούν την εκπαίδευση σε νέα μονοπάτια ,αλλά μετά από πολλά χρόνια .....

για ιδέες δες εδώ http://smarttech.com/Home+Page/Solution ... +education Γνώμη μου είναι από τις καλύτερες περιπτώσεις
( έχω διδάξει και έχω διδαχθεί σε διαφορετικές μάρκες και δεν τις βρήκα τόσο λειτουργικές όσο τους πίνακες - λειτουργικό της smart )
Αν καταλήξεις σε smart είτε διαδριστικό πίνακα ( αφής ε!) είτε το καινούριο μοντέλο του διαδραστικού projector να αγοράσεις οποσδήποτε και το λογισμικό http://smarttech.com/us/Solutions/Educa ... s+software
με το http://smarttech.com/us/Solutions/Educa ... s+software
πάμε σε άλλα μέρη -άλλους τόπους..... στερεοσκοπικούς .
Αν θες κι άλλες πληροφορίες bilstef στο gmail τελεία com


Η ζωή είναι Ωραία,ας την χαρούμε.Εν οίδα ότι ουδέν οίδα!Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
Η γη δεν μας ανήκει της ανήκουμε !
Βασίλης Στεφανίδης
Ηλίας Θ.
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 9:23 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαδραστικός Πίνακας

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηλίας Θ. » Παρ Ιούλ 05, 2013 3:34 pm

Καλησπέρα
το μάθημα στις κωνικές τομές μπορεί να το δει όποιος θέλει στην διεύθυνση: http://diadrastikon.hilabs.com/moodle/
Δυστυχώς δεν έχω εύκολη την αλλαγή της παραμετροποίησης ώστε να μπορεί κατ' ευθείαν να το δει κάποιος ως επισκέπτης (guest), γι' αυτό και πρέπει να δημιουργήσετε λογαριασμό.
Αφού μπείτε, το μάθημα είναι προφανώς στην κατηγορία Β λυκείου> μαθηματικά θετικής & τεχνολογικής κατεύθυνσης ( δεξιά στήλη )
Ως guest το κλειδί είναι: con_g


Το μάθημα του διαδραστικού πίνακα (στον κύκλο) είναι εντελώς πρωτόγονο, αφού το είχα φτιάξει μόλις είχα κάνει την αγορά. Δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν το έχω πρόχειρο. Μόλις μπορέσω όμως θα το στείλω...


GIORGOS1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:26 pm

Re: Διαδραστικός Πίνακας

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIORGOS1 » Παρ Ιούλ 05, 2013 4:19 pm

Σκεπτομουν για αρχη να τον είχα σαν απλο projector και να γραφω επάνω του σαν κανονικο πίνακα αλλά απ ότι καταλαβαίνω δεν γράφει καλά ένας μαρκαδόρος για ασπροπινακα
Οσο αφορά το smartboard τι μοντέλο θα πρέπει να κοιτάξω ?


Απάντηση

Επιστροφή σε “Διαδραστικοί & σχέδια μαθημάτων με λογισμικό”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες