οριο

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

panosmpg

οριο

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosmpg » Δευ Δεκ 11, 2017 10:35 pm

----------Error 404-------------
τελευταία επεξεργασία από panosmpg σε Πέμ Νοέμ 19, 2020 3:22 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οριο

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Δευ Δεκ 11, 2017 10:44 pm

Δεν υπάρχει. Θεώρησε δύο κλασικές υπακολουθίες. Επίσης, άλλαξε φάκελο.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: οριο

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Δεκ 11, 2017 11:59 pm

panosmpg έγραψε:
Δευ Δεκ 11, 2017 10:35 pm
\lim_{n\to \infty}(-1)^{n-1}\frac{n}{n+1}

Πώς να το υπολογίσω;
Με την ευκαιρία ας επισημάνω ότι το mathematica δεν είναι λυσάρι. Οι λύσεις των ασκήσεων που τοποθετεί κάποιος πρέπει να του είναι γνωστές (εκτός αν το δηλώσει ρητά). Η παραπάνω άσκηση είναι ρουτίνα και παρόμοια με ασκήσεις λυμένες σε όλα τα βιβλία Ανάλυσης, οπότε δεν βλέπω γιατί πρέπει να χιλιοεπαναληφθεί εδώ.

Με μεγάλη προθυμία βοηθάμε οποιονδήποτε έχει απορίες στα Μαθηματικά. Από την άλλη ενθαρρύνουμε τον καθένα να λύνει μόνος του τις ασκήσεις, ιδίως αν είναι πάρα πολύ απλές ή ευρύτατα γνωστές, όπως η παραπάνω. Είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να δώσουμε ουσιαστική βοήθεια. Έτοιμες λύσεις είναι η χειρότερη δυνατή βοήθεια.


panosmpg

Re: οριο

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosmpg » Τρί Δεκ 12, 2017 11:44 pm

----------Error 404-------------
τελευταία επεξεργασία από panosmpg σε Πέμ Νοέμ 19, 2020 3:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: οριο

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Δεκ 13, 2017 12:10 am

panosmpg έγραψε:
Τρί Δεκ 12, 2017 11:44 pm
ρε φίλε απορία τα έχω . Τώρα μπαίνω σε αυτές τις έννοιες και γενικά ειμαι καλός στα μαθηματικά ( 19.5 έγραψα φέτος πανελλήνιες ) . Με έχετε βοηθήσει υπερβολικά και το εκτιμώ . Αν σας ενοχλώ τόσο με τις γελοίες ερώτησεις μου , μη μου απαντάτε .Και όσον αφορά τα βιβλία που τα έχουν γραμμένα όπως είπες , πρέπει να σου πω πως είναι χρονικά ασύμφορο να ψάχνω σε ένα βιβλίο 800 σελίδων ένα είδος άσκησης . (όλοι το έχουμε πάθει)
Πρόθεσή μας είναι να σε βοηθήσουμε, αλλά δεν φαινεται να κατανόησες τι θέλουμε να σου πούμε.

Θα το ξαναπώ με μία παροιμία: Δώσε σε κάποιον ένα σακί με ρύζι, και θα έχει να τρώει ένα μήνα. Μάθε τον να σπέρνει,
και θα τρώει για πάντα.

Από ότι αντιλαμβάνομαι (λόγω αυτού που κοκκίνισα) δεν επιθυμείς αυτόνομη γνώση, αλλά έτοιμη. Γι' αυτό σε τρομάζει το ψάξιμο στα βιβλία.

Δεν θα έλεγα τίποτα, αλλά η ερώτηση που κάνεις είναι ιδιαίτερα απλή, οπότε δεν έχει νόημα να λάβεις από εμάς μασιμένη τροφή. Σε ενθαρρύνουμε να μάθεις να αντιμετωπίζεις καταστάσεις. Αν η ερώτηση ήταν δύσκολη, θα σου έδινα απάντηση, αλλά για τόσο απλή ερώτηση η επιτυχία μου είναι να σε κάνω τα χαίρεσαι να σκέπτεσαι. Έτοιμες λύσεις, ιδίως σε απλά προβλήματα, είναι κακή υπηρεσία στην παιδεία σου.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες