δοκιμή (render_phpbb3.2)

Εδώ μπορούν να γίνουν δοκιμές γραφής μαθηματικού περιεχομένου με τη βοήθεια του TeX
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

δοκιμή (render_phpbb3.2)

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Σεπ 08, 2017 12:11 pm

\begin{aligned} 
f'(x)&=\frac{\sqrt{2}\,(1+x^2)}{1+x^4}\\\noalign{\vspace{0.2cm}} 
&=\sqrt{2}\,\mathop{\sum}\limits_{\nu=0}^{\infty}(-1)^{\nu}\big(x^{4\nu}+x^{4\nu+2}\big)\hspace{2.5cm}\Longrightarrow\\\noalign{\vspace{0.2cm}} 
f(x)&=\sqrt{2}\,\displaystyle\mathop{\sum}\limits_{\nu=0}^{\infty}(-1)^{\nu}\Big(\frac{x^{4\nu+1}}{4\nu+1}+\frac{x^{4\nu+3}}{4\nu+3}\Big)+c\hspace{1.0cm}\stackrel{f(0)=0}{=\!=\!=\!\Longrightarrow}\\\noalign{\vspace{0.2cm}} 
f(x)&=\sqrt{2}\,\displaystyle\mathop{\sum}\limits_{\nu=0}^{\infty}(-1)^{\nu}\Big(\frac{x^{4\nu+1}}{4\nu+1}+\frac{x^{4\nu+3}}{4\nu+3}\Big)\quad (1)\,. 
\end{aligned}


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma

Λέξεις Κλειδιά:
geomar
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2016 10:06 pm

Re: δοκιμή (render_phpbb3.2)

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geomar » Παρ Σεπ 08, 2017 6:57 pm

\begin{align*} 
x&=y           &  w &=z              &  a&=b+c\\ 
2x&=-y         &  3w&=\frac{1}{2}z   &  a&=b\\ 
-4 + 5x&=2+y   &  z+2&=-1+w          &  ab&=cb 
\end{align*}


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: δοκιμή (render_phpbb3.2)

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Σεπ 08, 2017 7:32 pm

Η πρώτη δημοσίευση (επεξεργασμένη τείναι με \begin{aligned} \end{aligned}

Το ίδιο αλλά με \begin{align*} \end{align*}

\begin{align*} 
f'(x)&=\frac{\sqrt{2}\,(1+x^2)}{1+x^4}\\\noalign{\vspace{0.2cm}} 
&=\sqrt{2}\,\mathop{\sum}\limits_{\nu=0}^{\infty}(-1)^{\nu}\big(x^{4\nu}+x^{4\nu+2}\big)\hspace{2.5cm}\Longrightarrow\\\noalign{\vspace{0.2cm}} 
f(x)&=\sqrt{2}\,\displaystyle\mathop{\sum}\limits_{\nu=0}^{\infty}(-1)^{\nu}\Big(\frac{x^{4\nu+1}}{4\nu+1}+\frac{x^{4\nu+3}}{4\nu+3}\Big)+c\hspace{1.0cm}\stackrel{f(0)=0}{=\!=\!=\!\Longrightarrow}\\\noalign{\vspace{0.2cm}} 
f(x)&=\sqrt{2}\,\displaystyle\mathop{\sum}\limits_{\nu=0}^{\infty}(-1)^{\nu}\Big(\frac{x^{4\nu+1}}{4\nu+1}+\frac{x^{4\nu+3}}{4\nu+3}\Big)\quad (1)\,. 
\end{align*}


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: δοκιμή (render_phpbb3.2)

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Παρ Σεπ 08, 2017 8:41 pm

grigkost έγραψε:
Παρ Σεπ 08, 2017 7:32 pm
Το ίδιο αλλά με \begin{align*} \end{align*}
Γρηγόρη,

αυτή είναι νέα προσθήκη ; Μέχρι πρώτινος δε μου δούλευε αυτός ο κώδικας.

Ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα αυτό να κάνει κατευθείαν στοίχιση στο κέντρο χωρίς να το εσωκλείσω σε δολλάρια ; Αν μπορέσετε να το περάσετε θα είναι άψογο.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: δοκιμή (render_phpbb3.2)

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Σεπ 08, 2017 8:51 pm

Tolaso J Kos έγραψε:
Παρ Σεπ 08, 2017 8:41 pm
grigkost έγραψε:
Παρ Σεπ 08, 2017 7:32 pm
Το ίδιο αλλά με \begin{align*} \end{align*}
Γρηγόρη,

αυτή είναι νέα προσθήκη ; Μέχρι πρώτινος δε μου δούλευε αυτός ο κώδικας.

Ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα αυτό να κάνει κατευθείαν στοίχιση στο κέντρο χωρίς να το εσωκλείσω σε δολλάρια ; Αν μπορέσετε να το περάσετε θα είναι άψογο.
Ναι Τόλη, φαίνεται ότι λειτουργεί πλέον και το \begin{align*} \end{align*} Όμως το να έχουμε όλο την γκάμα των \begin{ } \end{ } όπως και την αυτόματη κεντροποίηση μέσω δυο δολαριών είναι δύσκολη (έως ανέφικτη) δουλειά για το latexrender. Ίδωμεν...


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: δοκιμή (render_phpbb3.2)

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Παρ Σεπ 08, 2017 8:59 pm

Γρηγόρη,

απλώς ρώτησα καθώς στο AoPS κάπως το χουν περάσει. Τα δύο δολλάρια να δίνουν στοίχιση στο κέντρο ενώ το \begin{align*} \end{align*} κάνει αυτόματα στοίχιση στο κέντρο χωρίς να εσωκλειστεί σε δολλάριο.

Αλλά και να μην περάσει ως λειτουργία κανένα πρόβλημα.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
silouan
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 10:52 pm

Re: δοκιμή (render_phpbb3.2)

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silouan » Σάβ Σεπ 09, 2017 9:15 am

Καλημέρα σε όλους. Γρηγόρη εγώ δεν μπορώ να ανοίξω τα κείμενα που μπαίνουν σε hide ούτε από τον υπολογιστή ούτε από το κινητό.
Είναι δικό μου το πρόβλημα;


Σιλουανός Μπραζιτίκος
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: δοκιμή (render_phpbb3.2)

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Σάβ Σεπ 09, 2017 9:39 am

silouan έγραψε:
Σάβ Σεπ 09, 2017 9:15 am
Καλημέρα σε όλους. Γρηγόρη εγώ δεν μπορώ να ανοίξω τα κείμενα που μπαίνουν σε hide ούτε από τον υπολογιστή ούτε από το κινητό.
Είναι δικό μου το πρόβλημα;
Σιλουανέ ,

ούτε εγώ μπορώ να τα ανοίξω. Μέχρι εχθές πάντως μου άνοιγαν!! Ας δούμε τι έχουν να πουν οι διαχειριστές.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: δοκιμή (render_phpbb3.2)

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Σάβ Σεπ 09, 2017 10:11 am

silouan έγραψε:
Σάβ Σεπ 09, 2017 9:15 am
..Γρηγόρη εγώ δεν μπορώ να ανοίξω τα κείμενα που μπαίνουν σε hide ούτε από τον υπολογιστή ούτε από το κινητό.
Είναι δικό μου το πρόβλημα;
Σιλουανέ, Τόλη, είναι ένα από τα μικρά προβλήματα που προέκυψαν από την αναβάθμιση. Εργαζόμαστε για την αποκατάστασή τους.


A_6=\Big\{(x,y)\in\R^2\;\big|\; x^2+y^2\leqslant 4 \; \wedge \; \frac{1}{\sqrt{3}}\,x \leqslant y\leqslant \sqrt{3}\,x\Big\}


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Απάντηση

Επιστροφή σε “Δοκιμές γραφής με TeX”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες