Απορία σε ολοκλήρωμα.

Συντονιστής: R BORIS

margk
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2009 11:45 pm

Απορία σε ολοκλήρωμα.

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από margk » Κυρ Δεκ 04, 2016 4:24 pm

Σε φυλλάδιο με ολοκληρώματα βρήκα το \int_{0}^{9}{\sqrt{x-1}}dxκαι θέλω να ρωτήσω αν ορίζεται το ολοκλήρωμα
αυτό ή υπάρχει λάθος στο κάτω άκρο του που θα έπρεπε να είναι \geq 1.Πάντως το πρόγραμμα Maple δίνει ως τιμή
μιγαδικό αριθμό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


MARGK

Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Απορία σε ολοκλήρωμα.

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Δεκ 04, 2016 4:33 pm

margk έγραψε:Σε φυλλάδιο με ολοκληρώματα βρήκα το \int_{0}^{9}{\sqrt{x-1}}dxκαι θέλω να ρωτήσω αν ορίζεται το ολοκλήρωμα
αυτό ή υπάρχει λάθος στο κάτω άκρο του που θα έπρεπε να είναι \geq 1.Πάντως το πρόγραμμα Maple δίνει ως τιμή
μιγαδικό αριθμό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όσον αφορά την σχολική ύλη, πρέπει το κάτω άκρο του να είναι \geq 1.

Αν δεν πρόκειται για τυπογραφικό σφάλμα ενδεχομένως η πηγή σου να προορίζει την άσκηση αυτή για άλλο επίπεδο.

Από που προέρχεται η άσκηση;


margk
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2009 11:45 pm

Re: Απορία σε ολοκλήρωμα.

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από margk » Κυρ Δεκ 04, 2016 4:39 pm

Ειναι ασκήσεις σε απλά και γενικευμένα ολοκληρώματα. Μπορεί να είναι γενικευμένο με άκρο το 0;


MARGK
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Απορία σε ολοκλήρωμα.

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Δεκ 04, 2016 5:23 pm

margk έγραψε:Ειναι ασκήσεις σε απλά και γενικευμένα ολοκληρώματα. Μπορεί να είναι γενικευμένο με άκρο το 0;
Όχι. Δεν έχει νόημα αυτό, αφού το 0 και ολόκληρο διάστημα γύρω του είναι έξω από το πεδίο ορισμού του ολοκληρώματος.

Δεν μου απάντησες το ερώτημα που έθεσα (τελευταία γραμμή) στο προηγούμενο ποστ μου. Ας προσθέσω ότι το ερώτημά μου δεν είναι άνευ νοήματος ή για την περιέργεια και μόνο. Ο λόγος που το ρώτησα είναι για να δούμε αν η άσκηση προέρχεται π.χ. α) από κάπου που συζητά μόνο πραγματικά ολοκληρώματα ή β) από κάπου που περιέχει απλές εισαγωγικές ασκήσεις ολοκληρωμάτων.
Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σαφές ότι πρόκειται για απλό τυπογραφικό σφάλμα στην εκφώνηση. Αν από την άλλη η άσκηση ήταν π.χ. ολοκληρώματα στο μιγαδικό επίπεδο, τότε η απάντηση στο αρχικό ερώτημά σου θα ήταν άλλη.
Παρακαλώ, λοιπόν, πες μας την πηγή της άσκησης ή έστω, σε ποιούς απευθύνεται.


margk
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2009 11:45 pm

Re: Απορία σε ολοκλήρωμα.

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από margk » Κυρ Δεκ 04, 2016 7:05 pm

Ευχαριστω για την ενασχόλησή σας. Βρήκα την άσκηση σε ένα φυλλαδιο στο αρχείο μου και δεν θυμάμαι την πηγή του.Πάντως τα υπόλοιπα είναι απλά ολοκληρώματα και γενικευμένα.Δεν περιέχεται κάτι άλλο οπότε επιβεβαιώνεται η υποψία μου ότι
πρόκειται για τυπογραφικό λάθος.


MARGK
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες