Μαθηματο...φοβια?! Βοήθεια

Συντονιστής: spyros

Alex0042
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2017 8:40 pm

Μαθηματο...φοβια?! Βοήθεια

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex0042 » Σάβ Ιαν 14, 2017 8:58 pm

Καλησπέρα σας, Με λένε Αλεξία και είμαι 18 ετών. Είμαι μαθήτρια της Γ' Λυκείου και θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με τα κενά που έχω στα μαθηματικά..(πώς και τί να διαβάσω για να αναπληρώσω τα κενά μου κατανοώντας τα;)
Για να το πάρουμε από την αρχή εχω 3-4 χρόνια να πιάσω βιβλίο μαθηματικών στα χέρια μου λόγω καθηγητων που με εκαναν να τα μισήσω. Έχω κενα στα μαθηματικά απο την β γυμνασιου και φετος συνειδητοποιησα πως εχω διαλεξω λαθος κατεύθυνση. Η θεωρητική εχει ενδιαφέρον μαθήματα αλλα την επελεξα περισσότερο επειδη φοβομουν τα μαθηματικά και επειδη η αδερφή μου την ειχε διαλεξει στο παρελθον. Ανακάλυψα ομως στα μεσα της χρονιας πως μου αρεσει παρα πολυ η γραφιστικη και τουριστικων επιχηρησεων, δυο επαγγέλματα του 5ου πεδιου στο οποιο δινεις μαθηματικά κατεύθυνσης κιολας! Του χρονου λοιπον-αφου φετος τελειώσω με ενα καλο απολυτήριο- σκέφτομαι να δωσω πανελλήνιες απο το 5ο πεδίο
Θεωρείται με τοσα κενα που εχω μπορω να καταφερω να τα καλυψω σε ενα χρονο και να βγαλω περιπου 12.530 που ειναι η βαση των τουριστικων στην αθηνα (η γραφιστική εχει ακόμα πιο χαμηλη βαση) ή κατι τετοιο ειναι ανεφικτο;
Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
rek2
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 12:13 am

Re: Μαθηματο...φοβια?! Βοήθεια

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rek2 » Κυρ Ιαν 15, 2017 8:05 pm

Αλεξία καλή χρονιά και καλή επιτυχία.
Αυτό που θέλεις να κάνεις, κάντο τώρα!
Έχω δει να γίνονται πολύ...χειρότερα από αυτό που θέλεις εσύ.
Είναι στο χέρι σου!

Αφού είσαι θεωρητική κατεύθυνση, μετάφρασε το επόμενο, που είναι και επίκαιρο στην λεγόμενη πρακτική Ψυχολογία:

Εί δύνασαι πιστεῦσαι πάντα δυνατὰ τῷ πιστεύοντι...


Νῆφε καί μέμνασο ἀπιστεῖν˙ ἄρθρα ταῦτα γάρ φρενῶν
Νοῦς ὁρᾷ καί Νοῦς ἀκούει˙ τἆλλα κωφά καί τυφλά.
...
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης