Τηλε-μαθήματα

Θέματα για την Εκπαίδευση και τους Εκπαιδευτικούς
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Τηλε-μαθήματα

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Πέμ Μαρ 12, 2020 12:10 pm

Ένεκα κορωνοϊού, μαθήματα αναβάλλονται, ώρες χάνονται κ.λπ.. Ωστόσο, μιας και τα τεχνολογικά μέσα υπάρχουν, είναι μία καλή ευκαιρία να δούμε τι μέσα έχουμε διαθέσιμα για να διεξάγουμε τα μαθήματά μας εξ αποστάσεως - σε όρους, όσο αυτό είναι δυνατόν, τηλε-εκπαίδευσης.

Θα ήταν καλό, θεωρώ, να δώσουμε εδώ προτάσεις και εναλλακτικές για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη αυτές τις ημέρες.

Για να κάνω την αρχή, αυτά που μου έχουν φανεί χρήσιμα προς το παρόν, είναι:

1. τo skype (ως βασική πλατφόρμα διεξαγωγής του μαθήματος),
2. το Xournal++ ως εργαλείο σημειώσεων/πίνακα, μαζί με τον διαμοιρασμό οθόνης,
3. το Google classroom σαν εργαλείο οργάνωσης της δουλειάς των μαθητών - εργασίες κ.λπ.

Τι εργαλεία, λοιπόν, χρησιμοποιείτε/προτίθεστε να χρησιμοποιήσετε για αυτούς τους σκοπούς;


\textcolor{blue}{\forall after-maths}

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
stranger
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Δευ Ιαν 14, 2019 6:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τηλε-μαθήματα

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stranger » Παρ Μαρ 13, 2020 4:43 am

Εγώ πάντως που υπερασπίζομαι τη διατριβή μου την άλλη δευτέρα η μισοί από την επιτροπή θα είναι μέσω skype λόγω κορωνοιού.
Βέβαια δεν βρίσκομαι Ελλάδα αλλά Αμερική. Στο πανεπιστήμιο που είμαι όλα τα μαθήματα αυτή την περίοδο γίνονται on-line.


Κωνσταντίνος Σμπώκος
Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1797
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τηλε-μαθήματα

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Παρ Μαρ 13, 2020 11:03 am

Στην εταιρεία που εργάζομαι χρησιμοποιούμε το mikogo για τα διάφορα meetings. Για μη εμπορικές χρήσεις νομίζω είναι δωρεάν. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ειδικά σε περίπτωση που ο ένας χρήστης παρουσιάζει και πολλοί ακούνε.


mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Τηλε-μαθήματα

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Παρ Μαρ 13, 2020 11:24 am

Μερικές σκέψεις για την ονλαιν εκπαίδευσή...

1) Πόσοι χιλιάδες φροντιστές ταξιδεύουν μέσα στις πόλεις για να πάνε στα "ιδιαίτερα" τους καθημερινά Και το περιβάλλον μολύνουν , και την τσέπη επιβαρύνουν και φυσικά το στρες για να φτάσεις έγκαιρα.

2)Η Ελλάδα προσλαμβάνει ένα τεράστιο αναπληρωτών στα σχολεία . Πέρσι έφτασε γύρω στις 40.0000. Η Βθμια έχει ένα γερασμένο προσωπικό όπου το 70% είναι πάνω από τα 55. Άρα μιλάμε για 30.000-40.000 κόσμος που θα αφυπηρετήσει τα επόμενα 10-15 χρόνια. Άρα θα φτάσει κάποια στιγμή το υπουργείο να προσλαμβάνει ίσως και 60.000 αναπληρωτές...!!! (Εάν το επιτρέψουν τα οικονομικά...)...Θα προτιμούσα αντί να κλείνουν σχολεία να γίνονται ονλαιν μαθήματα με ελάχιστο προσωπικό...

3) Η αξία της εκπαίδευσης...Υπάρχει κάποιο γνωσιακο όφελος από την παραδοσιακή εκπαίδευσή του 'chalk and talk' ? Βλέποντας την εργασία του κ.Πλαταρου (παρακάτω) δεν είναι και τόση αισιόδοξη.

4)Πολλά πανεπιστήμια προσφέρουν ήδη πτυχία και μεταπτυχιακά εξ'αποστάσεως όπως στην Ελλάδα το ΕΑΠ.



https://www.esos.gr/arthra/66486/poies- ... on-lykeion


mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Τηλε-μαθήματα

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Παρ Μαρ 13, 2020 12:17 pm

Δείτε και το https://moodle.org/.

Μάρκος Βασίλης έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 12:10 pm


Για να κάνω την αρχή, αυτά που μου έχουν φανεί χρήσιμα προς το παρόν, είναι:

1. τo skype (ως βασική πλατφόρμα διεξαγωγής του μαθήματος),
2. το Xournal++ ως εργαλείο σημειώσεων/πίνακα, μαζί με τον διαμοιρασμό οθόνης,
3. το Google classroom σαν εργαλείο οργάνωσης της δουλειάς των μαθητών - εργασίες κ.λπ.

Τι εργαλεία, λοιπόν, χρησιμοποιείτε/προτίθεστε να χρησιμοποιήσετε για αυτούς τους σκοπούς;


Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Τηλε-μαθήματα

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Παρ Μαρ 13, 2020 12:50 pm



Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Τηλε-μαθήματα

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Παρ Μαρ 13, 2020 1:36 pm

mick7 έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 11:24 am
Μερικές σκέψεις για την ονλαιν εκπαίδευσή...

1) Πόσοι χιλιάδες φροντιστές ταξιδεύουν μέσα στις πόλεις για να πάνε στα "ιδιαίτερα" τους καθημερινά Και το περιβάλλον μολύνουν , και την τσέπη επιβαρύνουν και φυσικά το στρες για να φτάσεις έγκαιρα.
Σίγουρα αρκετοί, μάλλον όμως καλύπτουν μια ανάγκη που έχει γεννηθεί απο το ίδιο το πλαίσιο των αναγκών της κοινωνίας μας σε ότι αφορά την εκπαίδευση και σε κάθε περίπτωση δεν χτυπούν την πόρτα κάποιου και μπαίνουν στο σπίτι επιδή το θέλησαν.Το ότι μολύνουν το περιβάλλον με έκανε να χαμογελάσω
mick7 έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 11:24 am
2)Η Ελλάδα προσλαμβάνει ένα τεράστιο αναπληρωτών στα σχολεία . Πέρσι έφτασε γύρω στις 40.0000. Η Βθμια έχει ένα γερασμένο προσωπικό όπου το 70% είναι πάνω από τα 55. Άρα μιλάμε για 30.000-40.000 κόσμος που θα αφυπηρετήσει τα επόμενα 10-15 χρόνια. Άρα θα φτάσει κάποια στιγμή το υπουργείο να προσλαμβάνει ίσως και 60.000 αναπληρωτές...!!! (Εάν το επιτρέψουν τα οικονομικά...)...Θα προτιμούσα αντί να κλείνουν σχολεία να γίνονται ονλαιν μαθήματα με ελάχιστο προσωπικό...
Τώρα να συζητήσουθμε το γεννησιουργό αίτιο; να συζητήσουμε το συνταξιοδοτικό; να συζητήσουμε το πρόβλημα υπογεννητικότητας; ότι θες αρκεί να έχει ειρμό και λογική συνέπεια αλλά κυριότερα πλαίσιο.
Εσύ τέλος (προσωπικά φαντάζομαι) δεν παρακολούθησες ποτέ σου μάθημα δια ζώσης και δεν σου φάνηκε χρήσιμο επίσης.
mick7 έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 11:24 am
3) Η αξία της εκπαίδευσης...Υπάρχει κάποιο γνωσιακο όφελος από την παραδοσιακή εκπαίδευσή του 'chalk and talk' ? Βλέποντας την εργασία του κ.Πλαταρου (παρακάτω) δεν είναι και τόση αισιόδοξη.
https://www.esos.gr/arthra/66486/poies- ... on-lykeion
Την διάβασα την εργασία πολύ προσεκτικά, το δηλώνει και ο συγγραφέας δεν έχει καμιά επιστημονικότητα και βάση, εσύ ήξερες ότι αναφλέγεται ο σίδηρος σε κανονικές συνθήκες και αν ναι πώς το ήξερες;
mick7 έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 11:24 am
4)Πολλά πανεπιστήμια προσφέρουν ήδη πτυχία και μεταπτυχιακά εξ'αποστάσεως όπως στην Ελλάδα το ΕΑΠ.
Ναι το κάνουν αυτό, μπορείς να φανταστείς τον λόγο που κάποιος επιλέγει μια τέτοια μορφή εκπαίδευσης; Αναρρωτήθηκες ποιά είναι τα μειονεκτήματα μιας τέτοιας εκπαίδευσης; Και τέλος τα σουπερμαρκετ και τα ψιλικά έχουν διάφορα προϊόντα που αν και επιτρέπονται να πωληθούν εν τούτοις καλό θα ήταν να τα αποφεύγαμε γιατί δεν κάνουν καλό στην υγεία.

Και έχω μια απορία, αν θες μου απαντάς, ποιό είναι το επάγγελμα σου;


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Τηλε-μαθήματα

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Παρ Μαρ 13, 2020 4:22 pm

Christos.N έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 12:50 pm
https://www.minedu.gov.gr/news/44337-13 ... s4sCB3yHu4
Χρήσιμο αυτό - αρκεί να μην είναι η πλατφόρμα της Cisco σαν το webex, γιατί έχει πολλά ζητήματα ασυμβατότητας με λογισμικά/browsers κ.λπ.
mick7 έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 11:24 am
Μερικές σκέψεις για την ονλαιν εκπαίδευσή...

1) Πόσοι χιλιάδες φροντιστές ταξιδεύουν μέσα στις πόλεις για να πάνε στα "ιδιαίτερα" τους καθημερινά Και το περιβάλλον μολύνουν , και την τσέπη επιβαρύνουν και φυσικά το στρες για να φτάσεις έγκαιρα.

2)Η Ελλάδα προσλαμβάνει ένα τεράστιο αναπληρωτών στα σχολεία . Πέρσι έφτασε γύρω στις 40.0000. Η Βθμια έχει ένα γερασμένο προσωπικό όπου το 70% είναι πάνω από τα 55. Άρα μιλάμε για 30.000-40.000 κόσμος που θα αφυπηρετήσει τα επόμενα 10-15 χρόνια. Άρα θα φτάσει κάποια στιγμή το υπουργείο να προσλαμβάνει ίσως και 60.000 αναπληρωτές...!!! (Εάν το επιτρέψουν τα οικονομικά...)...Θα προτιμούσα αντί να κλείνουν σχολεία να γίνονται ονλαιν μαθήματα με ελάχιστο προσωπικό...

3) Η αξία της εκπαίδευσης...Υπάρχει κάποιο γνωσιακο όφελος από την παραδοσιακή εκπαίδευσή του 'chalk and talk' ? Βλέποντας την εργασία του κ.Πλαταρου (παρακάτω) δεν είναι και τόση αισιόδοξη.

4)Πολλά πανεπιστήμια προσφέρουν ήδη πτυχία και μεταπτυχιακά εξ'αποστάσεως όπως στην Ελλάδα το ΕΑΠ.



https://www.esos.gr/arthra/66486/poies- ... on-lykeion
Σε σχέση με την μόλυνση του περιβάλλοντος από τους «ιδιαιτεράδες», αν είναι έτσι, κάθε φορά που κάνουμε delivery, να το σκεφτόμαστε ότι μολύνουμε το περιβάλλον. Ομοίως και κάθε φορά που παραγγέλλουμε από το εξωτερικό. Γενικά, ας μην προβάλουμε το αποτύπωμα άνθρακα σαν επιχείρημα μόνο όταν μας «βολεύει» - αν και δεν ξέρω πού ακριβώς «βολεύει» κάποια πλευρά σε αυτήν τη συζήτηση.

Σε ό,τι αφορά το μάθημα σε τάξη - ή, εν γένει, διά ζώσης - νομίζω ότι είναι σαφές ότι το σχολείο δεν είναι μόνο φορέας εκπαίδευσης, αλλά και κοινωνικοποίησης. Επίσης, το ότι κάποιος κάνει μάθημα μέσα σε μία τάξη δε σημαίνει ότι μένει μόνο στο να κάνει «διάλεξη» - το "chalk 'n talk" που αναφέρθηκε. Υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι εκεί έξω που αγωνίζονται για ένα σοβαρό και ποιοτικό μάθημα και δε νομίζω ότι αρμόζει να μειώνουμε έτσι την προσφορά τους. Σε σχέση, δε, με τους αναπληρωτές και π.χ. τις δυσπρόσιτες περιοχές, δε θεωρώ ότι είναι λύση μία εξ ολοκλήρου εξ αποστάσεως εκπαίδευση, μιας και απλώς υπογραμμίζει το πόσο απομονωμένα είναι τέτοια μέρη αντί να τα εντάσσει λειτουργικά στο ευρύτερο σύνολο του κράτους. Σίγουρα θα μπορούσε να βοηθήσει η τηλε-εκπαίδευση σε σχέση με κάποιες ελλείψεις που υπάρχουν κάθε χρόνο, αλλά όχι να αντικαταστήσει την φυσική παρουσία του εκπαιδευτικού στην τάξη.

Τώρα, για τις εξ αποστάσεως σπουδές, είναι, νομίζω άκαιρο να συγκρίνουμε τη σχολική εκπαίδευση - πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια - με τον ακαδημαϊκό χώρο. Άλλες οι προθέσεις, άλλο το «κοινό», άλλη η μεθοδολογία, άλλοι και οι σκοποί, πράγματα των οποίων συναρτάται άμεσα και ο τρόπος διεξαγωγής του μαθήματος.


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Τηλε-μαθήματα

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Παρ Μαρ 13, 2020 4:53 pm

Μάρκος Βασίλης έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 4:22 pm
Christos.N έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 12:50 pm
https://www.minedu.gov.gr/news/44337-13 ... s4sCB3yHu4
Χρήσιμο αυτό - αρκεί να μην είναι η πλατφόρμα της Cisco σαν το webex, γιατί έχει πολλά ζητήματα ασυμβατότητας με λογισμικά/browsers κ.λπ.
Βασίλη επί της ουσίας του θέματος, θα σου γράψω την άποψη μου όπως την κατέθεσα κατά κάποιο τρόπο "υπηρεσιακά" όταν μου ζητήθηκε αυτή.
Αν οι μαθητές είχαν λογαριασμό στο σχολικό δίκτυο τότε το εργαλείο θα υπήρχε https://meeting.sch.gr/index.php/compon ... structions

Κατά την ταπεινή μου άποψη, από την εμπειρία που έχω σε σύγχρονες αλλά και ασύγχρονες εκπαιδεύσεις, θα βοηθούσε πολύ το βιντεοσκοπημένο μάθημα (ασύγχρονη εκπαίδευση) που θα συνοδευόταν από ένα (session) προγραμματισμένου ραντεβού για απορίες (σύγχρονη εκπαίδευση) και ανατροφοδότηση ασκήσεων και επιπλέον υλικού.
Επειδή το σχολικό δίκτυο φοβάμαι ότι δεν μπορεί να υποστηρίξει τις ανάγκες τόσο μεγάλου πλήθους, ένα είδος βιντεομαθήματος και ένας client που θα κάνει hook up σε online καθηγητή και εκπαιδευόμενο για απορίες θα ήταν ότι καλύτερο γιατί γίνεται εύκολα π.χ. με skype . Αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει νομίζω πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Όμως Βασίλη επί του θέματος θα τολμούσα να πω ότι το pc έχει πεθάνει στην Ελληνική οικογένεια. Οτιδήποτε πρέπει να στοχεύσει σε smart-phone για να εξασφαλίσει την επιτυχία του. Τελικά όμως επειδή εγώ μπορεί να λέω και να φαντάζομαι διάφορα σίγουρα υπάρχουν πολύ περισσότερο γνώστες του θέματος και αρμόδιοι και τεχνικά καταρτισμένοι για να μας δώσουν την καλύτερη δυνατή λύση.

Σου κλείνω το μάτι ;) με αυτό
Αν το fb έδινε επιλογή ηλεκτρονικής τάξης θα είχε λυθεί το πρόβλημα.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
vzf
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 28, 2010 11:11 pm

Re: Τηλε-μαθήματα

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vzf » Παρ Μαρ 13, 2020 5:23 pm



Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Τηλε-μαθήματα

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Παρ Μαρ 13, 2020 6:03 pm

Christos.N έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 4:53 pm
Βασίλη επί της ουσίας του θέματος, θα σου γράψω την άποψη μου όπως την κατέθεσα κατά κάποιο τρόπο "υπηρεσιακά" όταν μου ζητήθηκε αυτή.
Αν οι μαθητές είχαν λογαριασμό στο σχολικό δίκτυο τότε το εργαλείο θα υπήρχε https://meeting.sch.gr/index.php/compon ... structions

Κατά την ταπεινή μου άποψη, από την εμπειρία που έχω σε σύγχρονες αλλά και ασύγχρονες εκπαιδεύσεις, θα βοηθούσε πολύ το βιντεοσκοπημένο μάθημα (ασύγχρονη εκπαίδευση) που θα συνοδευόταν από ένα (session) προγραμματισμένου ραντεβού για απορίες (σύγχρονη εκπαίδευση) και ανατροφοδότηση ασκήσεων και επιπλέον υλικού.
Επειδή το σχολικό δίκτυο φοβάμαι ότι δεν μπορεί να υποστηρίξει τις ανάγκες τόσο μεγάλου πλήθους, ένα είδος βιντεομαθήματος και ένας client που θα κάνει hook up σε online καθηγητή και εκπαιδευόμενο για απορίες θα ήταν ότι καλύτερο γιατί γίνεται εύκολα π.χ. με skype . Αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει νομίζω πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Όμως Βασίλη επί του θέματος θα τολμούσα να πω ότι το pc έχει πεθάνει στην Ελληνική οικογένεια. Οτιδήποτε πρέπει να στοχεύσει σε smart-phone για να εξασφαλίσει την επιτυχία του. Τελικά όμως επειδή εγώ μπορεί να λέω και να φαντάζομαι διάφορα σίγουρα υπάρχουν πολύ περισσότερο γνώστες του θέματος και αρμόδιοι και τεχνικά καταρτισμένοι για να μας δώσουν την καλύτερη δυνατή λύση.

Σου κλείνω το μάτι ;) με αυτό
Αν το fb έδινε επιλογή ηλεκτρονικής τάξης θα είχε λυθεί το πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι, πράγματι, αν το facebook είχε τέτοιες επιλογές, θα διευκόλυνε πολύ την κατάσταση. Ωστόσο, η μεικτή αντιμετώπιση που συνδυάζει ασύγχρονη εκπαίδευση για το κυρίως μάθημα και μικρές συναντήσεις για απορίες φαίνεται η πιο απλή και εύκολη στην υλοποίηση λύση - ακόμα και στο youtube μπορούν να «τρέξουν» τέτοια μαθήματα, ως private videos. Το να είναι smartphone friendly αυτή η λύση μου φαίνεται κι εμένα πιο ιδανικό, απλώς οι διαστάσεις της ίδιας της συσκευής δεν ξέρω κατά πόσο διευκολύνουν το μάθημα - όταν, π.χ., χρησιμοποιούνται ψηφιακά εργαλεία σημειώσεων/blackboards κ.λπ. - ακόμα κι όταν μιλάμε για phablets των 6-6.5".


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Τηλε-μαθήματα

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Σάβ Μαρ 14, 2020 4:43 pm

Σε σχέση με τους παραπάνω προβληματισμούς για την τηλε-εκπαίδευση, δημοσιεύθηκε σήμερα ένα ωραίο άρθρο στο Chronicle of Higher education (αφορά, κυρίως, την τριτοβάθμια, αλλά κάποιες ιδέες είναι γενικεύσιμες).


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Τηλε-μαθήματα

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Κυρ Μαρ 15, 2020 6:56 pm

Διερεύνησα κάπως την πλατφόρμα zoom δεν είναι άσχημη.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Τηλε-μαθήματα

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Κυρ Μαρ 15, 2020 7:21 pm

Επειδή είδα ότι είναι προσανατολισμένη σε επιχειρήσεις κυρίως, έχει κάποια απαίτηση όταν εγγράφονται οι μαθητές να έχουν π.χ. εταιρικά e-mail; - για παράδειγμα, να έχουν όλα τον ίδιο πάροχο, οπότε και θα έπρεπε να έχουν οι μαθητές λογαριασμούς στο @sch.gr - ή μπορεί να γραφτεί ο κάθε μαθητής με το δικό του προσωπικό e-mail, κανονικά;


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Τηλε-μαθήματα

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Κυρ Μαρ 15, 2020 8:11 pm

π.χ. δίνει δυνατότητα να εγγραφείς με google ή fb λογαριασμό ad hoc, επίσης υπάρχει στο playstore για κινητά.
Μπορείς επίσης να το κατεβάσεις και σε ubuntu ή σε άλλα συστήματα linux. Δίνει δυνατότητα έως 100 συμμετέχοντες και έχει διαμοιρασμό οθόνης ανάλογα με το skype και μάλιστα επιλέγεις ποιο ακριβώς παράθυρο απο την επιφάνεια εργασίας σου θα διαμοιραστείς, whiteboard πίνακα με δυνατότητα κάποιων βασικών σχημάτων-χρωμάτων- εργαλειών (π.χ. σβήστρα).
Εύκολη τέλος η πρόσκληση με έναν σύνδεσμο.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Τηλε-μαθήματα

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Δευ Μαρ 16, 2020 11:49 am

Πάρα πολύ καλά, λοιπόν. Να τολμήσω να ρωτήσω αν υποστηρίζει LaTeX, αν υπάρχει τοπική εγκατάσταση στον υπολοηιστή; (μάλλον το παρατράβηξα :Ρ)


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Τηλε-μαθήματα

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Δευ Μαρ 16, 2020 12:07 pm

Τοπική εγκατάσταση ναι, latex δεν έχει o whiteboard , οπωσδήποτε πένα!


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Τηλε-μαθήματα

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Δευ Μαρ 16, 2020 3:53 pm

Εξαιρετικά, πολύ χρήσιμο!


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
kostas.zig
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:29 pm

Re: Τηλε-μαθήματα

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Δευ Μαρ 16, 2020 4:19 pm

Μπράβο στα μέλη του :logo: για τον διάλογο που κάνουν μια και η κατάσταση θα αργήσει μάλλον να επανέλθει σε "κανονική" μορφή διδασκαλίας. Σύμφωνα όμως, με τις οδηγίες που παρατίθενται σε εκπαιδευτικά site όπως το esos και άλλα, χωρίς ακόμη να είμαστε βέβαιοι, η διαδικασία θα υλοποιηθεί μέσω της εφαρμογής Webex Meetings...

Δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να επιλέξουμε και εμείς συγκεκριμένα εργαλεία να χρησιμοποιήσουμε. Επίσης, αυτό που νομίζω θα ήταν βασικό, θα ήταν να δοθούν σε συνεργασία με τις μεγάλες εταιρείες, δυνατότητα μέσω κωδικών (ίσως δορυφορικών δικτύων), να υπάρξει σύνδεση σε όλους τους εκπαιδευτικούς, καθώς και στους μαθητές. Αν κάποιος, δεν διαθέτει μηχάνημα (φορητό υπολογιστή, tablet ή κάποια άλλη συσκευή), να επικοινωνεί με μια διεύθυνση εκπαίδευσης ή το σχολείο του, αν έχει και να προμηθεύεται...


Αλλιώς πως να λειτουργήσει; Αναμένουμε!


Ζυγούρης Κώστας
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Τηλε-μαθήματα

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Δευ Μαρ 16, 2020 4:59 pm

Κώστα εμάς ο ρόλος μας σε αυτήν την κοινωνία δεν είναι να γίνουν οι εξετάσεις, είναι να δίνουμε στον μαθητικό πληθυσμό της επιστημονικές μας γνώσεις και να ανοίξουμε κάποιο "παράθυρο" ότι η ζωή συνεχίζεται και με λίγα λόγια την ελπίδα και την μόρφωση. Τα προβλήματα που θα παρουσιαστούν είναι πάμπολλα και η δυσλειτουργία δεδομένη όπως και η πολύ χαμηλή συμμετοχή των χρηστών (ένθεν & ένθεν), εγώ προσωπικά μία άσκηση να λύσω με τους μαθητές μου την ημέρα θα μου δώσει μεγάλη ηθική ικανοποίηση και δεν είμαι φέτος σε Λύκειο.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Απάντηση

Επιστροφή σε “Εκπαιδευτικά Θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες