Σχέσεις γραμμικής εξάρτησης

Συντονιστής: Demetres

nikolasuoi
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Μάιος 16, 2016 11:13 am

Σχέσεις γραμμικής εξάρτησης

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolasuoi » Κυρ Αύγ 13, 2017 6:48 pm

Καλησπέρα,
έχω μία ερώτηση σχετική με διανυσματικούς χώρους. Μετά απο εξέταση γραμμικής ανεξαρτησίας διανυσμάτων (πολυωνύμων), καταλήγουμε οτι λ*(μία σχέση πολυωνύμων)+μ*(μία άλλη σχέση πολυωνύμων)=0.
Εάν είχαμε μόνο λ*(μία σχέση πολυωνύμων)=0, θα μπορούσαμε για λ≠0 να διαιρέσουμε με το λ και να προκύψει μία σχέση γραμμικής εξάρτησης.
Στο ερώτημα μου λοιπόν, όταν έχουμε δύο συντελεστές, πώς θα πάμε στο επόμενο βήμα να καταλήξουμε στις δύο σχέσεις γραμμικής εξάρτησης; Πώς θα απομονώσουμε τις σχέσεις πολυωνύμων για να τις τοποθετήσουμε σε βάση που θέλουμε να βρούμε;
Γενικά ποιά είναι η λογική, ώστε να καταλήξουμε σε δύο σχέσεις γραμμικής εξάρτησης, αντί για μία όπου είναι εύκολο να την απομονώσουμε;
Ελπίζω το ερώτημα μου να είναι κατανοητό. Ευχαριστώ!



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Σχέσεις γραμμικής εξάρτησης

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Κυρ Αύγ 13, 2017 7:51 pm

nikolasuoi έγραψε:...Μετά απο εξέταση γραμμικής ανεξαρτησίας διανυσμάτων (πολυωνύμων), καταλήγουμε οτι λ*(μία σχέση πολυωνύμων)+μ*(μία άλλη σχέση πολυωνύμων)=0.
...
Τι σημαίνει "σχέση πολυωνύμων" και "μία άλλη σχέση πολυωνύμων"; Είναι εντελώς ασαφείς (μαθηματικά) εκφράσεις. Επομένως...
nikolasuoi έγραψε:..Ελπίζω το ερώτημα μου να είναι κατανοητό.
η ερώτησή σου δεν είναι κατανοητή.

Υ.Γ. Οι μαθηματικοί τύποι στις δημοσιεύσεις πρέπει να είναι γραμμένοι με LaTeX. Δεν είναι δύσκολο!


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
nikolasuoi
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Μάιος 16, 2016 11:13 am

Re: Σχέσεις γραμμικής εξάρτησης

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolasuoi » Κυρ Αύγ 13, 2017 8:17 pm

grigkost έγραψε:
nikolasuoi έγραψε:...Μετά απο εξέταση γραμμικής ανεξαρτησίας διανυσμάτων (πολυωνύμων), καταλήγουμε οτι λ*(μία σχέση πολυωνύμων)+μ*(μία άλλη σχέση πολυωνύμων)=0.
...
Τι σημαίνει "σχέση πολυωνύμων" και "μία άλλη σχέση πολυωνύμων"; Είναι εντελώς ασαφείς (μαθηματικά) εκφράσεις. Επομένως...
nikolasuoi έγραψε:..Ελπίζω το ερώτημα μου να είναι κατανοητό.
η ερώτησή σου δεν είναι κατανοητή.

Υ.Γ. Οι μαθηματικοί τύποι στις δημοσιεύσεις πρέπει να είναι γραμμένοι με LaTeX. Δεν είναι δύσκολο!
Φυσικά. Εννοώ για παράδειγμα, λ*(P1+P2+P3) + μ*(P1+P2+P4)=0, όπου P, πολυώνυμα.


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Σχέσεις γραμμικής εξάρτησης

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Κυρ Αύγ 13, 2017 8:30 pm

nikolasuoi έγραψε:
grigkost έγραψε:
nikolasuoi έγραψε:...Μετά απο εξέταση γραμμικής ανεξαρτησίας διανυσμάτων (πολυωνύμων), καταλήγουμε οτι λ*(μία σχέση πολυωνύμων)+μ*(μία άλλη σχέση πολυωνύμων)=0.
...
Τι σημαίνει "σχέση πολυωνύμων" και "μία άλλη σχέση πολυωνύμων"; Είναι εντελώς ασαφείς (μαθηματικά) εκφράσεις. Επομένως...
nikolasuoi έγραψε:..Ελπίζω το ερώτημα μου να είναι κατανοητό.
η ερώτησή σου δεν είναι κατανοητή.

Υ.Γ. Οι μαθηματικοί τύποι στις δημοσιεύσεις πρέπει να είναι γραμμένοι με LaTeX. Δεν είναι δύσκολο!
Φυσικά. Εννοώ για παράδειγμα, λ*(P1+P2+P3) + μ*(P1+P2+P4)=0, όπου P, πολυώνυμα.
...και αυτό "λ*(P1+P2+P3) + μ*(P1+P2+P4)=0" είναι σαφέστερο; Τι είναι τα πολυώνυμα P_1,P_2,P_3,P_4 ; Τυχόντα; συγκεκριμένα; Γιατί 4 και όχι 14;
Είναι προτιμότερο να δώσεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα...

Επαναλαμβάνω: Οι μαθηματικοί τύποι σε μια δημοσίευση πρέπει να είναι γραμμένοι με LaTeX. Αλλιώς η δημοσίευση αποσύρεται...


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΛΓΕΒΡΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες