Συνάντηση στο 32ο συνέδριο στην Καστοριά και εργασία μου.

kostas.zig
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:29 pm

Συνάντηση στο 32ο συνέδριο στην Καστοριά και εργασία μου.

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Κυρ Νοέμ 01, 2015 6:33 pm

Ξεκινώντας, να ευχαριστήσω τους φίλους και μέλη του :logo: που κατάφεραν να ταξιδέψουν μέχρι την Καστοριά για το 32ο συνέδριο Μαθηματικών. Ελπίζω, μια και δεν τους "χόρτασα" με τις υποχρεώσεις μου στο μικρό από δυναμικό τοπικό παράρτημα (αλλά μεγάλο κατά την άποψή μου σε δυναμική) να περάσανε όμορφα στην Καστοριά και στο συνέδριο.
Βρεθήκαμε τα μέλη το μεσημέρι του Σαββάτου αν και έλλειπαν κάποιοι Κρητικοί λόγω της συνάντησης των παραρτημάτων, αφού το επόμενο θα γίνει στα Χανιά. Δυστυχώς, δεν τα πάω καλά με τις φωτογραφίες και δεν τράβηξα κάποιες από την συνάντηση. Αν κάποιος άλλος έχει, ας τις δημοσιεύσει.

Τον επόμενο χρόνο στα Χανιά, η όμορφη Κρήτη θα μας περιμένει!

Δίνω, επίσης, την εργασία μου η οποία στα πρακτικά "κακοποιήθηκε" αρκετά αν και την έστειλα όπως μου ζήτησαν από την ΕΜΕ με διορθώσεις και καλύτερη στοίχιση και σε pdf. Να θυμίσω ότι τα πρακτικά φέτος ήταν σε cd και προεραιτικά, όποιος ήθελε, τα αγόραζε σε έντυπη.
Ταυτόχρονα, δίνω και την σχετική παρουσίαση που έκανα και μπορεί κάποιος να θέλει να χρησιμοποιήσει για μια παρουσίαση στην τάξη του για τα Πλατωνικά στερεά, τον Αριμήδη και τον kepler "παίζοντας" λίγο και με τις μπάλες παγκοσμίων κυπέλλων.

Η εργασία μου στο 32ο Πανελλήνιο συνέδριο μαθηματικών στην Καστοριά με τίτλο: "Από τον Πλάτωνα στον Euler με τα φουλερένια και την μπάλα του Μαρακανά!"


Ζυγούρης Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή σε “Μαθηματικά Κείμενα-Μελέτες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες