Μορφονιά

Συντονιστής: xr.tsif

Άβαταρ μέλους
erxmer
Δημοσιεύσεις: 1615
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Μορφονιά

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από erxmer » Δευ Απρ 27, 2015 9:36 pm

Θεωρούμε τις συναρτήσεις f(x)=P(A)x^2-P(A \cup B')x+2014\,,x \in R και g(x)=P(B)x^2-P(A' \cap B)x+2015\,, x \in R,

οπου A,B δυο μη κενά ενδεχόμενα ενος δειγματικου χώρου Ω (τα απλά ενδεχόμενα του πεπερασμένου δειγματικού χώρου Ω είναι ισοπίθανα). Αν γνωρίζουμε η εφαπτομένη της C_f στο σημείο

K\left(\frac{1}{2}, f(\frac{1}{2}) \right) και η εφαπτομένη της C_g στο σημείο \Lambda \left(\frac{1}{2}, g(\frac{1}{2}) \right) είναι παράλληλες στον άξονα xx', δείξτε οτι:

1) Τα ενδεχόμενα A,B είναι συμπληρωματικά

2) \displaystyle{\frac{P(A)}{P(B)}+\frac{1}{P(A)} \geq 3}

3) μεγιστοποιείται η παράσταση \displaystyle{P^3(A) \cdot P(B)}
τελευταία επεξεργασία από erxmer σε Τρί Απρ 28, 2015 4:22 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Μορφονιά

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Δευ Απρ 27, 2015 10:43 pm

erxmer έγραψε:Θεωρούμε τις συναρτήσεις f(x)=P(A)x^2-P(A \cup B')x+2014\,,x \in R και g(x)=P(B)x^2-P(A' \cap B)x+2015\,, x \in R,

οπου A,B δυο μη κενά ενδεχόμενα ενος δειγματικου χώρου Ω. Αν γνωρίζουμε η εφαπτομένη της C_f στο σημείο

K\left(\frac{1}{2}, f(\frac{1}{2}) \right) και η εφαπτομένη της C_g στο σημείο \Lambda \left(\frac{1}{2}, g(\frac{1}{2}) \right) είναι παράλληλες στον άξονα xx', δείξτε οτι:

1) Τα ενδεχόμενα A,B είναι συμπληρωματικά
Καλησπέρα!
Αναρωτιέμαι αν μία σχέση της μορφής P(A)+P(B)=1 έχει ως συνέπεια το ότι τα A,B είναι συμπληρωματικά. Μήπως λείπει από την εκφώνηση για το δειγματικό χώρο το "με ισοπίθανα ενδεχόμενα"; Ξέρω πως έχει προκληθεί ουκ ολίγες φορές κουβέντα για το θέμα εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.


Χρήστος Κυριαζής
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Μορφονιά

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Δευ Απρ 27, 2015 10:50 pm

erxmer έγραψε:Θεωρούμε τις συναρτήσεις f(x)=P(A)x^2-P(A \cup B')x+2014\,,x \in R και g(x)=P(B)x^2-P(A' \cap B)x+2015\,, x \in R,
οπου A,B δυο μη κενά ισοπίθανα ενδεχόμενα ενος δειγματικου χώρου Ω. Αν γνωρίζουμε η εφαπτομένη της C_f στο σημείο
K\left(\frac{1}{2}, f(\frac{1}{2}) \right) και η εφαπτομένη της C_g στο σημείο \Lambda \left(\frac{1}{2}, g(\frac{1}{2}) \right) είναι παράλληλες στον άξονα xx', δείξτε οτι:
1) Τα ενδεχόμενα A,B είναι συμπληρωματικά

Νομίζω ότι πρέπει να δηλωθεί: "τα απλά ενδεχόμενα του πεπερασμένου δειγματικού χώρου Ω είναι ισοπίθανα κι όχι αναγκαστικά τα A, B.


Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Μορφονιά

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Δευ Απρ 27, 2015 10:52 pm

Γιώργο ναι, παραπάνω μου διέφυγε το "απλά"! Αυτό εννοούσα, ευχαριστώ!


Χρήστος Κυριαζής
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Γ'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες