Eπαναληπτικό Διαγώνισμα 2017

Συντονιστές: m.pαpαgrigorakis, Καρδαμίτσης Σπύρος, Πρωτοπαπάς Λευτέρης, R BORIS, KAKABASBASILEIOS, Μπάμπης Στεργίου

Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Eπαναληπτικό Διαγώνισμα 2017

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Τρί Ιουν 28, 2016 8:13 pm

Καλησπέρα :logo:!

Παρακάτω επισυνάπτω ένα διαγώνισμα δικιάς μου κατασκευής, που προσπάθησα (όσο γίνεται) να είμαι κοντά στο σχολικό.

Ζητώ θερμά, λοιπόν, κριτική (θετική ή αρνητική) ως προς:

1) Την ποιότητα των θεμάτων.

2) Την ποσότητα των θεμάτων. Πρέπει τα παιδιά να μπορούν να το διαχειριστούν σε 3 ώρες (ακόμα και μέτριοι μαθητές).

3) Την διαβάθμιση τους ως προς τη δυσκολία τους.

4) Την απόσταση από το σχολικό βιβλίο. Όπως, προανέφερα υπήρξε προσπάθεια τα θέματα να είναι κοντά στο σχολικό εργαλείο, αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες.


Φιλικά,
Μάριος


ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ

1) Στο ερώτημα Γ4 ΠΡΈΠΕΙ να διορθωθεί η αναφορά δεν είναι στο ερώτημα Γ2, αλλά στο Γ3.

2) Επιπλέον, στο ερώτημα Β4 να διορθωθεί η λέξη "κάθετη" σε "κατακόρυφη".
Συνημμένα
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΑΠΟ ΣΧΟΛΙΚΟ.pdf
(190.69 KiB) Μεταφορτώθηκε 557 φορές
τελευταία επεξεργασία από M.S.Vovos σε Κυρ Ιούλ 03, 2016 7:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Ηλίας Τριαντ.
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 11:03 pm

Re: Eπαναληπτικό Διαγώνισμα 2017

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηλίας Τριαντ. » Τετ Ιουν 29, 2016 12:50 am

Καλησπέρα!!
Βρίσκω το διαγώνισμα αυτό υπέροχο και πραγματικά ελπιζώ πως θα δοθεί από Φλεβάρη και μετά σε κάποιους μαθητές για εξάσκηση και θα ήθελα να μάθω και για τα στατιστικά τους..
παρόλα αυτά, το διαγωνισμα είναι πραγμάτικα όμορφο και για πανελλήνιες εξετάσεις, κατά την γνώμη μου, αφού πετύχαινει την διαβάθμιση που χρειάζεται να υπάρχει!!
πολύ κοντά στο σχολικό χωρίς ιδιαίτερες παγίδες στο οποίο, ωστόσο, πολλοί μαθητές θα έχαναν (*χάναμε*) τον βαθμό πάνω απο 19 λόγω κυρίως του χρόνου..
το Α3 είναι κάτι διαφορετικό που αν και απλό θεωρώ πολύ καλή ιδέα και αναγκαίο να υπάρχουν τέτοια κομμάτια από το σχολικό!!
το Β θέμα όμορφο, απλό αλλά και πολύ πιο δύσκολο από το φετινό β θέμα των πανελληνιών..
το Γ θέμα πολύ ομόρφο στο επίπεδο του φετινού Δ θέματος των πανελληνίων και το Δ θέμα θεωρώ πως είναι αρκετά χρονοβόρο με πολύ έξυπνο ερώτημα το Δ2 που αν θυμάμαι καλά συμπίπτει με μια άσκηση του σχολικού βιβλίου στο κεφάλαιο των γενικών ασκήσεων.!
φυσικά και δεν μπορώ να κρίνω λόγω της απειροελάχιστης εμπειρίας μου αλλά κατά την γνώμη μου πρόκειται για ένα αρκετά έξυπνο διαγώνισμα!

φετινός υποψήφιος πανελληνίων!


Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Eπαναληπτικό Διαγώνισμα 2017

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Τετ Ιουν 29, 2016 2:24 pm

Ηλίας Τριαντ. έγραψε:Καλησπέρα!!
Βρίσκω το διαγώνισμα αυτό υπέροχο και πραγματικά ελπιζώ πως θα δοθεί από Φλεβάρη και μετά σε κάποιους μαθητές για εξάσκηση και θα ήθελα να μάθω και για τα στατιστικά τους..
παρόλα αυτά, το διαγωνισμα είναι πραγμάτικα όμορφο και για πανελλήνιες εξετάσεις, κατά την γνώμη μου, αφού πετύχαινει την διαβάθμιση που χρειάζεται να υπάρχει!!
πολύ κοντά στο σχολικό χωρίς ιδιαίτερες παγίδες στο οποίο, ωστόσο, πολλοί μαθητές θα έχαναν (*χάναμε*) τον βαθμό πάνω απο 19 λόγω κυρίως του χρόνου..
το Α3 είναι κάτι διαφορετικό που αν και απλό θεωρώ πολύ καλή ιδέα και αναγκαίο να υπάρχουν τέτοια κομμάτια από το σχολικό!!
το Β θέμα όμορφο, απλό αλλά και πολύ πιο δύσκολο από το φετινό β θέμα των πανελληνιών..
το Γ θέμα πολύ ομόρφο στο επίπεδο του φετινού Δ θέματος των πανελληνίων και το Δ θέμα θεωρώ πως είναι αρκετά χρονοβόρο με πολύ έξυπνο ερώτημα το Δ2 που αν θυμάμαι καλά συμπίπτει με μια άσκηση του σχολικού βιβλίου στο κεφάλαιο των γενικών ασκήσεων.!
φυσικά και δεν μπορώ να κρίνω λόγω της απειροελάχιστης εμπειρίας μου αλλά κατά την γνώμη μου πρόκειται για ένα αρκετά έξυπνο διαγώνισμα!

φετινός υποψήφιος πανελληνίων!
Γεια σου Ηλία!

Εύχομαι κάθε επιτυχία στη ζωή σου γενικότερα!

Χαίρομαι που σου άρεσε το διαγώνισμα. Μετά από τα φετινά θέματα (προσωπικά νομίζω) άλλαξε η νοοτροπία του τι θέλω να εξετάσω και τι περιμένω από τους μαθητές. Τα θέματα για πρώτη φορά ήταν ανθρώπινα, χωρίς υπερβολές και τερατογενέσεις, προσφέροντας όμως διαβάθμιση και ισορροπία. Αυτό κάτι λέει και πρέπει να λαμβάνεται υπόψη από τις επόμενες επιτροπές εξετάσεων. Νομίζω, ότι το σχολικό εργαλείο έχει πράγματα πλούσια σε μαθηματικό περιεχόμενο. Αυτό, όμως είναι περιορισμένο και με αυτό εννοώ ότι πρέπει να υπάρξει ανανέωση ριζική θα έλεγα. Το βιβλίο είναι παλιό αυτό από μόνο του είναι επιχείρημα για αλλαγή. Το σημαντικότερο βέβαια προσωπικά θεωρώ ότι είναι να υπάρχει μεγάλη ποικιλία ασκήσεων που θα καλύπτουν τις πανελλήνιες και θα βοηθούν τις επιτροπές εξετάσεων να δημιουργούν θέματα που θα στοχεύουν στην σφαιρική κατανόηση του αντικειμένου και όχι σε εξηζητημένες μεθοδολογίες. Αναφέρομαι σε αυτές μιας και από το 2001 έως το 2015 τα θέματα που έθετε η ΚΕΕ ήταν τέτοια (φροντιστηριακά, δεν υπήρχαν πολλά από αυτά που ζητούσαν στο σχολικό). Για να μη σε κουράζω, ελπίζω να περνάς καλά τις διακοπές σου και σου εύχομαι και πάλι ό,τι καλύτερο!

Φιλικά,
Μάριος


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Άβαταρ μέλους
Christos75
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 9:41 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Eπαναληπτικό Διαγώνισμα 2017

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Κυρ Ιούλ 03, 2016 8:39 am

Κάποιες γρήγορες παρατηρήσεις επί του διαγωνίσματος...

1) Στο ερώτημα Α4 και συγκεκριμένα στο ερώτημα δ), η συνάρτηση f, σε ποιο διάστημα ορίζεται; Παίζει ρόλο στην απάντηση εκτιμώ.
2) στο ερώτημα Β4, γράφεις για ευθεία κάθετη, κάθετη που ; ; ; Εννοείς κατακόρυφη ή κάθετη στην εφαπτομένη του Β3 ερωτήματος;
3) Στο ερώτημα Γ4, αναφέρεσαι στις ρίζες του ερωτήματος Γ2 όπως γράφεις ή του Γ3 όπως νομίζω;

Αυτά σε μία γρήγορη προσέγγιση... Αν βρω κάτι άλλο θα το αναφέρω.


Χρήστος Λοΐζος
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης