Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

Συντονιστής: spyros

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Μαρ 16, 2018 11:40 pm

Το Υπουργείο Παιδείας καταργεί την αξιολόγηση των Εκπαιδευτικών, όχι πως είχε ποτέ εφαρμοστεί. Λέμε τώρα.

Βλέπε
http://www.kathimerini.gr/954229/articl ... -gavrogloy

Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει στην πράξη η αξιολόγηση ή μη των Εκπαιδευτικών, πάντως δεν γνωρίζω άλλη χώρα
που υιοθετεί την δική μας πρακτική. Θα μου πεις έχω να πάω 48 χρόνια στην Ουγκάντα και στην Ταγκανίκα, και μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Σάβ Μαρ 17, 2018 9:14 am

Καλημέρα.
Όσο με αφορά είμαι κάθετα αντίθετος σε κάθε κατάργηση σωστής αξιολόγησης όχι μόνο για τους καθηγητές αλλά για παντού, τουναντίον.
Η σωστή αξιολόγηση για τον οποιονδήποτε κάνει σωστά τη δουλειά του είναι και από τον ίδιο ζητούμενο, με τα καλά αποτελέσματα της οποίας να αποτελούν πηγή ηθικής ικανοποίησης και δύναμης για τη συνέχεια. Η βαθμολογία που βάζουμε στους μαθητές και τους φοιτητές δεν είναι μορφή αξιολόγησης; Μήπως πρέπει να καταργηθεί και αυτή; Γιατί π.χ. εμείς οι καθηγητές δεχόμαστε με ικανοποίηση τον ρόλο του αξιολογητή, να μη δεχόμαστε τον ρόλο του αξιολογούμενου; Προσωπικά δεν θεωρώ ότι οι καθηγητές αρνούνται την σωστή και χωρίς σκοπιμότητες αξιολόγηση.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
STOPJOHN
Δημοσιεύσεις: 2473
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2011 7:08 pm
Τοποθεσία: Δροσιά, Αττικής

Re: Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από STOPJOHN » Σάβ Μαρ 17, 2018 11:46 am

Καλημέρα

Η αξιολόγηση είναι απαραίτητη αλλά γιατί ΔΕΝ γίνεται είναι ευθύνη της εκάστοτε κυβέρνησης .Θέλω να ρωτήσω πως ορίζουμε σε σαφήνεια την ΑΞΙΑ ...για να μιλήσουμε για αξιολόγηση ,ισως είναι ενα θέμα για συζήτηση


Γιάννης


α. Η δυσκολία με κάνει δυνατότερο.
β. Όταν πέφτεις να έχεις τη δύναμη να σηκώνεσαι.
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Σάβ Μαρ 17, 2018 12:36 pm

STOPJOHN έγραψε:
Σάβ Μαρ 17, 2018 11:46 am
Θέλω να ρωτήσω πως ορίζουμε σε σαφήνεια την ΑΞΙΑ ...για να μιλήσουμε για αξιολόγηση ,ισως είναι ενα θέμα για συζήτηση
Γιάννη, έχεις δίκιο αλλά πρέπει παράλληλα να μην υποτιμήσουμε (όλες) τις άλλες χώρες που έχουν αξιολόγηση. Ασφαλώς έχουν σαφή εικόνα
του τι ακριβώς αξιολογούν. Αν εμείς δεν έχουμε σαφή εικόνα των εννοιών, λέει κάτι αρνητικό για εμάς.


STOPJOHN
Δημοσιεύσεις: 2473
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2011 7:08 pm
Τοποθεσία: Δροσιά, Αττικής

Re: Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από STOPJOHN » Σάβ Μαρ 17, 2018 1:30 pm

Καλημέρα Μιχάλη, θα πρέπει να μάθουμε ,όσοι δεν ξέρουμε ,πως γίνεται η αξιολόγηση σε άλλες χώρες . Οι εκπαιδευτικοί θέλουν την αξιολόγηση και η πολιτεία δυστηχώς εθελοτυφλεί . Τα ευχολόγια δεν είναι αρκετά και κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνουν τα αρνητικά ,θετικά .


Γιάννης


α. Η δυσκολία με κάνει δυνατότερο.
β. Όταν πέφτεις να έχεις τη δύναμη να σηκώνεσαι.
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Σάβ Μαρ 17, 2018 2:01 pm

  • Oι πιο πολλοί από σας ξέρετε ότι δουλεύω σε δημόσιο σχολείο. Ξέρετε και την αγάπη που έχω για τα μαθηματικά και την ποιοτική
    εκπαίδευση. Ασφαλώς και επιθυμώ τη σοβαρή αξιολόγηση , δεν έχω να φοβηθώ και πολλά γιατί άλλωστε δεν πάω για διευθυντής ή για κάποια άλλη θέση. Αυτό που φοβάμαι είναι μια '' αξιολόγηση '' που θα δίνει έμφαση σε δραστηριότητες που δεν εκπαιδεύουν άμεσα αλλά συμπληρώνουν μερικές φορές το σχολικό πρόγραμμα. Όσοι εργάζονται σε δημόσια σχολεία καταλαβαίνουν τι εννοώ...
    Όμως χρειάζεται μια αξιολόγηση που να στοχεύει σε κάπως σοβαρούς στόχους.
    Αυτό που με ενόχλησε από την πρώτη στιγμή που εργάστηκα στο δημόσιο ήταν η αναγνώριση που έλαβα για ένα σωρό περιφερειακές δουλειές που έκανα και κάνω , όχι για το εκπαιδευτικό έργο που παράγω. Τα κατάφερνα πολύ καλά στις πληρωμές του ΙΚΑ ,τα οδοιπορικά και τον υπολογισμό υπερωριών. Όταν αυτά τα ανέλαβε η Ενιαία Αρχή Πληρωμών είδα το prestige μου να πέφτει...
    Ουδέποτε είδα να αναγνωρίζεται επίσημα - μόνο από κάποια άτομα μεμονωμένα - η εθελοντική δουλειά που προσφέρω για 15 χρόνια για να γίνονται οι διαγωνισμοί της ΕΜΕ στο νησί. Και όσο για τις δημοσιευμένες εργασίες μου σε συνέδρια , προτιμώ να ξέρουν πολύ λίγοι...
    Σας άνοιξα λίγο την καρδιά μου γράφοντας τα παραπάνω...
    Κάποιοι από σας καταλαβαίνετε , έτσι δεν είναι;


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Κυρ Μάιος 27, 2018 5:15 pm

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:
Σάβ Μαρ 17, 2018 2:01 pm
  • Ουδέποτε είδα να αναγνωρίζεται επίσημα - μόνο από κάποια άτομα μεμονωμένα - η εθελοντική δουλειά που προσφέρω για 15 χρόνια για να γίνονται οι διαγωνισμοί της ΕΜΕ στο νησί.
Θέλω να είμαι ειλικρινής - κατ' αρχήν με τον εαυτό μου - και γι' αυτό θέλω να σας γράψω κάτι που έγινε μόλις προχθές , την Παρασκευή 25-5-2018.
Τα τελευταία χρόνια διδάσκω εθελοντικά κάποια παιδιά από το 2ο Γυμνάσιο Αργοστολίου - δεν εργάζομαι στο σχολείο αυτό - που ενδιαφέρονται για το '' Θαλή '' και τον '' Ευκλείδη '' . Ο διευθυντής του σχολείου αυτού μου δείχνει αρκετή εμπιστοσύνη ...
Η διδασκαλία αυτή δεν έχει σχέση με τη διεξαγωγή αυτή καθαυτή των διαγωνισμών , άλλο το ένα κι άλλο τ' άλλο...
Απλά διδάσκω όσα παιδιά από το συγκεκριμένο γυμνάσιο θέλουν να πάνε με κάποιες αξιώσεις στους διαγωνισμούς...
Έχουμε και κάποιες επιτυχίες...
Την Παρασκευή που μόλις μας πέρασε , σε μια όμορφη εκδήλωση που έγινε στο γεμάτο Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου παρουσιάστηκαν οι δραστηριότητες του 2ου Γυμνασίου Αργοστολίου για το σχολικό έτος που λήγει. Μέσα σε όλα αυτά έγινε ευρύτατη αναφορά στις επιτυχίες κάποιων μαθητών του σχολείου σε διαγωνισμούς. Εκεί ακούστηκε και ένα '' ευχαριστώ '' σε μένα, η πρώτη δημόσια αναγνώριση για τις ώρες που έχω δώσει...
Αισθάνθηκα όμορφα , δεν το κρύβω...
Και νομίζω ότι πρέπει να το γράψω εδώ στο mathematica , γιατί στις 17 Μαρτίου 2018 εξέφρασα κάποιο παράπονο και δεν είναι σωστό να μη γράψω για κάτι που έγινε προς την αντίθετη κατεύθυνση...
Και όσο για την υλική αμοιβή της δουλειάς που έκανα στο 2ο Γυμνάσιο Αργοστολίου ; Δύο φιάλες εξαιρετικής ποιότητας κρασί από το διευθυντή που ήταν και παραγωγής του...


kostas.zig
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:29 pm

Re: Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Κυρ Μάιος 27, 2018 7:52 pm

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:
Κυρ Μάιος 27, 2018 5:15 pm
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:
Σάβ Μαρ 17, 2018 2:01 pm
  • Ουδέποτε είδα να αναγνωρίζεται επίσημα - μόνο από κάποια άτομα μεμονωμένα - η εθελοντική δουλειά που προσφέρω για 15 χρόνια για να γίνονται οι διαγωνισμοί της ΕΜΕ στο νησί.
Θέλω να είμαι ειλικρινής - κατ' αρχήν με τον εαυτό μου

Αισθάνθηκα όμορφα , δεν το κρύβω...

Δύο φιάλες εξαιρετικής ποιότητας κρασί από το διευθυντή που ήταν και παραγωγής του...
Τηλέμαχε στην Υγειά σου! Συγκρατήσου όμως λίγο ακόμη ως προς την ποσότητα, γιατί... έχουμε και εξετάσεις μπροστά μας! :P


Ζυγούρης Κώστας
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Κατάργηση αξιολόγησης Εκπαιδευτικών

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Κυρ Μάιος 27, 2018 8:11 pm

Κώστα , δεν υπάρχει κίνδυνος . Τα κρασιά μου τα χάρισε εδώ και μήνες , μόλις τελείωσα τα μαθήματα για τον '' Ευκλείδη '' , και τα καταναλώσαμε σε λίγες μέρες στο οικογενειακό τραπέζι...
Πίστεψε με , αλλού είναι οι κίνδυνοι...


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης